Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Švajčiarsko naplánovalo samit na 15. a 16. júna 2024 a pozvalo naň 160 krajín, ktoré budú diskutovať o možných spôsoboch dosiahnutia mieru na Ukrajine. Účasť malo potvrdiť viac ako 80 krajín. Rusko považuje mierovú konferenciu o Ukrajine bez svojej účasti za stratu času.

Účasť na ukrajinskom „mierovom summite“ medzitým okrem Číny odmietla aj Brazília, Juhoafrická republika, ale aj Saudská Arábia a Pakistan.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Slovenská republika sa zúčastní na mierovom samite o Ukrajine vo Švajčiarsku. Deklaroval to minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SSD). Minister na samite zastúpi premiéra Roberta Fica (Smer-SD). TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. MZVEZ odkázalo, že je to „jasný odkaz slovenskej diplomacie pre Ruskú federáciu a Ukrajinu“.

MZVEZ v reakcii na výzvu SaS, aby si Blanár predvolal ruského veľvyslanca v SR Igora Bratčikova, uviedlo, že šéf slovenskej diplomacie rokoval o mierovom samite pred štvrťrokom s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. SaS to vtedy kritizovala. Opozičná strana žiada, aby Bratčikov vysvetlil, prečo sa Ruská federácia neusiluje o mier a odmieta sa zúčastniť na mierovej konferencii vo Švajčiarsku.

Rezort slovenskej diplomacie pripomenul, že SaS ešte začiatkom marca označila za nepriateľské gesto voči spojencom stretnutie Blanára s Lavrovom. „Ak by to platilo, tak potom sa nepriateľsky voči spojencom správal aj americký minister Antony Blinken, ktorý sa stretol s ruským ministrom počas rokovania G20, a tiež turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan. Ten rokoval počas rovnakého diplomatického fóra v tureckej Antalyi s ruským kolegom ako slovenský minister,“ uviedol komunikačný odbor.

MZVEZ uviedlo, že po troch mesiacoch SaS vyhlasuje, že by sa s ruskou stranou malo rokovať, diplomaticky na nich pôsobiť a zapojiť ich do mierového samitu. „Do toho samitu, o ktorom slovenský minister rokoval s ruským ministrom už pred štvrťrokom. Najskôr za túto komunikáciu SaS ministra Juraja Blanára atakovala a najnovšie po takej komunikácii sama volá,“ skonštatoval komunikačný odbor rezortu.

SaS tvrdí, že predstavitelia vládnej koalície musia dať svoje „kamarátske“ vzťahy s ruským veľvyslancom bokom a spraviť to, čo je dobré pre Slovensko – diplomaticky tlačiť na Rusko, aby začalo pracovať na mieri.

Švajčiarsko naplánovalo samit na 15. a 16. júna, na ktorý pozvalo 160 krajín, ktoré budú diskutovať o možných spôsoboch dosiahnutia mieru na Ukrajine. Účasť potvrdilo viac ako 80 krajín. Rusko považuje mierovú konferenciu o Ukrajine bez svojej účasti za stratu času. Účasť na ukrajinskom „mierovom samite“ medzitým okrem Číny odmietla aj Brazília, Juhoafrická republika, ale aj Saudská Arábia a Pakistan.

Rusko považuje za pochopiteľné, ak sa niektoré krajiny odmietajú zúčastniť na mierovej konferencii o Ukrajine v Švajčiarsku.

Ukrajinský diktátor a dnes už nelegitímny ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Čínu, že sa usiluje zabrániť tomu, aby sa niektoré krajiny zúčastnili na mierovom samite.

Peking si myslí, že samit vo Švajčiarsku by mal zahŕňať rovnocenné zastúpenie Ukrajiny a Ruska, ako aj spravodlivú diskusiu o všetkých mierových plánoch.

Ukrajina má na samite predložiť návrhy, ktoré sa budú zaoberať jadrovou bezpečnosťou, potravinovou bezpečnosťou, prepustením vojnových zajatcov a návratom ukrajinských detí unesených Ruskom.

Zdroj: cas.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.