Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Žilinka vrátil úder šéfovi Súdnej rady Mazákovi: Vyjadrenia osoby stojacej na čele ústavného orgánu by nemali byť zavádzajúce, klamlivé a postrádajúce odbornosť

Podľa názoru generálneho prokurátora Maroša Žilinku, predseda Súdnej rady Ján Mazák, by mal vo svojich komentároch v médiách používať pravdivé argumenty založené na faktoch. Odkázal to Mazákovi v sobotu prostredníctvom sociálnej sieti

Ján Mazák Maroš Žilinka

Maroš Žilinka poznamenal, že je presvedčený, že diskusia, výmena názorov, ale aj kritika na právne témy a výklad pozitívneho práva, sú potrebné. Musia však byť podľa neho primárne vecné a objektívne. “Nie zavádzajúce ba až klamlivé, postrádajúce odbornosť, zvlášť ak názory ovplyvňujúce odbornú aj laickú verejnosť verejne vyslovuje osoba, ktorá stojí na čele ústavného orgánu – Súdnej rady Slovenskej republiky,” hovorí na margo Jána Mazáka šéf GP Žilinka.

“Je mi veľmi ľúto, že niektoré názory a tvrdenia prezentované predsedom Súdnej rady Slovenskej republiky Jánom Mazákom, týkajúce sa postavenia prokuratúry a oprávnení generálneho prokurátora Slovenskej republiky, ktoré uviedol v rozhovore poskytnutom redaktorke denníka SME dňa 16. novembra 2021, kritérium objektívnosti a najmä odbornosti nielenže nespĺňajú, ale nemožno ich vnímať inak ako zavádzajúco.”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Žilinka sa ďalej vyjadril, že nakoľko mu záleží na objektívnom, vecnom a odbornom informovaní verejnosti o otázkach, ktoré prispievajú k formovaniu právneho vedomia občanov, rozhodol sa na niektoré vyjadrenia predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky reagovať verejným otvoreným listom, ktorý v plnom znení zverejnil.

V liste napísal, že považuje za potrebné zaujať stanovisko ku komentárom Mazáka o ústavnoprávnom postavení prokuratúry. “S Vašim tvrdením, že prokuratúra Slovenskej republiky patri do výkonnej moci, čo uznala celá doktrína ústavného práva i špičkoví odborníci, nemôžem súhlasiť, pretože nie je pravdivé a ide o právu odporujúce tvrdenie.”

“Nedá mi nezareagovať aj na Vašu odpoveď na otázku redaktorky, “ci to, ako si Žilinka vykladá tú 363-jku a ako ju používa, môže byť protiústavné. Na túto otázku ste odpovedali: Áno. Doslova a do písmena…” Žilinka vyhlásil, že takéto vyjadrenia nepovažuje za korektné a prispievajúce k budovaniu právneho vedomia občanov a ich úcty k právu.”

Žilinkov list Mazákovi okomentoval podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha. Podľa neho Žilinka “vyškolil” predsedu Súdnej rady Mazáka “ako malého chlapca”. Pripomenul, že Mazák je bývalý Kiskov poradca, sedel aj v Dzurindovej vláde a ako každý správny slovenský liberál bol pred rokom 1989 oddaný komunista a člen strany.

“Mazák je nominantom Matoviča v Súdnej rade, rovnako ako Lipšic je Matovičovým pusipajtášom na prokuratúre. Sú tam iba preto, aby plnili pokyny vlády a likvidovali opozíciu,” myslí si poslanec Blaha.

Tvrdenie Mazáka má ďaleko od pravdy

Nedávno sme tiež publikovali komentár bývalého generálneho prokurátora Michala Vaľa k tejto téme. Aj podľa Vaľa má “ďaleko od pravdy” tvrdenie Mazáka, že Ústavný súd, celá doktrína ústavného práva i špičkoví odborníci tvrdia, že naša prokuratúra patrí do výkonnej moci.

“Ústavný súd v náleze PL. ÚS 17/96 uviedol, že „k problému, ktorý navrhovateľ predostrel ústavnému súdu ako sporný, totiž kde zaradiť prokuratúru v systéme štátnej moci, ústavný súd nepovažoval za potrebné zaujať stanovisko. Osma hlava ústavy nevymedzuje postavenie prokuratúry. V náleze PL ÚS 105/2011 Ústavný súd uviedol: „Ústava neupravuje prokuratúru ako súčasť výkonnej moci (v rámci šiestej hlavy), ale priznáva jej postavenie osobitného ústavného orgánu právnej ochrany obdobne ako verejnému ochrancovi práv (ôsma hlava ústavy)”…

“Možno konštatovať, že prokuratúra je orgánom štátnej moci nesúcim znaky ako orgánov výkonnej moci (napríklad pri dozore nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy), tak aj orgánov súdnej moci (najmä vo vzťahu k oprávneniam v trestnom konaní). Z uvedených skutočností vyplýva, že relatívne samostatné postavenie uvedeného orgánu v ústavnom systéme Slovenskej republiky, v kontraste s koncepciou, ktorá chápe prokuratúru ako súčasť orgánov výkonnej moci podriadených vláde.“

Vaľo upozornil, že jednoznačne nie je pravdou, že by „Ústavný súd, celá doktrína ústavného práva i špičkoví odborníci“ tvrdili, že naša prokuratúra je súčasťou výkonnej moci. “To isté platí aj o Európskej prokuratúre a orgánoch verejnej obžaloby v mnohých ďalších štátoch. Ťažko preto uhádnuť aké argumenty vedú Mazáka k opačnému tvrdeniu, ak by to nemali byť argumenty politické.”

Jaroslav Zajac

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.