Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Článok o vynáleze Plausona: H. Gernsback, zo Science and Invention, február 1922.

Lorem ipsum

Vynálezca novej vedy, známy inžinier Hermann Plauson, venoval roky práce svojmu výskumu a v súčasnosti skutočne prevádzkuje malé elektrárne, ktoré vyrábajú elektrinu priamo zo vzduchu, vo dne i v noci, bez prerušenia, prakticky zadarmo, keď je zariadenie v prevádzke. V jednom z našich predchádzajúcich vydaní sme boli schopní približne opísať systém na základe telegrafných správ, ale teraz sú k dispozícii všetky podrobnosti.

Množstvo elektriny obsiahnuté v našej atmosfére je úžasné. Pán Plauson vo svojich experimentoch zistil, že jeden balón zdvihnutý do výšky 300 yardov produkuje jednosmerný prúd 400 voltov 1,8 ampérov alebo viac ako 17 % a 1/4 kilowattu za 24 hodín! Pri použití dvoch balónov v spojení so špeciálnou kondenzátorovou batériou, bol získaný výkon 81 a 1/2 kilowattu za 24 hodín! Skutočný dodávaný prúd bol 6,8 ampérov pri 500 voltoch.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najlepšie balóny používané vynálezcom sú vyrobené z tenkého hliníkového plechu. Tkanina nie je použitá. Jednoduchý vnútorný systém rebier, vzpier a drôtov dodáva balónu tuhosť a tiež určitú elasticitu. Balón, ak je vzduchotesný, je naplnený vodíkom alebo ešte lepšie héliom. Potom zostane vo vzduchu niekoľko týždňov.

Vonkajší povrch je posiaty extrémne ostrými elektrolyticky brúsenými kolíkmi. Obyčajné kolíky sa neukázali ako dobré zberače prúdu, pretože im chýbala extrémna ostrosť. Samotné kolíky boli vyrobené z amalgamovaného zinku obsahujúceho rádiový prípravok na ionizáciu vzduchu. Zistilo sa tiež, že aplikáciou zinkového amalgámu na vonkajší povrch balónika sa môže odobrať viac prúdu. Ešte lepšie výsledky sa dosiahli s amalgámom polónia.

Plauson uvádza, že funkcia týchto amalgámov je čisto fotoelektrická. Sto týchto balónov, vzdialených od seba sto yardov, by dalo stabilný výkon 200 konských síl. To je minimum, pretože v zime sa tento údaj zvyšuje na 400 koní, kvôli vyššej elektrifikácii atmosféry. Nemusíme zachádzať do technických podrobností o tom, ako sa prúd nakoniec stane použiteľným na priemyselné účely, stačí povedať, že problém úplne vyriešil pán Plauson. Pri použití kondenzátorových batérii, vysokonapäťových transformátorov atď. prúd môže byť premenený na akúkoľvek požadovanú formu, ako napríklad osvetlenie lámp, štartovanie motorov, nabíjanie batérií atď.

Plauson tiež vynašiel druh elektrostatického rotačného transformátora, ktorý dodáva striedavý prúd bez použitia kondenzátorov a transformátorov. Jeho výkon je skutočne veľmi vysoký, pretože v skutočnosti rýchlo „nasáva“ prúd z kolektorových guľôčok. Niet pochýb o tom, že tento vynález bude čoskoro všeobecne používaný po celom svete. Zem posiatu balónmi uvidíme najmä na vidieku a všade tam, kde nie je dostatok vodnej energie.

Skutočne, nie je ďaleko chvíľa, keď takmer všetku energiu získame z atmosféry. Zatiaľ sa zdá, že ide o najlacnejšiu známu formu energie, oveľa lacnejšiu ako dokonca vodná energia – najlacnejšia forma energie, ktorá je dnes známa. Nielen to, ale, ako uvádza vynálezca, ničivé búrky sa v blízkosti takýchto nadzemných elektrární nevyskytujú, pretože balóny nefungujú len ako bleskozvody, ale rýchlo a bezpečne a nehlučne vypustia aj najväčší búrkový mrak cez uzemnené iskriská.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d