Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zhoda štátov EÚ na jednotnom európskom preukaze pre osoby so zdravotným postihnutím (ZŤP) je veľmi dobrá správa pre ľudí z tejto kategórie. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Branislav Ondruš, ktorý sa zúčastnil na dvojdňovom zasadnutí Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO) v Bruseli.

Ondruš potvrdil, že členské krajiny prijali pozíciu k smernici, ktorou sa zriaďuje európsky preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím, a tiež európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím. ,,Schválili sme návrh, ktorý bude mať pozitívny dosah na zdravotne znevýhodnených ľudí, predovšetkým na podporu ich mobility naprieč celou EÚ,“ vysvetlil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Budú mať na to dva roky

Dodal, že až sa na konečnej podobe novej legislatívy dohodnú členské štáty a Európsky parlament, vlády budú mať dva roky na to, aby vydávali rovnaký formát európskeho preukazu ZŤP, a tiež jednotnú parkovaciu kartu pre všetky zdravotne znevýhodnené osoby, ktoré o to požiadajú.

Ľuďom so zdravotným postihnutím

,,Ľudia so zdravotným postihnutím môžu na Slovensku dostať preukaz a parkovaciu kartu, ktorá im bude platiť v celej EÚ. Bez ohľadu na to, či sa ocitnú v Rakúsku, Nemecku, Holandsku či Portugalsku, ten preukaz im otvorí cestu k príležitostiam a zvýhodneniam, ktoré tá krajina ľuďom so zdravotným postihnutím poskytuje,“ opísal situáciu. To znamená, že nebudú musieť osobitne dokazovať, že do tejto kategórie patria, potvrdí to jednotný a celoeurópsky akceptovaný preukaz.

V maximálnej možnej miere

To podľa neho výrazne zjednoduší pohyb ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím naprieč celou Európou. Upozornil, že jednotný preukaz aj jednotná parkovacia karta sa budú vydávať na žiadosť a znamená to, že tí Slováci, ktorí o ne nepožiadajú, budú môcť aj naďalej doma využívať doterajšie preukazy. ,,My na Slovensku, v momente keď dôjde k dohode s Európskym parlamentom o znení tejto smernice, tak v maximálnej možnej miere urýchlime vydávanie tohto európskeho preukazu pre občanov so zdravotným postihnutím,“ odkázal Ondruš.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d