Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Česko, Poľsko aj Rakúsko zaviedli kontroly na hranici so Slovenskom kvôli migratom a neschopnej Ódorovej vláde obmedziť príliv utečencov 

Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom v noci zaviedli Česko, Poľsko aj Rakúsko. Ich cieľom je účinne bojovať proti prevádzačským skupinám a nelegálnej migrácii.

Na ceste do Rakúska, Česka a Poľska treba pre kontroly na hraniciach so Slovenskom počítať s možným zdržaním. Upozornilo na to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Slováci by sa podľa neho mali pripraviť na kontroly dokladov. „Je potrebné počítať aj s dopredu neavizovanými dopravnými obmedzeniami,“ priblížil rezort. Apeluje preto na cestujúcich, aby v záujme rýchleho a bezpečného prechodu hraníc mali dostatočnú časovú rezervu.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom v noci zaviedli Česko, Poľsko aj Rakúsko. Ich cieľom je účinne bojovať proti prevádzačským skupinám a nelegálnej migrácii. Platiť by mali do 13. októbra, ich prípadné predĺženie bude závisieť od aktuálnej situácie.

O rozhodnutí Česka informovali na sociálnej sieti X český premiér Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan.

„Od polnoci zavádzame náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie koordinujeme s Poľskom, ktoré zavádza podobné kontroly, Slovenskom aj ďalšími susednými štátmi,“ uviedol český premiér. Tento krok zdôvodnil nárastom počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ. Česká republika podľa jeho slov túto situáciu neberie na ľahkú váhu.

„Aktívne bojujeme predovšetkým proti prevádzačom a obchodníkom s ľudským nešťastím,“vysvetlil Fiala.

Podľa Rakušana ide o opatrenie, ktoré je na účinný boj so skupinami prevádzačov a nelegálnou migráciou nutné. „Kontroly budú prebiehať náhodne po celej dĺžke hraníc so Slovenskom tak, aby čo najmenej obmedzili cezhraničnú premávku a zbytočne nezaťažovali dopravu ani cestujúcich,“spresnil šéf rezortu vnútra.

„Kontroly plánujeme do 13. októbra, prípadné predĺženie bude závisieť na aktuálnej situácii,“doplnil Rakušan s tým, že Česko je v tejto otázke v kontakte ako so slovenskou stranou, tak aj s Rakúskom a Nemeckom. Rezort vnútra zároveň žiada ľudí o pochopenie a ústretovosť pri prípadnej kontrole.

Na kontroly bude reagovať aj neschopná Ódorova vláda

Na kontroly zavádzané susednými krajinami v stredu zareaguje Slovenská republika, avizoval to premiér Ľudovít Ódor„Migrácia potrebuje európske riešenie na vonkajších hraniciach. Akonáhle niektorá krajina začne viac chrániť svoju hranicu, vyvolá to kaskádoví efekt,“ reagoval na kroky Českej republiky premiér Ľudovít Ódor. Všetci za to zaplatíme peniaze a výsledok bude veľmi nejasný, doplnil premiér.

Vládny kabinet by mal uzavrieť novú zmluvu o štátnej hranici medzi Slovenskom a Českom. Nové znenie by malo priniesť zjednodušenie schvaľovacieho procesu a sprístupnenie aktualizovaných údajov o štátnej hranici v hraničnom dokumentárnom diele.

Česká polícia v úvodnej fáze nasadí na 27 hraničných priechodov asi 130 policajtov predovšetkým z prihraničných riaditeľstiev a zapoja sa aj príslušníci cudzineckej polície.

Kontroly budú podľa Polície Českej republiky zamerané na vytipované vozidlá. „Budeme využívať skúsenosti kolegov s odhaľovaním prevádzačov a dopravných prostriedkov. Naším cieľom v žiadnom prípade nie je obmedzovať bežný cezhraničný pohyb osôb,“ dodala na sociálnej sieti X.

Hraničné kontroly zavádza aj Poľsko

Dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom zavedie aj Poľsko. Dnes to podľa agentúry PAP oznámil poľský minister vnútra Mariusz Kamiński.

„Vláda rozhodla o obnovení dočasných hraničných kontrol na hraniciach so Slovenskom. Kontroly budú zavedené od polnoci,“ uviedol Kamiňski. Dodal, že kontroly boli zatiaľ zavedené na desať dní, no existuje vysoká pravdepodobnosť, že budú predĺžené.

Minister poukázal na to, že oproti minulému roku vzrástla nelegálna migrácia a počet migrantov zadržaných na Slovensku o takmer tisíc percent.

„Balkánska trasa, ktorej jedna vetva vedie cez Poľsko, bude účinne zablokovaná,“ citoval ho poľský portál Onet.pl. Šéf poľského kabinetu Morawiecki predtým povedal, že nariadil Kamińskému zavedenie kontrol pri autobusoch, autách a dodávkach, pri ktorých je podozrenie, že prevážajú migrantov.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak neskôr počas dňa na sociálnej sieti X oznámil, že poľským pohraničníkom bude na slovenských hraniciach pomáhať armáda. „Vojaci budú mať rovnaké právomoci ako pohraničná stráž,“ uviedol Blaszczak s tým, že poľskí vojaci budú môcť vykonávať aj prehliadky.

Veliteľ poľskej pohraničnej stráže Tomasz Praga uviedol, že sa predpokladá, že na hraniciach so Slovenskom zostane otvorených celkovo 11 hraničných priechodov, z toho osem bude cestných a tri železničné. Praga tiež povedal, že hraničné kontroly je podľa schengenského kódexu možné obnoviť maximálne na dva mesiace.

Pridalo sa Rakúsko

Kontroly na hranici so Slovenskom zavádza aj Rakúsko. Rovnako ako v Česku a Poľsku sa začnú o polnoci z utorka na stredu na počiatočné obdobie desiatich dní, oznámil rakúsky minister vnútra Gerhard Karner. Informuje o tom agentúra APA.

Cieľom kontrol je zabrániť prevádzačom, aby využívali alternatívne trasy vedúce cez Rakúsko, odôvodnil opatrenie Karner na tlačovej konferencii. Kontroly Viedeň spustí v koordinácii s Prahou a Varšavou, dopĺňa agentúra DPA.

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d