Kybernetická bezpečnosť Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je nedostatočná. Vyplývať to má z auditu Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), jeho výsledkami sa vo štvrtok zaoberal aj výbor na kontrolu činnosti NBÚ v Národnej rade (NR) SR.

Informoval šéf výboru Martin Beluský (ĽSNS). Stav ochrany osobných údajov na základe výsledkov je podľa neho na katastrofálnej úrovni. Vyzval preto vedenie rezortov zdravotníctva a spravodlivosti, aby začali konať a tento stav napravili.
„Audit napríklad konštatoval, že NCZI nie je schopné riadiť riziká a udržať si strategický dohľad nad rozvojom a prevádzkou systémov. V NCZI prichádza k nekontrolovaným neštandardným situáciám zvýšením kybernetického rizika (prevádzka neprevzatých a štandardne neotestovaných aplikácií),“ ozrejmil Beluský. Závery auditu hovoria podľa neho aj o neúmernom zvýšenom kybernetickom riziku plynúcom zo zastaraných technológií či neimplementovaní potrebných bezpečnostných prvkov.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Dodal, že audit z celkovo 267 hodnotených požiadaviek zistil 150 nesúladov (56 percent), 73 čiastočných súladov, respektíve čiastočných nesúladov (27 percent), 29 súladov (10 percent) a 15 (5,6 percenta) bolo neaplikovateľných.
Beluský tiež priblížil, že audit NBÚ vykonal po hekerskom útoku na aplikáciu Moje eZdravie v septembri minulého roka. Audit sa mal týkať všetkých systémov, ktoré v rámci NCZI fungujú.
Zdroj: PRAVDA, TASR
Skutočná Epsteinova sieť – Satanistický slobodmurári a okultizmus
Naozaj bolo dosť Fica?
Robert Fico chce riešiť preplatenie vojenskej pomoci Ukrajine. S Ursulou von der Leyenovou sa stretne na samite
Irán podmieňuje mierovú dohodu s USA uvoľnením 24 miliárd dolárov. Teherán to označil za skúšku dôvery
„Technofašizmus“: Kyjevský režim sa čoraz viac spolieha na americké spoločnosti zaoberajúce sa umelou inteligenciou, aby viedli vojnu proti Rusku a úzko spolupracovali s Pentagonom
„Nevychádzajte von“! Petrohrad odráža rozsiahly ukrajinský letecký útok
Lietadlá NATO navádzajú ukrajinské drony na Rusko
Memorandum národa slovenského prijali pred 165 rokmi, udalosť je pamätným dňom
Premiér odcestoval do Normandie, pripomenie si obete druhej svetovej vojny
VIDEO: Mali by sme ešte doplatiť 3 milióny, aby sme sa mohli v kľude poďakovať za to, že sme mohli darovať viac ako 700 miliónov
Kde sa berie smútok v očiach nemeckých podnikov z Ruska?
VIDEO: Ruskí vojaci odpovedali Putinovi na jeho výzvu
Sergej Lavrov o dialógu Ruska s USA o ukončení vojny na Ukrajine: „Točíme sa v začarovanom kruhu.
Rumuni konali rýchlo, explózia ukrajinského bezpilotného člnu plného výbušnín v Konstanci nikoho neohrozila
Konšpirátori, SME a zahraničné granty alebo Kto rozhoduje o tom, ktoré médiá sú dôveryhodné
Putin: Nemá zmysel stretnúť sa so Zelenským
Celá Európa je v ohrození. Ukrajinské sily zasiahli špecialistov počas opravy Záporožskej jadrovej elektrárne a porušili „režim ticha“
Taraba: Veterné elektrárne ani v Šaštíne nepotrebujeme
Európa podľa Andreja Babiša pochopila, že musí začať vyjednávať s Vladimirom Putinom
Robert Fico kritizuje silácke reči maďarského premiéra Pétera Magyara o tom, že Maďarsko susedí samo so sebou, ako aj veľkolepé sľuby nemeckého kancelára Friedricha Merza o návrate Nemecka na globálnu scénu.
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Kybernetická bezpečnosť NCZI je nedostatočná, ochrana dát dokonca katastrofálna
Kybernetická bezpečnosť NCZI je nedostatočná, ochrana dát dokonca katastrofálna
Kybernetická bezpečnosť NCZI je nedostatočná, ochrana dát dokonca katastrofálna