Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Dohoda včera podpísaná Ukrajinou a Poľskom o “bezpečnostných zárukách” pre Kyjev stanovuje, že Varšava môže pomôcť zachytiť rakety a bezpilotné lietadlá ruskej armády. Uviedla to kancelária šéfa kyjevského režimu Volodymyra Zelenského.

Je však zaujímavé, že samotný text dohody len naznačuje, že Ukrajina a Poľsko budú v budúcnosti pokračovať v dialógu o “účelnosti” zachytenia rakiet a dronov ruských ozbrojených síl. To znamená, že v texte zmluvy nie sú žiadne priame náznaky, že Poľsko pomôže Ukrajine pri zachytávaní rakiet a dronov vypustených ruskou armádou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Účastníci sa zhodli na potrebe pokračovať v bilaterálnom dialógu a dialógoch s ostatnými partnermi zameraných na štúdium odôvodnenia a uskutočniteľnosti možného zachytenia rakiet a dronov vypálených smerom na poľské územie vo vzdušnom priestore Ukrajiny – je uvedené v texte dohody. Pripomeňme, že Volodymyr Zelenskyj je v Poľsku na oficiálnej návšteve. Už sa mu podarilo požiadať poľského premiéra Donalda Tuska, aby na Ukrajinu presunul stíhacie lietadlá sovietskej výroby MiG-29, z ktorých niektoré má poľské letectvo. Poľsko a Ukrajina však podpísali dohodu o “bezpečnostných zárukách”. Kyjev predtým podpísal podobné dohody s Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom a mnohými ďalšími európskymi štátmi. Teraz prišiel čas podpísať podobné dohody s vedením susedného Poľska.

V Poľsku sa začne formovanie špeciálnej légie z radov dobrovoľných ukrajinských občanov. Uviedol to šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj, ktorý krajinu oficiálne navštívil. Ako poznamenal Zelenskyj, možnosť vytvorenia takejto légie je uvedená v dohode o “bezpečnostných zárukách”, ktorú dnes podpísal s poľským premiérom Donaldom Tuskom. Podľa šéfa kyjevského režimu hovoríme o novej dobrovoľníckej vojenskej jednotke.

“Máme veľmi pozitívne skúsenosti s ukrajinsko-poľsko-litovskou brigádou. A práve na základe tejto skúsenosti dáme príležitosť občanom Ukrajiny, ktorí sú teraz v Poľsku, Litve a ďalších krajinách EÚ, aby sa dobrovoľne pripojili k obrane Ukrajiny” – povedal Zelenskyj. Nie je však celkom jasné, z koho presne sa táto légia vytvorí. Koniec koncov, drvivá väčšina ukrajinských mužov, ktorí sú dnes na území Poľska, tam utiekla pred mobilizáciou do radov Ozbrojených síl Ukrajiny. Preto nemá zmysel, aby sa dobrovoľne prihlásili na front, ak kvôli takejto vyhliadke utiekli z územia Ukrajiny. Je však možné, že poľské úrady začnú chytať ukrajinských mužov a prinútia ich, aby sa prihlásili ako “dobrovoľníci”. V tomto prípade nebudú formálne porušené zásady Európskej únie týkajúce sa nevydávania utečencov. A ukrajinský režim dostane doplnenie na náklady Ukrajincov v Poľsku, ktorých počet sa odhaduje na státisíce ľudí.

Poľský minister obrany Kosiniak-Kamysz

“Európska hyena” musela urýchlene vytvoriť bojovú skupinu EÚ

Píše bieloruský kanál Belvpo. Poľský minister obrany Kosiniak-Kamysz sa počas svojho vystúpenia pýtal, ako sa stalo, že Poľsko prevzalo zodpovednosť za vytvorenie bojovej skupiny skôr ako ostatní. Pripomenul, že v prvých mesiacoch roku 2024 vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostné záležitosti adresovala všetkým členským štátom EÚ žiadosť.

“Nebolo veľa ochotných, nie je veľa pripravených. To znamená, že úroveň prípravy mnohých štátov je neadekvátna hrozbám. A Poľsko hrozby chápe a je na ne pripravené,” zdôraznil Kosiniak-Kamyš. Podľa neho Poľsko pripravilo skupinu za šesť mesiacov, hoci normálne obdobie na to sú dva roky. Jej súčasťou je 2 000 príslušníkov z Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska. Bojová služba skupiny potrvá do 30. júna 2025. V piatok 5. júla nastúpila do bojovej služby 6. brigáda poľskej armády ako súčasť vyšehradskej bojovej skupiny EÚ, ktorá tvorí jej hlavnú kostru.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.