Slovanské Noviny

23. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Špeciálna rastlinná výroba, ovocinárstvo, zeleninárstvo či pestovanie zemiakov sú segmenty, ktorých rozvoj by mohol prispieť k zvýšeniu potravinovej sebestačnosti Slovenska.

Na seminári zameranom na špeciálnu rastlinnú výrobu v Mojmírovciach to skonštatoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zvýšenie potravinovej sebestačnosti

Podľa jeho slov je v súčasnosti potravinová sebestačnosť Slovenska pod úrovňou 40 %. „Ak ju chceme zvyšovať, tak vhodným segmentom je práve rastlinná výroba, ovocie, zelenina či víno… Vyžaduje to však nastavenie aktuálnych schém a procesov, aby sme konečne začali v tomto smere niečo robiť,“ uviedol Takáč.

Takáč sa nechal počuť, že treba pomôcť domácim pestovateľom

Jednou z úloh nového vedenia rezortu je podľa neho aj hľadanie zdrojov pre pestovateľov. „Začal som intenzívne hľadať cesty, aby sme vedeli využiť aj financie z Plánu obnovy a odolnosti. Ministerstvo pôdohospodárstva tam má veľkú nulu. Preto budem hľadať možnosti, ako čerpať financie aj odtiaľ, možno na digitalizáciu alebo na závlahové systémy, ktorých máme stovky až tisícky kilometrov v zdevastovanom stave. Roky sa o tom iba hovorí. Je najvyšší čas, aby sa začali revitalizovať rôzne vodné nádrže, rigoly, kanály a na to sa nastavil zavlažovací mechanizmus, ktorý je vo vlastníctve štátu,“ skonštatoval minister.

Môže prepadnúť enormná suma, varuje Takáč

Zároveň však pripomenul, že poľnohospodári stále nevyužili všetky finančné prostriedky zo starého programového obdobia. Suma, ktorá môže prepadnúť a skončiť nevyčerpaná, je podľa jeho slov enormná. „Máme projekty v hodnote vyše 400 miliónov eur, ktoré ešte nie sú vyhodnotené. To je úlohou Pôdohospodárskej platobnej agentúry, aby sa do toho aktívne pustila. Okrem toho sme na úrovni 160 miliónov eur, kde budeme musieť nanovo vypisovať výzvy. Našou úlohou je, aj s pomocou samotných poľnohospodárov a ich návrhov, pozrieť sa na to, kde by sme mohli pomôcť. Aby sme vypísali výzvy tak, že budeme schopní všetko reálne vyhodnotiť, zrealizovať a vyplatiť v riadnom termíne,“ dodal Takáč.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d