Žihľava je bylinka, ktorá je celá liečivá a má všestranné využitie. Vedeli ste, že je dokonca používaná ako afrodiziakum? Možno sa niekto aj pousmeje pri tej predstave. Najmä keď vieme, že tí, ktorí ešte chovajú doma vlastnú hydinu, pridávajú ju napríklad sliepkam do krmiva, aby mali zdravšie vajíčka. Spomínam si, ako ňou stará mama kŕmila kuriatka, káčatká a húsatká.
Robila som tiež tak a moje deti videli, ako sa liahnu kuriatka, káčatká, ako rastú, ako sa treba starať o tvory, ktoré nám prinášajú úžitok.
Zo žihľavy robievam odvar, s ktorým si raz za čas oplachujem vlasy. Hrsť žihľavy povarím v litri vody pár minút pri miernej teplote, scedím, pridám pár kvapiek octu, používam jablkový a po umytí vlasov si ich odvarom ešte opláchnem a snažím sa odvar vmasírovať do pokožky hlavy.
Proti vypadávaniu vlasov sa vyrába aj tinktúra. Teraz na jar, alebo aj v neskorú jeseň, je potrebné vykopať korene žihľavy, majú v sebe veľmi veľa liečivej sily, ktorá sa na jeseň „sťahuje“ do koreňov, aby na jar mohla znova naplno vyrásť v celej rastline.
Koreň očistíme, pokrájame nadrobno a naložíme do 40% alkoholu. Podľa bylinkárov je najlepšia ražná domáca pálenka, ale môže byť aj iný alkohol. Pomer je hrsť nakrájaných koreňov, do pol litra alkoholu. Necháme lúhovať aspoň dva týždne a vtierame do pokožky, necháme pôsobiť aspoň pol hodinu a potom vlasy umyjeme šetrným spôsobom.
Podobným spôsobom sa vyrába tinktúra aj zo semienok, ktoré sa zberajú koncom leta, keď žihľava odkvitne. A práve o semienkach sa hovorí, že sú tým spomínaným afrodiziakom.
Žihľavu využívam aj v záhrade.
Naložím ju do vedra. Pár hrstí, aspoň do polovice vedra a zalejem studenou vodou,tak aby bola ponorená a nechám lúhovať jeden, dva dni, precedím a postrekujem zeleninu proti voškám. Alebo nechám žihľavu lúhovať dlhšie a potom tento výluh používam ako výborné hnojivo na zeleninu. Síce ten výluh nemá ktovie akú arómu, ale výborne vyživuje a ochraňuje koreňový systém rastlín.
Je to zvláštne, koľko vzácností máme okolo seba. A jedným z nich je aj obyčajná žihľava, ktorú mnohí považujú iba za burinu. Keď pochopíme, akú veľkú silu má prírodu a začneme ju vnímať ako súčasť nášho života, vráti sa nám nielen telesné zdravie, ale aj to, o ktoré prichádzame vplyvom toho, že sme stratili duchovný kontakt s našou Zemou a prírodou.
S úctou Devana
fajn uzitocny clanok! zihlava je uzitocna rastlina, suhlasim! nadrobno nasekana sa pridavala do krmiva domacej hydiny, ale lepsie rastla a prosperovala, to si aj ja pamatam. co sa tyka zihlavy ako afrodiziaka som este neskusal – lebo naco 🙂