Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Okrem znárodnenia kľúčových hospodárskych fabrík sa uvažuje aj nad tým, že ak bude plynu v Nemecku nedostatok, odnesú si to predovšetkým domácnosti. 

Nemeckých občanov zrejme čaká poriadny šok! Vláda kancelára Olafa Scholza očakáva v krajine núdzový stav v súvislosti s možným nedostatkom plynu. Ak totiž do najväčšej európskej ekonomiky prestane prúdiť ruský plyn, bude to mať, zdá sa, katastrofálny dopad na firmy aj na bežných ľudí. V tejto súvislosti sa v hlavách nemeckých mocných rodia viaceré scenáre, ktoré sú však, žiaľ, z kategórie horších a ešte horších. Okrem znárodnenia kľúčových hospodárskych fabrík sa totiž uvažuje aj nad tým, že ak bude plynu v Nemecku nedostatok, odnesú si to predovšetkým domácnosti. Prečo? Lebo prednosť dostane priemysel!

Nemecko sa potichu pripravuje na prípadné náhle zastavenie dodávok plynu z Ruska. Uviedli to tri zdroje oboznámené s prípravami, podľa ktorých by súčasťou núdzového plánu mohlo byť aj prevzatie kontroly nad kritickými podnikmi zo strany štátu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Z celkového objemu dovozu plynu v minulom roku do Nemecka tvoril ruský plyn 55 %. Berlín sa pritom dostáva pod tlak, aby ukončil obchodné vzťahy s Ruskom, ktoré podľa kritikov pomáhajú Moskve financovať vojnu na Ukrajine.

Z nemeckej vlády zaznievajú skeptické prognózy

Objem dovozu ruského plynu do najväčšej európskej ekonomiky je však vysoký. Nemecká vláda tvrdí, že má záujem na odstrihnutí sa od ruských energetických zdrojov, očakáva však, že od týchto zdrojov bude do polovice roka 2024 stále dosť závislá. 

Do dnešných dní už Nemecko podporilo sankcie proti Rusku v súvislosti s dodávkami ropy a uhlia a ako pre Reuters uviedli zdroje oboznámené s prípravami, Berlín odmieta situáciu ešte viac eskalovať tým, že podporí aj embargo na dodávky zemného plynu. Vláda sa však obáva, že k zastaveniu dodávok môže pristúpiť samotné Rusko, a v takom prípade chce byť na to pripravená.  

Uvažuje sa aj nad zoštátnením kľúčových firiem

Nemecká vláda plánuje napríklad poskytnúť ďalšie úvery a garancie na podporu energetických firiem, čo by im malo pomôcť riešiť súčasný rast cien. Okrem toho uvažuje nad zoštátnením pre hospodárstvo kľúčových firiem, ako sú napríklad rafinérie, uviedli zdroje. Príslušný zákon schválil nemecký parlament minulý mesiac. Ten umožní v prípade núdzovej situácie prevziať kontrolu nad energetickými firmami. 

Ako uviedli dva zdroje, v súčasnosti sa diskutuje o tom, ako využiť toto opatrenie v praxi, napríklad prevzatím kontroly nad rafinériou PCK v meste Schwedt neďaleko poľských hraníc. Tú prevádzkuje ruský ropný koncern Rosnefť. Práve táto rafinéria dováža takmer celú zvyšnú ropu, ktorá ešte smeruje z Ruska do Nemecka, a ropné embargo voči Rusku by ju tak tvrdo zasiahlo. Ruská firma sa k prípadným opatreniam Nemecka nevyjadrila.

Prevezmú podiely aj v iných citlivých podnikoch?

Jeden zo zdrojov dodal, že znárodnenie energetických firiem je iba jednou z možností, o ktorej sa diskutuje. Bude však potrebné takýto krok dobre zvážiť a odôvodniť ho skôr zabezpečením energetických dodávok než trestom pre Rusko.  

Nemecko by mohlo okrem toho prevziať podiely v iných citlivých podnikoch, dodali dva zdroje oboznámené s prípravami. Vláda už takýto krok urobila, a to v roku 2018, keď štátna rozvojová banka KfW prevzala 20-percentný podiel v nemeckom prevádzkovateľovi prenosovej siete 50Hertz. Tým zabránila podaniu ponuky na firmu zo strany čínskej štátnej spoločnosti State Grid.

Vyzerá to tak, že domácnosti budú až druhoradé

Navyše vláda v rámci núdzových príprav skúma aj to, akým spôsobom by riešila zásobovanie plynom v prípade jeho nedostatku. Regulačné úrady uvažujú nad tým, či by v takej situácii nedali prednosť priemyslu pred domácnosťami. To by znamenalo obrat oproti súčasnej politike, keď prednosť majú domácnosti a v prípade nedostatku plynu sa ako prvé odpoja firmy.  

Zdroj: ereport.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d