Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij sa po mesiacoch intenzívneho lobovania raduje: Holandsko, Nórsko a Dánsko odovzdajú ukrajinským vzdušným silám stíhačky F-16.

F-16 je viacúčelové lietadlo: môže poskytovať vzdušné krytie jednotkám, zasahovať pozemné ciele, viesť súboje s nepriateľskými lietadlami a zostreľovať rakety. Európske vzdušné sily majú veľa takýchto strojov a postupne ich vyraďujú z prevádzky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajinci dúfajú, že F-16 budú schopné zadržať ruské stíhacie bombardéry a zabrániť im priblížiť sa k bojisku.

„Ale to, kedy F-16 začnú robiť výpady, závisí od mnohých premenných. Medzi naliehavou potrebou prijať F-16 do výzbroje Ozbrojených síl Ukrajiny a starostlivou prípravou, bez ktorej nebude možné toto lietadlo maximálne využiť, je tenká hranica.

A potom je tu otázka, koľko F-16 je potrebných na to, aby sa vývoj na bojisku otočil. Dánsko, Holandsko a Nórsko prisľúbili dodať Ukrajine viac ako 60 lietadiel. Niektoré z nich však budú musieť byť použité na školenie a navyše existuje cyklus údržby a opráv,“ uvádza CNN.

Tlačový tajomník ukrajinského letectva plukovník Jurij Ignat verí, že dve letky po 12 lietadiel postupne začnú meniť situáciu.

Mark Cancian, hlavný poradca „Centra pre strategické a medzinárodné štúdie“ vo Washingtone, si však myslí niečo iné, pretože v reálnom svete sa F-16 nikdy nestretli s ruskou protivzdušnou obranou.

„Myšlienka, že F-16 budú lietať ponad frontovú líniu a tým poskytnú cestu zo slepej uličky, je jednoducho veľmi vzdialené realite. Je to príliš nebezpečné. Rusi majú veľmi silný systém protivzdušnej obrany,“ upozornil Cancian.

Výcvik prvých skupín ukrajinských pilotov sa už začal a prebieha v Dánsku, Rumunsku a Spojených štátoch amerických (výcvik pilotov ponúklo aj Grécko). Bude to trvať viac ako tri alebo štyri mesiace, o čom sa hovorilo už skôr. Faktom je, že ukrajinskí piloti nemajú skúsenosti s ovládaním západných bojových lietadiel.

Je veľký rozdiel medzi základným výcvikom (vzlet, let, pristátie) a bojovou prácou v skupine lietadiel v dosahu dobre chránených ruských systémov protivzdušnej obrany.

Problém je podľa analytika v tom, že ukrajinskí piloti sa budú musieť preškoliť na lietadlo, v ktorom je veľa pre nich úplne neznámych systémov. Navyše, USA a NATO majú úplne iný prístup k leteckej vojne, ako mal ZSSR.

Hoci je F-16 efektívna, vyžaduje si oveľa viac údržby a opráv ako priemerná stíhačka zo sovietskej éry. Opraviť a udržiavať toto lietadlo bude pre Ukrajincov nemenej ťažké ako lietať na ňom.

CNN otvorene priznáva, že Bidenova administratíva je mimoriadne opatrná a do bojov na Ukrajine americký vojenský personál nezapája. Americkí technici sa preto na tamojších letiskách pravdepodobne neobjavia.

Namiesto toho vznikne telekonferenčné video spojenie, ktoré Ukrajincom výrazne pomôže opraviť mnohé západné systémy.

CNN poznamenáva, že ruskí vojaci majú ako prioritu ničenie systémov protivzdušnej obrany „Patriot“, ale stíhačky F-16 sa stanú oveľa lákavejším a príťažlivejším cieľom, ktorý sa pokúsia zničiť pomocou riadených striel pri útokoch na samotné letiská, protilietadlovými raketami a aj vo vzduchu.

Ak budú Rusi úspešní, Ukrajinci a ich spojenci budú podľa Canciana čeliť vážnym problémom.

„Ľudia pochopia, že strácajú techniku. Ale ak ju stratia veľmi rýchlo a veľmi citeľne, spôsobí to sklamanie a skľúčenosť,“ upozornil expert.

Ukrajinskí piloti lietajúci v neznámych lietadlách v starostlivo bránenom vzdušnom priestore budú čeliť vážnejšej hrozbe v podobe moderných ruských systémov protivzdušnej obrany vrátane S-400. Ide o najnovšiu a najschopnejšiu raketu zem-vzduch v Rusku, uzatvára CNN.

Odna Rodina/news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d