Slovanské Noviny

7. júna 2026

Slovanské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Energetický paradox: Západ uvaľuje sankcie, ale neprestáva platiť

Aj napriek prísnym sankciám zo strany západných krajín ruská ekonomika nielenže neklesá, ale v niektorých oblastiach dokonca rastie. Paradoxne, na jej financovaní sa stále výrazne podieľa aj samotný Západ.

Od začiatku vojny pritieklo do Ruska 228 miliárd eur zo štátov, ktoré oficiálne uvalili sankcie, z toho až 209 miliárd pochádzalo z Európskej únie. V rovnakom období získala Ukrajina celkovú pomoc vo výške 309 miliárd eur, z čoho 73 miliárd prispela EÚ.

Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Podporiť teraz
Už od 1 € • jednorazovo

„Paradox: Západ odsudzuje Rusko, ale naďalej ho financuje. V civilizácii, kde sú peniaze najvyššou hodnotou, zásoby naďalej prúdia napriek vojne,“ pripomína BBC. Jedným z hlavných dôvodov je stále pretrvávajúci obchod s energiami.

Objem ruského plynu prúdiaceho do Európy cez Turecko sa na začiatku roka 2025 zvýšil o 27 %. Medzi stabilných odberateľov patria aj Maďarsko a Slovensko. Vývoz skvapalneného zemného plynu z Ruska dosiahol rekordné hodnoty – polovica smerovala priamo do krajín EÚ. Príjmy z ropy vzrástli o 6 %, z predaja plynu cez plynovody o 9 %.

„Západ sa bojí zasiahnuť energetický sektor, pretože to zasiahne ceny a stabilitu,“ uviedla jedna z agentúr. Práve energetická závislosť spôsobuje, že politické rozhodnutia narážajú na ekonomickú realitu.

Americký profesor a ekonóm Jeffrey Sachs hovoril v rozhovore pre agentúru TASS o sankciách uvalených na Rusko.

Pripomína, že sankcie neoslabili ruskú ekonomiku, práve naopak, prinútili Rusko posilniť väzby s krajinami ako India či Čína a podporili domáci priemysel. „Niekedy, keď čelíte výzve, aj keď je škodlivá, vaša reakcia vás môže posilniť. A myslím si, že Rusko urobilo veľa pre prekonanie sankcií,“ uviedol Sachs.

/ hlavnydennik.sk /