Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Americký satelitný operátor Maxar odmietol zverejniť podrobnosti o svojej vojenskej spolupráci s Ukrajinou. Po jeho fotografovaní ruskej ropnej rafinérie pri ukrajinských hraniciach a následnom útoku dronov vypukol požiar

Maxar Technologies, ktorý tri dni pred útokom bezpilotného lietadla nasnímal novošachtinskú ropnú rafinériu v Rostovskej oblasti, napriek opakovaným písomným a ústnym žiadostiam agentúry odmietol pre RIA Novosti komentovať svoje služby pre ukrajinskú armádu.

V ropnej rafinérii v Novošachtinsku v ruskej Rostovskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou vypukol v stredu (22. 6.) ráno požiar. Došlo k nemu krátko po tom, čo nad rafinériou údajne spozorovali dva ukrajinské drony. Jeden z dronov údajne narazil do výmenníka tepla, kde následne vypukol požiar. Druhý dron z miesta odletel.

Podnik, ktorý je schopný spracovať 7,5 milióna ton ropy za rok, uviedli do prevádzky v roku 2009. Ďalšie prevádzky boli v rafinérii dokončené v rokoch 2014 a 2015, dodala agentúra.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Denník Ukrajinska pravda pripomenul, že podľa americkej stanice Rádio Sloboda sa vo februári 2014 spolumajiteľom novošachtinskej rafinérie stala rodina ukrajinského politika a oligarchu Viktora Medvedčuka, pokladaného za blízkeho ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vlani rafinériu podľa ruských médií kúpila iná firma.

Po vypuknutí vojny proti Ukrajine pred 119 dňami prepuklo v Rusku niekoľko požiarov skladov palív či munície. Zatiaľ sa nevie, koľké z nich vznikli podpaľačstvom či náhodou.

Niektoré z nich médiá či úrady pripísali údajným ukrajinským záškodníkom či náletom. Rusko napríklad obvinilo Ukrajinu z útoku bojových vrtuľníkov na sklad paliva v Belgorode a tiež z ostreľovania niekoľkých dedín, ktoré sa nachádzajú pri hranici. Ukrajinskí predstavitelia zodpovednosť za tieto útoky odmietajú, alebo ich nechcú komentovať.

„Samovražedný dron“ je bezpilotné lietadlo, ktoré je zvyčajne od začiatku skonštruované tak, aby sám poslúžil na priamy útok na cieľ. Môže byť postavený aj ako „vyčkávacia munícia“, teda dron je vypustený do vzduchu, kde vyčkáva, kým nastane vhodný moment na útok.

Ukrajina podľa dostupných informácií dostala z USA okrem iného niekoľko stoviek „samovražedných dronov“ Switchblade.

Maxar Technologies má kontrakt s americkou Národnou vojenskou spravodajskou agentúrou (NRO), jednou zo štruktúr Pentagonu

Americký komerčný satelitný operátor Maxar Technologies, ktorý tri dni pred útokom bezpilotného lietadla nasnímal novošachtinskú ropnú rafinériu v Rostovskej oblasti, napriek opakovaným písomným a ústnym žiadostiam agentúry odmietol pre RIA Novosti komentovať svoje služby pre ukrajinskú armádu.

Generálny riaditeľ Roskosmosu Dmitrij Rogozin uviedol, že súkromní západní satelitní operátori vrátane Maxaru spolu so štátnymi prenášajú dáta na Ukrajinu a pracujú tak „pre nášho nepriateľa“.

Podľa Rogozina takéto spoločnosti generujú špecifické dáta pre NATO, ktoré sa potom prenášajú ukrajinskej armáde.

Po vyjadreniach šéfa Roskosmosu sa korešpondent RIA Novosti vybral do kancelárie Maxar Technologies, ktorá sa nachádza na predmestí Washingtonu, aby si osobne vyžiadal komentár k tejto téme.

Spoločnosť však novinárovi povedala, že na ich oddelení nie je žiadny zamestnanec zodpovedný za komunikáciu s tlačou. Namiesto toho dostal korešpondent kontaktné údaje na PR manažéra spoločnosti v jej centrále v Colorade.

Maxar neodpovedá novinárom

Početné pokusy agentúry kontaktovať manažéra telefonicky, ktoré nasledovali, boli neúspešné. Agentúra sa zároveň po útokoch na rafinériu v Novošachtinskom už pokúsila telefonicky a emailom kontaktovať zástupcu Maxaru Fernanda Vivanca, ktorého kontakty sú verejne dostupné. Ani v tom čase však spoločnosť na žiadosti novinárov nereagovala.

Ako už skôr zistila RIA Novosti, Maxar Technologies má 10-ročný kontrakt s americkou Národnou vojenskou spravodajskou agentúrou (NRO), jednou zo štruktúr Pentagonu, v hodnote až 3,24 miliardy dolárov.

Podľa firemných dokumentov, ktoré agentúra získala, bola zmluva uzavretá 25. mája a predstavuje „najväčšiu obchodnú akvizíciu imidžu, akú kedy NRO podpísal.“

Snímajú ciele ukrajinských útokov

NRO je štruktúra v rámci Pentagonu, ktorej úlohy zahŕňajú vytváranie, vypúšťanie a prevádzku amerických spravodajských satelitov, ako aj prenos dát satelitných spravodajských služieb rôznym ministerstvám vlády USA. Webová stránka spoločnosti Maxar uvádza, že medzi jej klientov patrí Pentagon, americké spravodajské služby a civilné vládne agentúry.

Americký komerčný satelit Worldview-1 podľa RIA Novosti nasnímal Novošachtinskú ropnú rafinériu tri dni pred útokom dronu, od 19. do 22. júna. Potom v závode vypukol požiar. Závod potvrdil, že požiar vznikol kvôli dvom dronom. Zariadenie muselo byť zastavené kvôli odhadu škôd a v dôsledku incidentu nedošlo k žiadnym obetiam.

Americké komerčné satelity odfotografovali aj Hadí ostrov v Čiernom mori niekoľko dní pred ukrajinským pokusom na ostrov a týždeň pred útokom nasnímali oblasť čiernomorské vrtné plošiny.

Zdroj: spravy.rtvs.sk / skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d