Žihľava je bylinka, ktorá je celá liečivá a má všestranné využitie. Vedeli ste, že je dokonca používaná ako afrodiziakum? Možno sa niekto aj pousmeje pri tej predstave. Najmä keď vieme, že tí, ktorí ešte chovajú doma vlastnú hydinu, pridávajú ju napríklad sliepkam do krmiva, aby mali zdravšie vajíčka. Spomínam si, ako ňou stará mama kŕmila kuriatka, káčatká a húsatká.
Robila som tiež tak a moje deti videli, ako sa liahnu kuriatka, káčatká, ako rastú, ako sa treba starať o tvory, ktoré nám prinášajú úžitok.
Zo žihľavy robievam odvar, s ktorým si raz za čas oplachujem vlasy. Hrsť žihľavy povarím v litri vody pár minút pri miernej teplote, scedím, pridám pár kvapiek octu, používam jablkový a po umytí vlasov si ich odvarom ešte opláchnem a snažím sa odvar vmasírovať do pokožky hlavy.
> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Proti vypadávaniu vlasov sa vyrába aj tinktúra. Teraz na jar, alebo aj v neskorú jeseň, je potrebné vykopať korene žihľavy, majú v sebe veľmi veľa liečivej sily, ktorá sa na jeseň „sťahuje“ do koreňov, aby na jar mohla znova naplno vyrásť v celej rastline.
Koreň očistíme, pokrájame nadrobno a naložíme do 40% alkoholu. Podľa bylinkárov je najlepšia ražná domáca pálenka, ale môže byť aj iný alkohol. Pomer je hrsť nakrájaných koreňov, do pol litra alkoholu. Necháme lúhovať aspoň dva týždne a vtierame do pokožky, necháme pôsobiť aspoň pol hodinu a potom vlasy umyjeme šetrným spôsobom.
Podobným spôsobom sa vyrába tinktúra aj zo semienok, ktoré sa zberajú koncom leta, keď žihľava odkvitne. A práve o semienkach sa hovorí, že sú tým spomínaným afrodiziakom.
Žihľavu využívam aj v záhrade.
Naložím ju do vedra. Pár hrstí, aspoň do polovice vedra a zalejem studenou vodou,tak aby bola ponorená a nechám lúhovať jeden, dva dni, precedím a postrekujem zeleninu proti voškám. Alebo nechám žihľavu lúhovať dlhšie a potom tento výluh používam ako výborné hnojivo na zeleninu. Síce ten výluh nemá ktovie akú arómu, ale výborne vyživuje a ochraňuje koreňový systém rastlín.
Je to zvláštne, koľko vzácností máme okolo seba. A jedným z nich je aj obyčajná žihľava, ktorú mnohí považujú iba za burinu. Keď pochopíme, akú veľkú silu má prírodu a začneme ju vnímať ako súčasť nášho života, vráti sa nám nielen telesné zdravie, ale aj to, o ktoré prichádzame vplyvom toho, že sme stratili duchovný kontakt s našou Zemou a prírodou.
S úctou Devana
.
Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.
LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD
čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.
Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE:
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Diskusia
(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)
Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.
Ďakujeme
Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.
Páči sa mi:
Páči sa miNahráva sa...
Súvisiace
1 thought on “Žihľava – praktické využitie”
fajn uzitocny clanok! zihlava je uzitocna rastlina, suhlasim! nadrobno nasekana sa pridavala do krmiva domacej hydiny, ale lepsie rastla a prosperovala, to si aj ja pamatam. co sa tyka zihlavy ako afrodiziaka som este neskusal – lebo naco 🙂
Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.prijaťnie
fajn uzitocny clanok! zihlava je uzitocna rastlina, suhlasim! nadrobno nasekana sa pridavala do krmiva domacej hydiny, ale lepsie rastla a prosperovala, to si aj ja pamatam. co sa tyka zihlavy ako afrodiziaka som este neskusal – lebo naco 🙂