Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Boris Kollár sa odmietol ospravedlniť za výrok o úchylákoch z Dúhového pochodu napriek nátlak militantných extrémistov z LGBTI komunity,

prenášajú na ňu pocit viny a mrzí ich, že žijú na Slovensku: „Ospravedlňujeme sa LGBTI komunite. Nezostaňme v čiernej diere Európy!“

Za tento výrok bol Boris Kollár aj nominovaný do ankety o najhomofóbnejší výrok roka 2017. 

Predseda parlamentu Boris Kollár odmietol odsúdiť vlastný výrok, v ktorým v súvislosti s LGBTI komunitou hovoril o úchylákoch patriacich do ústavu. V tomto kontexte sa jeho vyjadrenie sústrasti k pozostalým a rodinám obetí nedávneho teroristického činu namiereného proti tejto komunite nedá brať vážne, reagoval Martin Macko z iniciatívy Inakosť.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Oni patria do ústavu, a nie na ulicu. Vždy to boli úchyláci a nemali tú diagnózu nikdy vylúčiť,“ napísal Kollár v roku 2017 na adresu LGBTI ľudí k fotografii, na ktorej sú muži v obojkoch. „Nie, nechcem sa ospravedlniť. Sú to moje slová a plne si za nimi stojím,“povedal v nedeľnej v diskusii televízie Markíza Na telo.

Predseda parlamentu tvrdí, že v svojom statuse narážal len na konkrétnych ľudí z priloženej fotografie. Kollár tiež zdôrazňoval, že by takéto slová použil aj v prípade, že by išlo ľudí o heterosexuálnou orientáciou. Vadí mu vraj, keď sa táto téma rieši verejne. Sám Kollár sa ale v minulosti už ako politik zviditeľnil sexuálne ladenými správami s mladým dievčaťom či trans ženou.

Svoj výrok o úchylákoch ani v tomto kontexte ale za pokrytecký nepovažuje. „Ja som nič neťahal na ulicu,“ argumentoval líder Sme rodina a predseda parlamentu. Iného názoru bol jeho spoludiskutujúci a v lete ešte koaličný partner Richard Sulík. „Bolo to pokrytecké a extrémne,“ poznamenal líder SaS. „Úchylná nie je homosexualita,“ zdôraznil.

Za tento výrok bol Kollár aj nominovaný do ankety o najhomofóbnejší výrok roka 2017. V hlasovaní, do ktorého sa mohol zapojiť ktokoľvek, ho ale predbehli kňaz Marián Kuffa a vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko.

Anketu o anticenu Homofób roka vyhlasuje Inštitút ľudských práv už od roku 2012. Robí tak pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii (IDAHOT). Výskumy totiž podľa inštitútu dlhodobo ukazujú, že medializované výroky hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Tvoria a utvrdzujú rôzne škodlivé streotypy, ktoré vedú k diskriminácií a porušovaniu ľudských práv.

Riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher pripomenul, že homofóbia je termín, ktorý sa dá používať rovnakým spôsobom ako rasizmus alebo antisemitizmus. Označuje nenávisť, stereotypizáciu, alebo šírenie negatívnych konotácií voči ľuďom s inou ako heterosexuálnou orientáciou.

Kollár len pred pár dňami hovoril o nenávistnom správaní ako neprijateľnom. „Odsudzujem včerajšiu dvojnásobnú vraždu mladých ľudí. Je neprijateľné, aby sa takto nenávistne správala spoločnosť či jedinci voči komukoľvek,“ napísal 13. októbra na sociálnu sieť, kde tiež pozostalým a trúchliacim rodinám vyslovil úprimnú sústrasť.

„Ukazuje sa, že pán Kollár nie je schopný sebareflexie a žiadnym spôsobom sa nepoučil z toho, čo sa stalo. Tým pádom sa nedá brať vážne ani jeho vyjadrenie sústrasti, keďže to nemá žiadny dosah na zmenu jeho postojov. To jeho vyjadrenie solidarity po teroristickom čine sa tak ukazuje len ako prázdne slová,“ reagoval Martin Macko z iniciatívy Inakosť.

Šéf parlamentu a líder Sme rodina Boris Kollár diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minulú nedeľu rázne odmietol kritiku časti médií aj niektorých politikov, ktorí ho obviňujú, že má problém s LGBTI+ komunitou. Obvinil „mienkotvorné“ médiá, že sú „nekorektné a sprosté“, pričom trvá na tom, že to, čo napísal pred rokmi na sieti, by dnes napísal znova.

„Sme rodina je proti tomu, aby sa ľudia rovnakého pohlavia sobášili,“ vyhlásil Kollár. Rovnako je hnutie podľa jeho slov aj proti tomu, aby si mohli ľudia rovnakého pohlavia adoptovať dieťa. Za registrované partnerstvá by zahlasoval.

„Je to veľmi nekorektné a sprosté z týchto médií, že vytrhnú z kontextu reakciu. Áno, moju reakciu. Ale tú akciu, čo som komentoval, to nedajú. Viete, keby som bol predsedom parlamentu a dám z ničoho nič taký status, tak to môže pobúriť verejnosť. Ale viete čo, ja vám ukážem prečo som to povedal,“ ukázal po týchto slovách Kollár status na kameru. „Priblížte prosím vás ten záber, tých dvoch mužov polonahých, s tými dvoma psami na vodíku,“ požiadal kameramanov.

„A vy si myslíte, že na toto mám zareagovať, že toto je v poriadku? Nie! Toto sú podľa mňa úchyláci a chorí ľudia. A nemali by byť v spoločnosti pustení, aby ostatné rodiny, ktoré sú v uliciach, museli toto vysvetľovať svojim deťom!“ – rozhorčene komentoval fotografiu z Dúhového pochodu, ktorú v minulosti ostro odsúdil.

„To znamená, že ja nemám nič proti LGBT, s tým sa narodíte, s tým nemôžete nič urobiť. Ale toto budem komentovať vždy týmto ostrým slovníkom. Dnes som predseda parlamentu, asi by som nepoužil tieto expresívne slová, ale rovnako by som sa k tomu vyjadril týmto spôsobom, ja si to neprajem v uliciach!“ – s dôrazom podčiarkol šéf koaličného hnutia.

A pre ilustráciu ešte dodal: „Ja by som sa rovnako vyjadril, aj keby som tam videl dvoch heterosexuálov. Predstavte si, že by to bol nejaký pochod za život, tam by bol nejaký alegorický voz, tam by boli dvaja mačovia, mali by na vodítku dve ženy a by tam predvádzali nejaké sexuálne scény. Tak by som ich rovnako nazval úchylákmi a nazval by som ich, že nepatria do tejto spoločnosti!“ „Tak, prosím vás pekne, nepolarizujme a nerozoštvávajme túto spoločnosť,“ vyzval Kollár na záver vysvetlenia svojho drsného komentára.

Viac vo videu:

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d