Slovanské Noviny

23. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ministerstvo obrany Veľkej Británie nemá záznamy o tom, že by ponorky Kráľovského námorníctva boli v oblasti katastrofy ruskej ponorky Kursk, ktorá sa 12. augusta 2000 potopila v Barentsovom mori. Redakcii ruskej agentúry Sputnik to oznámili v sekretariáte velenia Britského kráľovského námorníctva.

Už skôr Vjačeslav Popop, veliteľ Severnej flotily v čase potopenia ponorky Kursk v auguste 2000, v rozhovore pre Sputnik oznámil , že ponorka sa potopila v dôsledku zrážky s ponorkou NATO, ktorá sa dostala príliš blízko k ruskému plavidlu. Podľa správ v ruských a zahraničných médiách sa v čase cvičenia Severnej flotily v auguste 2000 v oblasti nachádzali jadrové ponorky Memphis a Toledo amerického námorníctva a tiež Splendid Britského kráľovského námorníctva.

Portál News24 uvádzal, že ruské ministerstvo obrany požiadalo Pentagon o kontrolu týchto dvoch ponoriek, žiadosť však bola zamietnutá a americké úrady uviedli, že všetky ponorky “sú v prevádzkyschopnom stave”. Rovnaká odpoveď nasledovala aj z Londýna.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Reakcia Veľkej Británie
Sputnik sa obrátil na britské ministerstvo obrany so žiadosťou o potvrdenie informácií, že sa britská ponorka nachádzala v oblasti cvičenia ruského námorníctva. Žiadosť obsahovala aj otázku o tom, či ruské ministerstvo obrany požiadalo Britov o inšpekciu svojich ponoriek.
Ministerstvo obrany Veľkej Británie agentúre odpovedalo, že tieto informácie je možné zverejniť iba na základe špeciálnej žiadosti podľa Zákona o slobodnom prístupe k informáciám .

„Čo sa týka vašej žiadosti s prosbou o potvrdenie, že „nejaká jadrová ponorka Britského kráľovského námorníctva bola v Barentsovom mori 12. augusta 2000“, môžem potvrdiť, že Ministerstvo obrany nemá záznamy, ktoré by uspokojili túto časť vašej žiadosti,“ uvádza sa v písomné odpovede britského ministerstva obrany.

Sekretariát navyše v súlade s článkom 16 Zákona o slobodnom prístupe k informáciám Sputniku postúpil údaje z archívu oficiálnych záznamov zo zasadnutia britského parlamentu zo 14. novembra 2000. V ten deň minister pre európske záležitosti Keith Vaz v odpovedi na otázku poslanca ohľadom správ o zapojení britskej ponorky do potopenia Kursku povedal, že Geoff Hoon, vtedajší minister obrany Veľkej Británie, už uistil svoj ruský náprotivok, že žiadna britská ponorka nebola v oblasti potopenia ruského plavidla.

„Štátny minister pre medzinárodné záležitosti neurobil voči Rusku žiadne vyhlásenia v súvislosti s obvinením, že sa na katastrofe Kursku podieľala britská ponorka. Minister obrany, ktorý na vec dohliadal, už ruského ministra obrany uistil, že v čase, keď sa Kursk potopil, neboli v oblasti žiadnej ponorky Britského kráľovského námorníctva,“ vyplýva z údajov archívu parlamentu.

Ponorka Kursk sa potopila 12. augusta 2000 v Barentsovom mori, zomrelo všetkých 118 členov posádky. Podľa oficiálnej verzie k tragédii došlo kvôli výbuchu torpéda na palube, po ktorom nasledovala detonácia munície.

Maroš Šolc

armádny magazín

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d