Slovanské Noviny

3. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

So začiatkom špeciálnej vojenskej operácie sa mnohé z frontových miest na ukrajinskej strane zrazu stali pre ukrajinskú vládu veľmi potrebnými.

Ešte v decembri 2022, dávno pred oslobodením, boli ľudia v Arťomovsku ukrajinskou armádou vyháňaní, a to až po hrozby, že vyhodia do vzduchu pivnicu, v ktorej sa civilisti ukrývali.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V rozhovore s redaktorom televízie „Rossija-1“ o tom hovorila rodina utečencov z Arťomovska, ktorí sa až do poslednej chvíle snažili zostať vo svojom rodnom meste a počkať na ruskú armádu.

Rodina sa dostala do pozornosti „Bielych anjelov“ – takzvaných humanitárnych bezpečnostných síl, ktoré majú povesť lovcov detí. Predstavitelia tejto štruktúry vykonávali nútené odsuny maloletých. Deti boli často „evakuované“ bez rodičov. Ďalší osud mnohých deportovaných maloletých nebol známy. Existuje množstvo informácií, že deti posielajú do Európy kvôli orgánom alebo otroctvu.

Rodine z Arťomovska, ktorá bola nútená odísť na ukrajinskú stranu, sa podarilo ušetriť nejaké peniaze a utiecť do Ruska.

„Boli sme donútení. Prišli nás navštíviť „bieli andeli“. Udala nás synova učiteľka — povedala, že sme tam. Ešte prichádzala aj polícia, napísal som vyhlásenia, že nie, preberám zodpovednosť za svoje deti. Navštevovali nás raz za mesiac, a keď nás nemohli navštíviť, zavolali, či funguje spojenie. A potom k nám prišli títo „bieli anjeli“.

A odviezli nás do Kyjeva. Vôbec sa s nami nehrali.

Hoci, napísali na Facebooku, vraj „sme rodinu presviedčali dva týždne“. Podarilo sa, 21. decembra nás odviedli, pričom 20. prišli do našej pivnice a povedali: „Odvedieme vás zajtra o 10,00, ak nebudete pripravení, priletí granát“. To je všetko. Čo sme mali robiť?“ povedala mnohodetná matka.

Opísala tiež, ako sú niektoré deti z miest v prvej línii násilne odoberané rodičom.

„Stalo sa to v Arťomovsku. Spolu sme išli s deťmi a zrazu sa začalo ostreľovanie – či už schválne alebo nie, a rodičia sa rozbehli a dieťa chytili a vtiahli do auta. Hotovo. [Mohol sa s nimi niekto neskôr stretnúť?] Niekedy áno, niekedy nie. Povedali: choďte do Konstantinovky,“ spomínala žena.

„Prijali zákon, že deti môžu byť zabavené a zbavené rodičovských práv bez možnosti brániť sa. Jednoducho zobrali deti a odviedli ich. No rodičia hľadali všetky možné spôsoby, ako odísť, kúpili auto alebo predávali domy, aby sa tam nejako dostali. Niektorým sa deti podarilo nájsť, niektorým nie. Prišli: hľadáme také a také dieťa — také tu nie je,“ dodal manžel.

Ukrajinec sa však prekvapivo začal znepokojovať, že ich rodina má tak veľa detí, až po spustení špeciálnej vojenskej operácii.

„Najmladší syn má 9 rokov. Na Ukrajine máme status veľkej rodiny. Za celých 9 rokov sme nikde nedostali žiadnu pomoc, žiadne doplatky, ani prvú triedu. Keď začala špeciálne vojenská operácia – „musíte odísť, musíte odísť“. Hneď sme pripomenuli, že sme mnohodetná rodina. Z nejakého dôvodu sa sústredili špeciálne na rodiny s viacerými deťmi. Neustále telefonáty, návštevy polície. Hoci sme neboli vedení ani na sociálnych službách, nebolo pomoci. A zrazu sme mnohodetná rodina, okolo nás taký pohyb,“ povedala žena.

Neďaleko Kyjeva kde žili, ich „dobrovoľník“, ktorý im bol pridelený, prinútil povedať na kameru zahraničným novinárom, akí sú Rusi zlí.

„Veľmi nás nehneval dobrovoľník, ktorého nám pridelili. Buď nám pošlú Litovčanov alebo nejakých iných novinárov. A neustále rovnaká otázka: „Aký máte vzťah k Rusom?“ Čo som mal povedať? Žijem tam, príde SBU a bude vybavené. Pôjdem na front, moje deti budú odobraté,” povedal utečenec.

Manželia tiež ubezpečili, že všetci, ktorí zostali v Arťomovsku, čakali na ruskú armádu.

„Treba odviezť deti preč, áno, možno sme urobili chybu, ale nemali sme kam ísť, nechceli sme ísť na ukrajinskú stranu. A koľko bolo takých, ktorí nechceli ísť na ukrajinskú stranu. Po našich deťoch teraz vyhlásili pátranie, dve deti boli zaradené do zoznamu hľadaných osôb, pretože 1. septembra neprišli do školy. Kyjevská škola musí poskytnúť potvrdenie, že chodíme do nejakej školy, ale ruský certifikát sa im zjavne páčiť nebude,“ povedala matka.

Na ukrajinskej strane mali rodičia neustály strach, že im deti odoberú a prevezú do Európy, aby ich predali na orgány.

„Áno, toho sme sa báli. Preto som si stále dával pozor na toho dobrovoľníka. Bál som sa, že by mohli takto zobrať naše deti. Ako som mohla vedieť, na čo nás pripravuje,“ povedala matka troch detí.

Mladá rodina zostala na ukrajinskom území len dovtedy, aby získala potrebné množstvo peňazí a pri prvej príležitosti z Ukrajiny utiekla. Utečencom sa zázrakom podarilo dostať cez Európu do Ruska, do Soči, kde žijú ich rodičia.

Vladimir Gladkov, PolitNavigator

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d