Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Každý september sa konajú veľké spomienky na útoky z 11. septembra na USA. Málokto si však pamätá oveľa ničivejší 11. september, ktorý sa odohral pred 28 rokmi 

11.septembra 1973 bola demokratická vláda Salvadora Allendehov Čile zvrhnutá silami podporovanými Spojenými štátmi v jednom z rozhodujúcich momentov studenej vojny. Sám Allende bol zabitý počas prevratu, zatiaľ čo jeho prezidentský palác La Moneda bol značne zbombardovaný. Mnoho tisíc Čiľanov bolo zavraždených, „zmiznutých“, uväznených a donútených emigrovať alebo ujsť do exilu. Allendeho vdova a rodina boli nútení ísť na mnoho rokov do úkrytu v Mexiku.

Namiesto Allendeho Američania dosadili generála Augusta Pinocheta , jedného z najznámejších diktátorov po druhej svetovej vojne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Počas nasledujúcich 17 rokov Pinochetovej diktatúry  bolo mučených okolo  40 000 Čiľanov – často tým najsadistickejším spôsobom a pod dohľadom lekárov v štýle Josefa Mengeleho (nacistický lekár v Osvienčime).

Lekári zabezpečovali, že obete zostanú nažive čo najdlhšie, podajú lieky na ich resuscitáciu, aby sa mučenie mohlo začať znova.

Čiľan, ktorý podstúpil takéto zaobchádzanie v týchto komorách, ale prežil a neskôr sa stal medzinárodným právnikom, dostal otázku, kde sú títo lekári dnes? Odpovedal : „cvičia v Santiagu“.

V Čile bolo niekoľko lekárov v štýle Mengele, ktorí nielenže chodili slobodne, ale bez prekážok si obnovili zamestnanie.

Zo Spojených štátov ani Izraela sa neobjavili žiadne výzvy, aby týchto lekárov nacistického štýlu postavili pred súd. V skutočnosti už Pinochetov režim chránil nacistických vojnových zločincov, akými boli plukovník SS Walter Rauff , tvorca plynových komôr, i samotný doktor Mengele.

Keďže populácia USA je približne 18-krát väčšia ako čilská a má nekonečne väčšiu pevninu, čílsky 11. september bol pociťovaný v oveľa väčšej miere. V skutočnosti to bolo aj ničivejšie.

V 11. septembri nebol Biely dom zbombardovaný, prezident ( George W. Bush ) nebol zabitý, jeho ľudia neboli po spáchaní počiatočných zločinov hromadne väznení a mučení, brutálny diktátor a jeho eskadry smrti neboli odložení.

Pred čílskym prevratom v roku 1973 bola krajina živým a pulzujúcim miestom, kde boli ľudia vítaní a veselí. Pinochetove roky zasiahli obyvateľstvo pretrvávajúcimi pocitmi hrôzy a podozrievania.

Niekoľko dní po vykonaní prevratu poradca pre národnú bezpečnosť Henry Kissinger opísal  situáciu v Čile ako: „Nič s veľkými následkami.“

Teda okrem obyvateľov Čile. Po Allendeho zvolení pred tromi rokmi  Kissinger telefonicky povedal  riaditeľovi CIA Richardovi Helmsovi:  „Nenecháme Čile ísť dole vodou“, na čo Helms odpovedal: „Som s tebou.“Kissinger, budúci nositeľ Nobelovej ceny za mier, bol zapletený do iných vojnových zločinov, ako je napríklad otvorená výzva na genocídu v Kambodži v roku 1969, „Všetko, čo letí na všetko, čo sa hýbe“.

Prezident USA Richard Nixon , znepokojený Allendovým volebným víťazstvom začiatkom septembra 1970, nariadil CIA, aby „zabránila Allendemu nástup k moci alebo aby ho zosadila“.

Allende sa mal ujať úradu až o dva mesiace neskôr. Americké ministerstvo zahraničia navrhlo: „Nech príde Allende a uvidí, čo môžeme vypracovať“ – slová „zacvičiť“ označujú zlovestný podtón súdiac podľa knihy rekordov.

Prezident Nixon však návrh ministerstva zahraničných vecí odmietol a protestoval slovami „Ako ďalší Castro? Ako v Československu? Tí istí ľudia hovorili to isté. Nedovoľte im to urobiť.“

Prezident Nixon vyjadril opatrnosť a povedal, že „Nechceme, aby na verejnosť preniklo veľké rozprávanie o tom, že sa snažíme zvrhnúť vládu,“ predtým, ako varujeme Kissingera, „aby sme si boli istí, že papierový záznam nevyzerá zle.“

Kissinger postúpil ministrovi zahraničia Williamovi Rogersovi , že „Názor prezidenta je urobiť maximum, aby sa zabránilo prevzatiu moci Allendom“.

Cieľom Nixonovej administratívy pri pokuse zvrhnúť Allendeho nastupujúcu vládu bolo zničiť nezávislý nacionalizmus alebo to, čo sa nazývalo „vírus“, ktorý by mohol „infikovať“ ostatných – dominovým efektom.

Koniec koncov , Henry Stimson , americký minister vojny počas druhej svetovej vojny,  opísal  Latinskú Ameriku ako „náš malý región tu, ktorý nikdy nikoho neobťažoval“.

Čile sa očividne dostalo pod záštitu „nášho malého regiónu“, napriek tomu, že jeho hlavné mesto Santiago je od Washingtonu vzdialené vyše 8000 km. Práva národov na spravovanie vlastných záležitostí sú pre amerických plánovačov neprijateľnou vyhliadkou. Príklady toho vidíme až do súčasnosti.

Medzitým zlyhalo „maximálne možné zabránenie Allendeho prevzatiu“, keď bývalý lekár úspešne nastúpil do úradu v novembri 1970. CIA bola poslaná pracovať na budovaní podpory Allendeho rivala, bývalého prezidenta Jorgeho Alessandriho , ale bezvýsledne.

Namiesto toho CIA vyvíjala skrytý tlak, vrátane vyplácania miliónov dolárov opozičným skupinám, aby urýchlila Allendeho vyhnanie.

Štvortýždňové turné kubánskeho vodcu Fidela Castra po Čile koncom roku 1971 ďalej znepokojilo politikov v USA. Sám Allende navštívil Kubu asi pred desiatimi rokmi a bol ohromený pokrokom, ktorý urobila Castrova revolúcia, a potom znovu navštívil tento ostrovný štát v roku 1972.

V nasledujúcom roku bol Allende zvrhnutý a zabitý s kľúčovým prispením CIA, keď Pinochet privatizoval čílsku ekonomiku, aby vyhovovala požiadavkám amerických spoločností. „Chicagskí chlapci“, neoliberálni čílski ekonómovia vyškolení na Chicagskej univerzite, boli vítaní vo vláde – a boli podporovaní MMF a Svetovou bankou.

Politika chlapcov z Chicaga mala  na obyvateľstvo katastrofálny vplyv  , keďže nezamestnanosť sa medzi rokmi 1974 a 1975 viac ako zdvojnásobila na viac ako 18 %. Do roku 1983 nezamestnanosť ďalej raketovo vzrástla na 34,6 %, čo je oveľa horšie ako počas Veľkej hospodárskej krízy v USA.

Obyvateľstvo sa vzbúrilo v rôznych fázach, no práve tu prišli na rad Pinochetove brutálne metódy represie a nepochybne ich privítala americká vláda, MMF atď. Okrem toho bol Pinochet hlavným obchodníkom s drogami  , ktorý v 80. rokoch predával  kokaín do USA a Európy, pričom spolu so svojimi kumpánmi nahromadil osobný majetok.

Pinochet, ktorý mal tiež kontakty na kolumbijských dílerov drog, uviedol „V Čile sa nepohne ani list, ak ním nepohnem ja – nech je to jasné.“ Medzitým obyvateľstvo naďalej skĺzlo do chudoby a opustenosti.

Shane Quinn 

O autorovi: Shane Quinn  získal diplom zo žurnalistiky. Zaujíma sa o písanie predovšetkým o zahraničných vzťahoch, pričom ho inšpirovali autori ako Noam Chomsky. Je častým prispievateľom do Global Research.

Pôvodným zdrojom tohto článku je The Duran and Global Research

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d