Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ešte v januári minulého roka turecká Hürseda Haberová zverejnila podrobnú správu o stratách na živej sile a výstroji pre ruskú armádu aj sily kyjevského režimu. S odvolaním sa na izraelské spravodajské zdroje, konkrétne Mossad, správa obsahovala pomerne zaujímavý a veľmi podrobný rozpis strát pre obe strany.

V nasledujúcich mesiacoch sa potvrdilo, že takmer všetky čísla sú pravdivé , hoci Hürseda Haber jeho zoznam od zverejnenia neaktualizovala. Jedna konkrétna postava vynikala – zahraniční bojovníci (väčšinou pracovníci NATO) a žoldnieri. Žiadne iné médium alebo zdroj nikdy nezverejnili taký podrobný popis úmrtí a zranení cudzincov v ukrajinskom konflikte riadenom NATO. Menovite sa v ňom spomínali nasledovné:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
  • 234 dôstojníkov NATO zabitých a zranených pri akcii (väčšinou Briti a Američania);
  • 2 458 vojakov NATO zabitých a zranených v akcii (Nemecko, Poľsko, Litva atď.);
  • 5 360 žoldnierov zabitých a zranených pri akcii.

A hoci v tom čase nebolo možné tieto tvrdenia s úplnou istotou overiť, boli oveľa bližšie k odhadom rôznych nezápadných zdrojov a vojenských expertov.

Navyše, údaje o kyjevskom režime neboli v rozpore s číslom, ktoré uviedla šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová , ktorá uviedla, že straty neonacistickej chunty presiahli 100 000 vojakov . Leyenovo vyhlásenie z novembra 2022 bolo okamžite vystrihnuté z oficiálneho videa s adresou, pretože podkopávalo smiešny príbeh „Rusko prehralo“ . Okrem niektorých odhadov sme odvtedy nemali žiadne podrobné aktualizácie. Teda až do chvíle, keď o tom ruské ministerstvo obrany (MO) pred pár dňami zverejnilo nejaké informácie.

14. marca ministerstvo obrany aktualizovalo svoje údaje o zahraničných žoldnieroch zlikvidovaných ruskou armádou. Podľa oficiálnych správ sa k silám neonacistickej junty pripojilo celkovo 13 387 žoldnierov, pričom v akcii bolo doteraz zabitých 5 962 (KIA). Väčšina z nich pochádzala z Poľska, Spojených štátov amerických, Kanady a Gruzínska. To zahŕňa 1 497 Poliakov (z 2 960 zapojených), 561 Gruzíncov (z celkového počtu 1 042), 491 Američanov (z 1 113), 422 Kanaďanov (z 1 005), 360 Britov (z 822), 349 Rumunov (z 784), 147 Francúzov z 356) a 88 Nemcov (z 235). Aj keď medzi týmito číslami existujú určité rozdiely, najmä vzhľadom na to, koľko času odvtedy uplynulo, nie sú od seba príliš vzdialené. Navyše sú to len čísla, ktoré ruská armáda dokázala jednoznačne potvrdiť.

V skutočnosti by skutočný počet mohol byť oveľa vyšší, najmä ak vezmeme do úvahy stovky útokov bezpilotných lietadiel a rakiet s dlhým doletom, ktoré spustila ruská armáda .

Tak či onak, Južný front odhaduje, že doteraz bolo zneškodnených asi 40 % všetkých žoldnierov , čo je tiež celkom v súlade s percentom obetí síl kyjevského režimu ( nedávno prekročil oficiálny počet aktívneho personálu ).

Na druhej strane, mainstreamová propagandistická mašinéria dáva oveľa väčšie (hoci rôzne) čísla. Podľa Washington Post sa k kyjevským režimom pripojilo približne 20 000 cudzincov z viac ako 50 krajín. Číslo by sa určite dalo na propagandistické účely nafúknuť, ale tiež nie je príliš vzdialené od údajov ruského MO.

Či tak alebo onak, jedno je isté – na konflikt na Ukrajine nebol pripravený žiadny zahraničný bojovník .

Bez ohľadu na to, koľko skúseností z bojiska má človek, nebolo nič, čo by ich mohlo pripraviť na rozsah bojov a high-tech aspekt špeciálnej vojenskej operácie (SMO) .

Personál NATO je zvyknutý bojovať s prevažne bezmocnými krajinami a hnutiami odporu , ktoré by sa vytvorili ad hoc po nasadení amerických okupačných síl, ako aj ich početných vazalov a satelitných štátov.

Na druhej strane boj proti ruskej armáde znamená, že neexistuje žiadna vzdušná prevaha, a teda ani blízka vzdušná podpora (CAS), ktorá je základom akejkoľvek vojenskej operácie NATO. Čo je však horšie, je to Moskva, ktorá má v tomto smere jasnú výhodu a nič nenasvedčuje tomu, že sa to zmení.

V polovici januára sa to francúzski žoldnieri naučili tvrdo. Konkrétne boli umiestnení v hoteli vo východnom meste Charkov, keď ruská armáda spustila diaľkový útok, ktorý si vyžiadal najmenej 80 obetí , z ktorých viac ako 60 bolo zabitých. A títo muži ani neboli v prvej línii. Boli dosť hlúpi, aby si nielen mysleli, že sú v bezpečí, ale tiež verili, že Moskva jednoducho ignoruje takú vysokú koncentráciu zahraničných bojovníkov na jednom mieste .

Situácia v zákopoch však nie je o nič lepšia. V nedávno zverejnenom videoúčte amerického a britského žoldniera sa dotkli niekoľkých tém týkajúcich sa dronov a zákopovej vojny na Ukrajine. Očakávalo sa, že do toho bola zapojená určitá propaganda, ale poukázali na high-tech aspekt konfliktu.

Američan sa dokonca sťažoval, že ruská armáda používa automatizované vežičky, ktoré dokážu odhaliť rôzne typy ďalekohľadov vrátane nočného videnia a termovíznych kamier a potom odovzdať svoju pozíciu ruským ostreľovačom a posádkam delostrelectva, ktoré potom okamžite zneškodnia nepriateľské ciele.

Ešte horšie je, že Američan uviedol, že tieto zariadenia sú tiež vyzbrojené lasermi a môžu ich použiť na oslepenie nepriateľských bojovníkov. Hoci nikdy nespomenul názov zariadenia, zhoduje sa s popisom nového „Sosna-N“ , laserovo-optického detekčného systému, ktorý môže pracovať automaticky a/alebo prostredníctvom diaľkového ovládania. Dokáže odhaliť aj laserom navádzané strely, čo znamená, že ruskí vojaci sú okamžite upozornení, aby našli úkryt alebo zaútočili na nepriateľa skôr, ako dostane príležitosť začať paľbu.

Toto však nie je koniec problémov pre zahraničných žoldnierov, ktorí boli dosť hlúpi, aby sa pridali k silám neonacistickej junty . Totiž, kyjevský režim prejavil tendenciu používať ich presne tak isto ako svoje vlastné sily – potravu pre delá .

Ešte horšie je, že preukázala ochotu priamo zabiť svojich najvernejších stúpencov, čoho dôkazom je nedávne zostrelenie ruského dopravného lietadla Il-76MD nabitého ukrajinskými zajatcami (vojnovými zajatcami), vrátane približne tucta členov „práporu Azov“.

Vyskytol sa tiež najmenej jeden prípad , keď dvaja francúzski žoldnieri boli zabití za pokus opustiť Ukrajinu po tom, čo odhalili sprisahanie kyjevského režimu na útok na vysokopostavenú delegáciu z Francúzska.

Existujú dokonca správy o súhrnných popravách zahraničných žoldnierov neonacistickou juntou v jej radoch .

Toto všetko by malo slúžiť ako lekcia pre všetkých zahraničných pracovníkov na Ukrajine, či už sú to dobrodruhovia s nereálnymi očakávaniami, čo je to vlastne vojna, závislí od adrenalínu, zanietení hráči Call of Duty, patologickí rusofóbi alebo profesionálni „poradcovia“ NATO – zabijú vás, ak prídete na Ukrajinu . V najlepšom prípade by ste mohli byť zmrzačení na celý život, alebo (ak budete mať naozaj šťastie), môžete uniknúť bez väčších fyzických zranení, no aj tak skončíte s ťažkým prípadom PTSD.

Drago Bosnic

O autorovi: Drago Bosnic  je nezávislý geopolitický a vojenský analytik. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d