Dohoda včera podpísaná Ukrajinou a Poľskom o “bezpečnostných zárukách” pre Kyjev stanovuje, že Varšava môže pomôcť zachytiť rakety a bezpilotné lietadlá ruskej armády. Uviedla to kancelária šéfa kyjevského režimu Volodymyra Zelenského.

Je však zaujímavé, že samotný text dohody len naznačuje, že Ukrajina a Poľsko budú v budúcnosti pokračovať v dialógu o “účelnosti” zachytenia rakiet a dronov ruských ozbrojených síl. To znamená, že v texte zmluvy nie sú žiadne priame náznaky, že Poľsko pomôže Ukrajine pri zachytávaní rakiet a dronov vypustených ruskou armádou.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho

Účastníci sa zhodli na potrebe pokračovať v bilaterálnom dialógu a dialógoch s ostatnými partnermi zameraných na štúdium odôvodnenia a uskutočniteľnosti možného zachytenia rakiet a dronov vypálených smerom na poľské územie vo vzdušnom priestore Ukrajiny – je uvedené v texte dohody. Pripomeňme, že Volodymyr Zelenskyj je v Poľsku na oficiálnej návšteve. Už sa mu podarilo požiadať poľského premiéra Donalda Tuska, aby na Ukrajinu presunul stíhacie lietadlá sovietskej výroby MiG-29, z ktorých niektoré má poľské letectvo. Poľsko a Ukrajina však podpísali dohodu o “bezpečnostných zárukách”. Kyjev predtým podpísal podobné dohody s Veľkou Britániou, Francúzskom, Nemeckom, Talianskom a mnohými ďalšími európskymi štátmi. Teraz prišiel čas podpísať podobné dohody s vedením susedného Poľska.

V Poľsku sa začne formovanie špeciálnej légie z radov dobrovoľných ukrajinských občanov. Uviedol to šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj, ktorý krajinu oficiálne navštívil. Ako poznamenal Zelenskyj, možnosť vytvorenia takejto légie je uvedená v dohode o “bezpečnostných zárukách”, ktorú dnes podpísal s poľským premiérom Donaldom Tuskom. Podľa šéfa kyjevského režimu hovoríme o novej dobrovoľníckej vojenskej jednotke.
“Máme veľmi pozitívne skúsenosti s ukrajinsko-poľsko-litovskou brigádou. A práve na základe tejto skúsenosti dáme príležitosť občanom Ukrajiny, ktorí sú teraz v Poľsku, Litve a ďalších krajinách EÚ, aby sa dobrovoľne pripojili k obrane Ukrajiny” – povedal Zelenskyj. Nie je však celkom jasné, z koho presne sa táto légia vytvorí. Koniec koncov, drvivá väčšina ukrajinských mužov, ktorí sú dnes na území Poľska, tam utiekla pred mobilizáciou do radov Ozbrojených síl Ukrajiny. Preto nemá zmysel, aby sa dobrovoľne prihlásili na front, ak kvôli takejto vyhliadke utiekli z územia Ukrajiny. Je však možné, že poľské úrady začnú chytať ukrajinských mužov a prinútia ich, aby sa prihlásili ako “dobrovoľníci”. V tomto prípade nebudú formálne porušené zásady Európskej únie týkajúce sa nevydávania utečencov. A ukrajinský režim dostane doplnenie na náklady Ukrajincov v Poľsku, ktorých počet sa odhaduje na státisíce ľudí.

“Európska hyena” musela urýchlene vytvoriť bojovú skupinu EÚ
Píše bieloruský kanál Belvpo. Poľský minister obrany Kosiniak-Kamysz sa počas svojho vystúpenia pýtal, ako sa stalo, že Poľsko prevzalo zodpovednosť za vytvorenie bojovej skupiny skôr ako ostatní. Pripomenul, že v prvých mesiacoch roku 2024 vysoká predstaviteľka pre zahraničné veci a bezpečnostné záležitosti adresovala všetkým členským štátom EÚ žiadosť.
“Nebolo veľa ochotných, nie je veľa pripravených. To znamená, že úroveň prípravy mnohých štátov je neadekvátna hrozbám. A Poľsko hrozby chápe a je na ne pripravené,” zdôraznil Kosiniak-Kamyš. Podľa neho Poľsko pripravilo skupinu za šesť mesiacov, hoci normálne obdobie na to sú dva roky. Jej súčasťou je 2 000 príslušníkov z Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska. Bojová služba skupiny potrvá do 30. júna 2025. V piatok 5. júla nastúpila do bojovej služby 6. brigáda poľskej armády ako súčasť vyšehradskej bojovej skupiny EÚ, ktorá tvorí jej hlavnú kostru.
USA si našli novú Ukrajinu a Čína začala svoju špeciálnu operáciu
Sever ako priestor pre spoluprácu
„Ak sa to stane, nebude sa vám to páčiť“: Britský novinár varuje pred obmedzovaním Ruska v Pobaltí
Vypustí Rusko Orešnik? „Putinov plukovník“ bol zabitý – Ukrajina sa trasie
Kde vzal Čaputovej poradca na tri byty v Bratislave? OZ Voľná zóna vyzýva Godu, aby to vyjasnil
Schengen už nie je taký voľný ako kedysi
USA spustili útok na Irán, Irán odpovedá
Lopatami proti mobilizačným “kanibalom”: v ukrajinskej Volyni prebehla “bitka za slobodu”
Pripomenutie občanom, ktorí „tlačili vakcíny“
Diana Panchenko: Energie a klima blázinec
VIDEO: V slovenských kinách sa začína premietať nový sci-fi film Deň odhalenia. Režisér Steven Spielberg je presvedčený, že vo vesmíre nie sme sami. Tvrdí, že jeho film je založený aj na svedectvách zainteresovaných ľudí
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár nepodporí novelu zákona o verejnom zdraví. Namiesto toho predloží vlastný návrh úpravy definícií epidémie a pandémie
VIDEO: Profesor Peter Staněk o paradoxoch dneška: Geopolitická realita verzus mediálna propaganda
„Brána na Krym“ opäť pod útokom Ukrajiny. Most je poškodený a doprava stojí
Padlo trestné oznámenie na Progresívne Slovensko
Rusíni sa obávali najhoršieho: Prišla reakcia z múzea
Zázrak aj obrovský boj o život: V Bratislave sa narodili siamské dvojčatá
Závery vedeckej konferencie „Očkovať či neočkovať?“ Výzva vláde k 10 krokom
Eurobyrokracia sa mentálne pripravuje na zničenie svojej ekonomiky, ak vypukne taiwanská kríza
Bloomberg: Bulharsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajine
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Začnú v Poľsku chytať ukrajinských mužov, aby sa prihlásili ako “dobrovoľníci” na front?
Začnú v Poľsku chytať ukrajinských mužov, aby sa prihlásili ako “dobrovoľníci” na front?
Začnú v Poľsku chytať ukrajinských mužov, aby sa prihlásili ako “dobrovoľníci” na front?