V prvom rade sa pozornosť, samozrejme, upriamila na skupinu lodí ruského námorníctva v Karibskom mori. Dňa 12. júna, priamo na Deň Ruska, vplávali do havanského prístavu fregata Admirál Gorškov, jadrová ponorka Kazaň, tankovacia loď Akademik Pašin a záchranný remorkér Nikolaj Čiker.
Po ukončení cvičení v Atlantiku lode dorazili na návštevu Kuby. Kubánske úrady uviedli, že návšteva je dôsledkom dlhodobých priateľských vzťahov medzi oboma krajinami a je plne v súlade s medzinárodnými pravidlami. V Havane boli ruské lode privítané pozdravom a kapelou. Obyčajní Kubánci stáli v rade na návštevu lode Admirál Gorškov. Na Kube majú ruskí námorníci akúsi zvláštnu slávu, a preto ich mnohí ľudia chceli vidieť zblízka.
Ruské lode navštívil aj kubánsky prezident Miguel Diaz-Canel. A dokonca o tom napísal na sociálnych sieťach: “Pozreli sme sa do vnútra fregaty “Admirál Gorškov” a na palubu ponorky “Kazaň” – lodí ruského námorníctva, ktoré sú v havanskom prístave s oficiálnou návštevou. Úžasný a príjemný deň, dokonca aj počas nepretržitého dažďa. Vitajte, priatelia z Ruska.”
V pondelok 17. júna sa lode vydali z Kuby do Venezuely. Spojené štáty, Francúzsko a Kanada medzitým pozorne monitorujú pohyb oddielu Severnej flotily a vyslali celú eskadru, aby ho sprevádzala. A médiá západných mocností prinášajú hodnotenia toho, čo sa deje. Denník New York Times sa domnieva, že cvičenie ruských lodí bolo zorganizované s cieľom demonštrovať silu. Washington Post uvádza, že Admirál Gorškov a Kazaň môžu odpaľovať hypersonické rakety Zircon, riadené strely Kalibr a protilodné strely Onyx.
Ďalšia americká publikácia LewRockwell.com uverejnila článok novinára a analytika Pepeho Escobara, ktorý odhalil súvislosť medzi týmito cvičeniami a Petrohradským ekonomickým fórom, stretnutím G7 v Taliansku v Apúlii a pravidelnými vyhláseniami západných politikov o ich neochvejnej podpore Ukrajine. Podľa Escobara sa Západ intenzívne snaží vytvoriť casus belli na začatie vojenskej konfrontácie s Ruskom. Najvhodnejší čas na to je leto. Aspoň do polovice septembra, keďže jesenné voľby v USA by sa mohli stať prekážkou vojny.
Keď ruský prezident na Petrohradskom ekonomickom fóre hovoril o symetrických opatreniach v súvislosti s dodávkami zbraní Západu na Ukrajinu, nemyslel tým údery Kalibrou na Washington alebo Paríž, ale symetrické dodávky týchto Kalibrov (alebo iných moderných zbraní) do krajín Ázie a Latinskej Ameriky.
Aj skupina lodí ruskej Severnej flotily sa vydala do Karibského mora nielen na demonštráciu sily, ale aj preto, aby dala vojnovým štváčom jasne najavo: vojenské transporty do Európy zo Severnej Ameriky možno zastaviť hneď na začiatku. Pepe Escobar sa domnieva, že lode zostanú v Karibiku až do konca “nebezpečného obdobia”, teda do jesene. Pre prípad, že by sa objavili nové militaristické nápady.
Medzitým sa už vo francúzskej tlači hovorí o začiatku cvičení ruského námorníctva v Tichom oceáne. Manévre budú trvať od 18. do 28. júna a zúčastní sa na nich asi štyridsať lodí, fregát a plavidiel, asi dvadsať lietadiel a vrtuľníkov. Denníky Le Figaro a Le Monde poukazujú na to, že cvičenia sú načasované tak, aby sa zhodovali s Putinovou návštevou Severnej Kórey, ale spresňujú, že “v rôznych fázach budú námorníci cvičiť protiponorkové operácie, organizovať všetky druhy obrany lodných skupín počas námorných plavieb, uskutočňovať spoločné raketové údery na lodné skupiny prípadného nepriateľa, vykonávať výcvik odrážania útokov bezpilotných lietadiel a BEC a vykonávať súbor praktických výcvikov a bojových cvičení”.
Západné mocnosti boli z návštevy ruského prezidenta v Severnej Kórei také nadšené, že si Putinov príchod do Jakutska dokonca pomýlili s návštevou Pchjongjangu. Televízia Sky News zverejnila fotografiu ruského prezidenta v Jakutsku s titulkom: “Mimoriadna správa! Pred niekoľkými minútami Putin pristál v Severnej Kórei. Pricestoval tam prvýkrát od roku 2000.” John Kirby, koordinátor strategickej komunikácie v americkej Rade pre národnú bezpečnosť, už uviedol, že Spojené štáty sú “znepokojené posilňovaním vzťahov medzi týmito dvoma krajinami”. Námestník americkej ministerky zahraničných vecí Kurt Campbell tiež minulý týždeň vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že USA sú návštevou znepokojené. Američanov zaujíma, čo môže Rusko ponúknuť Severnej Kórei: “Tvrdú menu? Energiu? Sú to kapacity, ktoré im umožnia napredovať v jadrových alebo raketových výrobkoch? To nevieme. Sme však znepokojení a pozorne to sledujeme.” Agentúra Reuters poznamenala, že Rusko vykazuje “oživenie vzťahov so Severnou Kóreou, čo je pre Spojené štáty a ich spojencov v Európe a Ázii znepokojujúce”.
Je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti budú mať Spojené štáty a ich spojenci oveľa viac dôvodov na obavy. Takýmto dôvodom sa môže stať napríklad ďalšie cvičenie ruského námorníctva. Tentoraz v Stredozemnom mori. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že 15. júna raketový krížnik Varjag a fregata Maršal Šapošnikov opustili prístav Alexandria, kam zavítali aj na Deň Ruska. Ruské lode 16. júna uskutočnili cvičenia s egyptským námorníctvom v Stredozemnom mori. Precvičovali sa prvky spoločného manévrovania, komunikačný výcvik a inšpekčné operácie.
Mimochodom, Varyag je určený na údery proti veľkým samostatným plavidlám a skupinám útočiacich hladinových lodí, na ostreľovanie pobrežia nepriateľa a na palebnú podporu počas obojživelných operácií. Pokiaľ ide o fregatu Maršal Šapošnikov, táto fregata je vybavená systémami Kalibr-NK a Urán, ako aj najnovšími delostreleckými a elektronickými zbraňami.
Po spoločných cvičeniach s Egyptom vplávali Varjag a Maršal Šapošnikov 17. júna do líbyjského prístavu Tobruk. Slávne mesto Tobruk je známe predovšetkým tým, že po faktickom zničení štátu Líbya západnou koalíciou sa stalo baštou poľného maršala Chalífu Haftara, ktorý ovláda východnú časť Líbye – Kyrenaiku. Chalífa Haftar sa dlhodobo usiluje o kontakty s Moskvou, pričom ponúka nielen prístup k líbyjským ropným poliam v Kyrenaike, ale aj zriadenie ruskej vojenskej základne v Tobruku. Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a, samozrejme, Egypt dlhodobo pomáhajú poľnému maršalovi v jeho konfrontácii so Západom kontrolovaným Tripolisom. Pomoc a podpora Ruska by však mohla byť pre Haftara rozhodujúca. Približne od roku 2016 poľný maršal viackrát cestoval do Ruska (mimochodom, študoval v ZSSR a výborne ovláda ruštinu). Doteraz však nebolo vidieť žiadne jasné známky ruskej prítomnosti v Kyrenaike. Možno konečne nastal ten správny čas. Koniec koncov, pobrežie severnej Afriky je rovnakým “podhubím” Európy ako Kuba “podhubím” Spojených štátov. Západným politikom sa už dlho nepáčia vzťahy medzi Moskvou a Tobrukom. Ešte v roku 2018 Washington Times aj britská publikácia Al Araby Al Jadeed napísali, že Haftar pripravuje Tobruk na umiestnenie ruskej vojenskej základne.
Bez ohľadu na to, či je to dnes pravda alebo nie, Escobarov predpoklad sa týka aj Varjagu a maršala Šapošnikova, čo by mohlo schladiť horúce hlavy, ktoré hľadajú zámienku na otvorenie “druhého frontu” proti Rusku.
/ armadnymagazin.sk /
Video: Ruské rakety Iskander a Kinžal pokračujú v útokoch na vojenské sídla, sklady a fabriky
V BRICS začína byť horúco. Kuba zaslala žiadosť o vstup
Video s Pjakinom: “Na Západe zbytočne dúfajú, že nebude úder, že nebude žiadna odveta”
Ruský analytik Pereslegin: Mám pocit, že ukrajinský front začal postupne strácať stabilitu
Ukrajinci pochopili – Zelenskyj nie je Ukrajina a Ukrajina nie je Zelenskyj
Orbán Viktor v Štrasburgu: Situácia v Európskej únii je dnes oveľa horšia ako v roku 2011
Bruselský diktát otrokom: Ak nebudete poslúchať, žiadne peniaze nedostanete!
Prezident vyzýva vládu na rokovanie so zdravotníkmi
Zmocněnec slovenské vlády Peter Kotlár vyrazil do války proti farmaceutické mafii a navrhuje zákaz mRNA vakcín, odstoupení od smluv s WHO & vyšetření covidového teroru proti slovenským občanům
Deti sa menia na digitálnych zombíkov
Europoslanec tlieska!
Z. Dolinková podala prezidentovi svoju demisiu, on ju zatiaľ neprijal
Premiér Fico: Táto vláda sa DIŠTANCUJE od pomätených výmyslov nejakého profesora
„Plne stojíme za stanoviskom vládneho splnomocnenca MUDr. Petra Kotlára“ píšu členovia občianskeho združenia Kresťanskí seniori pamäť národa v otvorenom liste na podporu splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Covid-19
„Vybral som si slobodu pred neuskutočniteľnou spravodlivosťou,“ vyhlásil zakladateľ WikiLeaks Julian Assange v prejave na pôde Rady Európy
Michelko o sporoch v SNS, Huliakovej snahe zviditeľňovať svoju Národnú koalíciu, konsolidačnom balíčku a situácii v koalícii
Propalestínsky protest v Berlíne sa zvrhol v nepokoje. Zúčastnila sa ho aj klimatická alarmistka Greta Thunbergová
Generál Viktorín: Zverstvá páchané Izraelom treba jasne pomenovať, EÚ je v tom slabá
„Banderovský režim ide opäť vydierať Slovensko“. Slota: Vzdať sa ruského zemného plynu nie je v našom záujme
Analýza možností, ktorým čelí Irán po útoku na Izrael
zo sekcie
Západ je vážne znepokojený ruským námorníctvom
Západ je vážne znepokojený ruským námorníctvom
Západ je vážne znepokojený ruským námorníctvom