Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vojna na Ukrajine už nezasahuje iba samotnú Ukrajinu či Rusko, ktoré dva roky bojuje u nášho východného suseda, ale aj nás. A to v tej podobe, že sa otriasa v základoch projekt V4, teda zoskupenie krajín Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko známe ako Vyšehradská štvorka (V4). Tá vznikla v roku 1993, teda pred viac ako 30 rokmi. Dôvod, prečo by sa mala rozpadnúť je viac ako prozaický, nezhody Poľska s Českom k Slovensku a Maďarsku na situácii okolo Ukrajiny.

K Fialovi sa prikláňa aj poľský prezident

Zrejme iba málokto pochybuje o tom, že vzťah Česka s Poľskom je k Ukrajine iný ako Slovenska s Maďarskom. Prvé dve krajiny až nezdravo a občas bezmyšlienkovito podporujú vyzbrojovanie Ukrajiny, kým druhé dve sú v otázke vojenskej pomoci zdržanlivé a hovoria v prvom rade o rokovaniach o mieri.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

A práve tu je „pes zakopaný“, pretože český premiér Petr Fiala už plánuje prehodnotiť zmysel V4. Dôvodom je tiež stretávanie sa Fica a Orbánom, ktoré českého premiéra vôbec neteší, a tak plánuje na túto tému podľa rtvs.sk hovoriť aj s poľským premiérom Donaldom Tuskom.

Nehovorím, že je to moja najväčšia radosť stretávať sa tu s kolegami, s ktorými v mnohých kľúčových veciach nesúhlasím. Mám na mysli maďarského a slovenského predsedu vlády. Peter Fiala, predseda vlády Česka

Práve Tusk údajne s údivom sledoval Ficov príhovor k vojne na Ukrajine. Fiala sa vyjadril, že po dnešnom samite premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa ukáže, či má tento formát ešte zmysel, alebo je už prežitkom.

Stretávať sa s lídrami ako Fico a Orbán, s ktorými v kľúčových veciach nesúhlasí, ho vraj príliš neteší, lenže zatiaľ podľa neho neexistuje iná alternatíva. „Nehovorím, že je to moja najväčšia radosť stretávať sa tu s kolegami, s ktorými v mnohých kľúčových veciach nesúhlasím. Mám na mysli maďarského a slovenského predsedu vlády. Avšak diskutovať a viesť dialóg musíme, niekto to robiť musí,“ povedal Fiala.

Nepodporujeme Ukrajinu, sme neprijateľní

Podľa Fialu by absencia dialógu mohla zablokovať dôležité európske rozhodnutia, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť, budúcnosť a prosperitu ČR. Na dnešnom summite v Prahe budú lídri V4 hovoriť aj o konkurencieschopnosti, boji s nelegálnou migráciou či energetike a na ňom sa podľa Fialu „nepochybne prejaví“ i to, ako sa slovenský premiér Robert Fico nedávno vyjadroval o vojne na Ukrajine.

„Ak ide o samotný formát V4, tak sa ukáže, či sme schopní sa zhodnúť na konkrétnych projektoch a veciach, alebo sa možno ukáže, že sa tento formát už vzhľadom na všetky ďalšie okolnosti prežil. Ale to sa uvidí, až keď sa stretneme,“ dodal Fiala.

Nevidím nijaký dôvod, prečo by aj v súčasnosti krajiny tohto regiónu nemohli byť tak ako kedysi jednotné pri odpore a podporiť tých, ktorí bojujú proti režimu, ktorý nerešpektuje žiadnu z našich spoločných hodnôt.Donald Tusk, premiér Poľska

Zmysel V4 chce zhodnotiť aj poľský premiér Donald Tusk, ktorý vraj s údivom počúval nedávny príhovor Roberta Fica o Ukrajine. „Otvorene vám poviem, či má Vyšehradská štvorka stále zmysel, keď sa vrátim zo stretnutia v Prahe,“ prezradil Tusk s tým, že summit toho „vysvetlí veľa“.

Tusk chce preveriť okrem iného aj úlohu V4 v rámci Európskej únie. V4 sa pritom podľa neho podarilo v rámci EÚ veľa dosiahnuť, keď všetci jej predstavitelia boli „silnými podporovateľmi posilňovania Západu a demokratov“. V súčasnosti sa však podľa Tuska zdá, že krajiny V4 myslia v oblasti bezpečnosti predovšetkým na vlastné záujmy.

Problém Orbánove podanie si ruky s Putinom

„Nevidím nijaký dôvod, prečo by aj v súčasnosti krajiny tohto regiónu nemohli byť tak ako kedysi jednotné pri odpore a podporiť tých, ktorí bojujú proti režimu, ktorý nerešpektuje žiadnu z našich spoločných hodnôt,“ povedal Tusk a dodal: „Je to akýsi paradox, že dnes z Budapešti a Bratislavy prichádzajú tak nejednoznačné signály, čo sa týka Putina a Ruska.“

Vzťahy vo V4 v poslednom období narúša podľa Tuska aj Fialu postoj Slovenska a Maďarska k vojne na Ukrajine. Obom prekáža aj to, že si maďarský premiér Viktor Orbán aj napriek vojne na Ukrajine potriasol rukou s Putinom a často je v rozpore s Bruselom pri presadzovaní politiky týkajúcej sa Ukrajiny.

Poľsko pripomenulo aj sobotňajší príhovor Fica k druhému výročiu vojny na Ukrajine, v ktorom odmietol slovenskú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a uviedol, že vojna sa začala v roku 2014 „vyčíňaním ukrajinských neonacistov“. Fico tiež povedal, že stávka Západu na víťazstvo Ukrajiny vo vojne s Ruskom zlyhala. Západné krajiny si podľa neho nedokážu priznať, že nefunguje ich stratégia predlžovania konfliktu masívnou podporou Ukrajiny a sankciami proti Rusku.

Robert Fico ale tiež uviedol, že Rusko inváziou na Ukrajinu porušilo medzinárodné právo. Poľsko a Česko teda vnímajú kroky a vyjadrenia nášho premiéra ako niečo, s čím sa nestotožňujú. Problém je aj v tom, že kým on chce mier, oni poraziť Rusko. Stať sa však môže to, že nielen Poľsko a Česko, ale celá Európa, ba možno aj celý svet, porazia v honbe za porážkou Ruska sami seba!

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d