Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Výzkumníci použili repliku našich dýchacích cest vyrobenou ze stejných buněk a infikovali ji koronavirem SARS-CoV-2 a rhinovirem. 

Nachlazení poskytuje jistou dávku ochrany proti koronaviru SARS-CoV-2. K takovému závěru došli skotští vědci. Z jejich výzkumu vyplývá, že rhinovirus, který nachlazení způsobuje, se nesnese s SARS-CoV-2 a snaží se jej vypudit. Podle výzkumníků jejich zjištění vysvětluje, proč děti, které jsou častěji infikované rhinovirem, mívají menší potíže s covidem-19.

Výzkumníci použili repliku našich dýchacích cest vyrobenou ze stejných buněk a infikovali ji koronavirem SARS-CoV-2 a rhinovirem. Zjistili, že pokud oba viry uvolnili současně, pak rhinovirus SARS-CoV-2 vůbec nevpustil dovnitř.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dokonce, i když koronavirus byl vpuštěn dříve, tak jej rhinovirus vytlačil. Další experimenty s matematickými modely ukázaly, že rhinovirus spouští imunitní odpověď uvnitř infikovaných buněk a tím blokuje schopnost koronaviru vytvářet si další kopie, píše se ve studii uveřejněné v odborném časopise Journal of Infectious Diseases

„SARS-CoV-2 se nikdy neuchytil, rhinovirus jej silně utlumí,“ řekl stanici BBC doktor Pablo Murcia z Centra pro výzkum virů Glasgowské Univerzity, který stál za výzkumem. „Jsou to vzrušující zprávy, protože pokud máte vysokou převahu rhinoviru, mohlo by to zastavit nové infekce SARS-CoV-2“.

Vědci pozorovali podobný efekt rhinoviru už dříve. Soudí, že jeho silné rozšíření pomohlo oddálit pandemii prasečí chřipky v některých částech Evropy.

Podle Murcii se vědci dále zaměří na to, „co se děje na molekulární úrovni během těchto interakcí virů“. Vědec doufá, že získané znalosti pomohou rozvinout účinné strategie proti nákaze. „Mezitím je očkování naše nejlepší metoda ochrany proti covidu-19,“dodává.

Podle listu The Herald studie podporuje zjištění předchozího výzkumu UCL Great Ormond Street Institute of Child Health (ICH), který objevil protilátky na SARS-CoV-2 u některých lidí, zvláště dětí, i když nebyli předtím nakaženi virem.

Výzkumníci to přisoudili vystavení právě například rhinoviru, který způsobuje nachlazení. „Je třeba mít na paměti, že rhinoviry jsou u dětí velmi rozšířené,“ podotýká Murcia.

„Tato běžná infekce může ovlivnit šíření SARS-CoV-2, zejména v podzimních a zimních měsících, kdy jsou sezónní nachlazení častější,“ uvádí Lawrence Young z Warwick Medical School.

Protože se populace brání především proti koronaviru, je její imunita vůči dalším respiračním onemocněním oslabená. Doktorka Susan Hopkinsová, která je v čele britského protikoronavirového týmu, už varovala před příští „drsnou zimou“, která bude ve znamení vzestupu nárůstu respiračních onemocnění, jako je chřipka.

Průběh nákazy SARS-CoV-2 se u řady lidí projevuje podobně, jako kdyby je zasáhl rhinovirus. Mají teplotu, kašel, rýmu. Pro zdravotníky je tak těžké bez testů rozeznat, o jaký typ infekce se jedná a jaké je proto třeba přijmout opatření.

Zdroj: idnes.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.