Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Súčasná opozícia neustále narieka, že koalícia nerobí nič a venuje sa iba sama sebe.

Problémov, ktoré vytiahla, a ktoré sa údajne neriešia, je viac ako dosť. Na jednu dôležitú vec však dámy a páni z hnutia OĽaNO (Slovensko), strany Za ľudí či SaS akosi zabudli – oni tu v predchádzajúcich štyroch rokoch vládli, takže poodstraňovať niektoré vážne veci v pohode mohli. A platí to aj o politikoch z Progresívneho Slovenska či KDH, ktorí v tom období boli poctivo ticho, hoci kričať a poukazovať na nedostatky mohli aj zo „zákopov“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Vychádzkový“ koridor pre liliputa

Na svetlo sveta teraz vychádzajú problémy, ktoré sa nahromadili v detských reedukačných centrách. Podmienky, v ktorých tam detskí „trestanci“ žijú majú údajne ďaleko od tých, ktoré by mali mať v 21. storočí. Kde boli títo moralisti a vševedkovia, keď boli pri moci oni? Nepreložili krížom slamku, no teraz ziapu ako o dušu. A neplatí to len pri týchto centrách, ale rovnako tak aj vo väzniciach, kde majú odsúdení tiež neraz podmienky nehodné tomu, v akom storočí žijeme. Prečo sa nerobila náprava vtedy, keď boli pri moci? Lebo Covid? Táto výhovorka je už taká otrepaná a smiešna, ako keď stále hovoria „Lebo Fico“. Viac by sa hodilo, „Lebo Matovič…, Lebo Heger…, Lebo Sulík…, Lebo Remišová…, Lebo…“ Tých „lebo“ politikov, ktorí boli pri moci ale zaujímali sa o niečo úplne iné by sa dalo spomínať ešte dlho.

Je nutné zdôrazniť, že osoby vo výkone väzby sú de iure nevinné, v zmysle práva sa na osoby vo výkone väzby pri zachovaní prezumpcie neviny hľadí ako na nevinných.Martin Ribár, právnik a advokát

Z tohto pohľadu je preto zaujímavý status právnika a advokáta Martina Ribára, ktorý mal možnosť zažiť podmienky v našich väzniciach na vlastnej koži. A nie sú to veru vôbec príjemné spomienky, lebo…. Ribár k svojim riadkom priložil aj fotografiu, kde je zachytený najmenší „vychádzkový“ koridor v ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. „V takomto koridore, v priestore cca 4,5×2 metre, sa vykonávajú „vychádzky“. Každý väzeň má nárok na 1 – hodinovú vychádzku denne, v čase covidových opatrení len 30 minút,“ informuje v úvode Martin Ribár, predseda OZ Za demokraciu a právny štát.

Vôbec nevidel „obyčajné“ slnko

„Prezrite si prosím POZORNE uvedenú fotografiu – a skúste si predstaviť, že v tomto priestore ste VY OSOBNE na „vychádzke“ – po tom, čo ste boli zatvorený 23 alebo 23,5 hodiny na cele, ktorá bola takmer rovnako veľká ako tento koridor. Ani „obyčajnú“ oblohu nevidíte normálne, ale „zamrežovane“… nemáte možnosť horizontálneho výhľadu… dlhé mesiace nevidíte ani „obyčajné“ stromy či trávu… iba 4 steny a „zamrežovanú oblohu“…,“ nabáda čítajúceho tieto riadky advokát, ktorý bol opakovane umiestňovaný práve v tomto „najmenšom“ koridore. A to 23 hodín v cele 4×2 metre, a potom „vychádzka“ v takomto koridore. „Na začiatku výkonu väzby, som bol takmer stále iba v tomto najmenšom „vychádzkovom“ koridore,“ prízvukuje Ribár.

Podľa advokáta existujú aj väčšie vychádzkové koridory, najväčší má cca 50 m², on bol ale najčastejšie vo vychádzkovom koridore o veľkosti cca 6×4 metre a cca 4×4 metre. „Stávalo sa, že som bol v istých obdobiach brávaný na vychádzky ráno, v zimných mesiacoch bola ešte tma, a s ohľadom na dispozičné riešenie koridorov sa stávalo, že som aj celé týždne vôbec nevidel to „obyčajné“ slnko,“ spomína a pre objektívnosť uvádza, že vo väzbe v Banskej Bystrici strávil približne 17 mesiacov z celkových 18,5 mesiaca výkonu svojej väzby. Zvyšok strávil vo väzbe v Bratislave, kde boli podmienky výrazne lepšie, dokonca aj samotné vychádzkové koridory boli väčšie. Vo väzbe strávil celkovo 565 dní. Ústavný súd napokon skonštatoval, že NEZÁKONNE!

Vážne otázky na zamyslenie sa

„Je nutné zdôrazniť, že osoby vo výkone väzby sú de iure nevinné, v zmysle práva sa na osoby vo výkone väzby pri zachovaní prezumpcie neviny hľadí ako na nevinných. A nie sú zriedkavé prípady, že osoby, ktoré boli vo výkone väzby, boli na konci dňa súdom oslobodené spod obžaloby, resp. ich trestné stíhanie bolo zastavené prokurátorom,“ upozorňuje právnik, podľa ktorého tvrdenia, že podmienky vo výkone väzby boli zneužívané ako nátlakový prostriedok na priznanie a spoluprácu s OČTK, boli opakovane spochybňované. „Nesporným faktom je, že práve vo väzbe sa „zrodila“ väčšina tzv. „KAJÚCNIKOV“ (spolupracujúcich osôb), jednoducho ich neznesiteľné podmienky vo väzbe ZLOMILI,“ konštatuje Martin Ribár, ktorý aj práve preto prináša autentické informácie o podmienkach vo výkone väzby, najmä kolúznej väzby.

„Aby ste si VY SAMI mohli urobiť svoj názor na tieto podmienky vo väzbe,“ dodáva a zároveň žiada, aby sledovatelia vyjadrili v komentároch svoj názor. „Čo hovoríte na priloženú fotografiu najmenšieho „vychádzkového“ koridoru?? Viete si predstaviť VY OSOBNE byť na „vychádzke“ na 1 hodinu (30 min. v čase covidových opatrení) v takomto priestore po tom, čo ste boli zatvorený 23 alebo 23,5 hodiny na cele, ktorá bola takmer rovnako veľká ako tento koridor?? Myslíte si, že výkon väzby bol zo strany OČTK zneužívaný ako nátlakový prostriedok na priznanie a spoluprácu?? Vydržal by ste VY OSOBNE v takýchto podmienkach dlhé mesiace, alebo by ste využili „ponuku“ na spoluprácu s OČTK výmenou za prepustenie z väzby??“ pýta sa Martin Ribár na samý záver na názor tých, ktorí čítali jeho určite zaujímavé riadky.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d