Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovenské ministerstvo obrany prisľúbilo zákonné opatrenia kvôli presunu MiG-29 na Ukrajinu! Táto správa, ktorú zverejnila ruská tlačová agentúra Ria Novosti zarezonovala aj v Moskve. Igor Melicher, štátny tajomník Ministerstva obrany SR, potvrdil, že stíhačky MIG-29 išli na Ukrajinu neoprávnene.

Voči postupu bývalého ministra obrany Jara Naďa pripravuje právne kroky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ministerstvo obrany SR uznalo nezákonnosť presunu MiG-29 na Ukrajinu v roku 2023

Melicherove vyjadrenie, že Slovensko minulý rok nelegálne presunulo stíhačky MiG-29 na Ukrajinu a pripravujú sa právne opatrenia proti bývalému ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi, si všimla aj Moskva.

„Stíhačky MiG-29 išli na Ukrajinu nelegálne. Pripravujem právne kroky ohľadom konania bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa.“ Potvrdil to ombudsman Dobrovodský. Ombudsman žiadal o sprístupnenie analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú. Rovnako uviedlo, že analýza nie je ani zachytená v jeho databázach v žiadnej podobe,“ priblížil.

Rusi si tiež všimli, že slovenská ústava zakazuje vláde bez dôvery a v demisii robiť dôležité rozhodnutia v oblasti zahraničnej politiky, čo zahŕňa aj posielanie stíhačiek v hodnote viac ako 500 miliónov eur na Ukrajinu. Podľa predstaviteľa neexistuje oficiálny materiál Ministerstva obrany SR, ktorý by dával bývalému ministrovi právo „urobiť takýto krok“.

Rusi približujú slovenskú situáciu

„V decembri 2022 slovenský parlament vyslovil nedôveru kabinetu, na čele ktorého stál Eduard Heger, ten si však naďalej plnil svoje povinnosti. V marci 2023 táto vláda rozhodla o presune 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu. O vyšetrenie tohto prípadu sa snažila strana súčasného premiéra republiky Roberta Fica s odôvodnením, že Heger na takéto rozhodnutia nemá právomoc. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zase uviedol, že znalci vykonali potrebný právny rozbor tohto postupu.“

Slovenský ombudsman Robert Dobrovodský v utorok skôr uviedol, že rezort obrany nedokázal nájsť právnu analýzu potvrdzujúcu zákonnosť minuloročného presunu MiGov-29 na Ukrajinu.

Stíhačky MiG-29 Vzdušných síl OS SR, foto: RIA Novosti

Citujú Fica

Celkovo Slovensko poskytlo kyjevskému režimu vojenskú pomoc za 680 miliónov eur. Na jeseň 2023 s nástupom Ficovej vlády k moci prestali dodávky zbraní zo štátnych zdrojov. Ako upozornil premiér, vyslanie stíhačiek bolo hrubým porušením noriem ústavy republiky.

Okrem toho kritizoval predchádzajúci kabinet ministrov za to, že Ozbrojeným silám Ukrajiny odovzdal plne funkčný systém protivzdušnej obrany S-300, keďže je „úplne nejasné“, ako Bratislava v najbližších rokoch vyrieši otázku protivzdušnej obrany.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.