USA rozšíria svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, aby zvýšili tlak na Čínu, uvádza sa v úvodníku v čínskom denníku „Global Times“.
Novinári obviňujú Biely dom, že je zdrojom napätia vo východnej Ázii a akcie americkej strany zhoršujú bezpečnostnú situáciu.
„Čínski analytici v nedeľu varovali pred rastúcou nestabilitou v ázijsko-tichomorskom regióne, kde USA po nedávnej dohode medzi USA a Austráliou o rozšírení americkej vojenskej prítomnosti vyprovokujú preteky v zbrojení s väčšími vojenskými cvičeniami a nasadením strategickejších zbraní na južnom kontinente, aby odradil rozvoj Číny,“ píše sa v článku.
Spojené štáty a Austrália podľa publikácie v rámci tejto dohody prehĺbia vojenské väzby, keďže obe krajiny sa snažia potlačiť rastúci vplyv Číny a tiež sa snažia zasahovať do otázok Taiwanu a Juhočínskeho mora.
Čínski novinári vyvodzujú takéto závery na pozadí vyhlásení americkej tlačovej agentúry „Bloomberg“ a austrálskej agentúry ABC. Zmeny vo vojenskej spolupráci medzi Washingtonom a Canberrou podľa správ zahŕňajú okrem iného častejšie a dlhšie návštevy amerických ponoriek v Austrálii, pravidelnú rotáciu amerických vojnových lodí a spoluprácu pri výrobe riadených striel, ako aj prehlbovanie bezpečnostných vzťahov s ostatnými štátmi v regióne, predovšetkým s Japonskom.
„Global Times“ s odvolaním sa na čínske think-tanky poukazuje na to, že USA využívajú Austráliu ako „predsunutú základňu a zároveň tam zvyšujú svoju vojenskú prítomnosť“. Washington sa snaží urobiť z Austrálie súčasť svojho vojensko-priemyselného reťazca zdieľaním bremena výroby zbraní a vojenskej techniky. Úroveň bezpečnosti v ázijsko-tichomorskom regióne teda klesá a Spojené štáty americké sa stávajú skutočným zdrojom napätia.
Čínski analytici vysvetľujú dôvod takejto aktivity nasledovne.
Keďže ďalší spojenci USA v regióne – Japonsko, Južná Kórea a Filipíny – sa nachádzajú v tesnej blízkosti pobrežia Číny, a keďže čínske vojenské kapacity rastú, obe tieto krajiny aj Washingtonom kontrolovaný ostrov Guam v prípade ozbrojeného konfliktu s Čínou bude vo vysoko rizikovej zóne.
„Austrália je od Číny ďalej, takže USA podporujú výstavbu základní a zvyšujú rotáciu a rozmiestnenie amerických jednotiek,“ tvrdia autori.
Upozorňujú tiež na vyhlásenie amerického ministra obrany Lloyda Austina z 29. júla, že Spojené štáty pomôžu Austrálii začať vyrábať riadené strely do roku 2025.
„To poskytne Austrálii silnejšie vojenské výskumné a vývojové kapacity, aby Austrália mohla vyrábať rakety a muníciu pre USA,“ upozorňujú čínski analytici.
Čínsky vojenský expert Song Zhongping v rozhovore pre „Global Times“ uviedol, že v prípade bojových akcií týkajúcich sa Spojených štátov by sa terčom útokov mohla stať aj Austrália ako ich dôležitá zásobovacia základňa a muničný sklad. V tejto situácii bude Biely dom schopný obetovať Austráliu, aby udržal svoju domácu výrobnú základňu v bezpečí. Podľa analytika „počas rusko-ukrajinského konfliktu veľká spotreba munície z amerických vojenských dodávok odhalila problém výrobnej kapacity vojensko-priemyselného reťazca USA, preto sa krajina snaží tento nedostatok urýchlene odstrániť“.
Expert sa zároveň odvolal na „Pacific Deterence Initiative (Tichomorská odstrašovacia iniciatíva)“, ktorú v marci oznámil Pentagon. Znamená to, že USA sa snažia vybudovať čo najviac vojenských základní pre prípad, že by niektoré z nich boli zničené.
„A základne v Austrálii a na Guame sú dôležitými záložnými základňami pre USA v prípade konfliktu,“ zdôraznil Song Zhongping.
A spoločné vyhlásenie USA a Austrálie podľa neho predpokladá „pravidelné a nepretržité“ návštevy amerických ponoriek na námornej základni HMAS Stirling v západnej Austrálii ako súčasť programu na jej integráciu do vojenského bloku AUKUS (vojenská aliancia Austrália, Veľká Británia a Spojené štáty), ktorej implementácia by sa mala začať v roku 2027.
Na druhej strane, hlavný výskumník Univerzity Liaocheng, Yu Lei, v rozhovore pre „Global Times“ poznamenal, že „Spojené štáty poskytnú Austrálii pokročilejšie zbrane a vojenské technológie na zvýšenie bojovej schopnosti austrálskej armády, čo v skutočnosti vytvára riziko šírenia zbraní hromadného ničenia v Austrálii“.
„To vyvoláva obavy v susedných krajinách, ako je Indonézia a dokonca aj India,“ povedal expert.
Podľa Song Zhongpinga sú Spojené štáty „pripravené obetovať národnú bezpečnosť svojich spojencov, aby dosiahli vlastnú hegemóniu“.
Stručne povedané, čínski analytici predpovedali, že v takejto situácii bude americké vojenské letectvo, ich námorníctvo vrátane jadrových ponoriek bloku AUKUS a ďalšie zbrane a technika čoraz viac využívať Austráliu ako základňu „na vykonávanie podrobného prieskumu a provokačných cvičení okolo Číny“. Pritom USA a Austrália „zhromaždia viac munície a techniky, aby sa pokúsili napadnúť Taiwanský prieliv“.
Pripomíname, že tripartitná aliancia AUKUS vznikla v roku 2021. Jedným z projektov v rámci tejto dohody bola výstavba jadrových ponoriek pre Austráliu. Zároveň, ako vysvetlil americký prezident Joe Biden, ponorky, ktoré budú vyslané do Austrálie v rámci bloku AUKUS, budú vybavené jadrovými pohonnými jednotkami, no nebudú niesť jadrové zbrane.
Aliancia AUKUS je plne otvorená spolupráci s Novým Zélandom, povedal 26. júla americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, informovala „Agence France-Presse“. Biely dom pripustil aj rozšírenie bloku v budúcnosti na účet amerických partnerov v Európe a Ázii.
news-front.info
VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.
Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie
Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State
November 1989 bol kolosálny podvod
Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve
Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO
Mali: “Nerozumieme, prečo sa Ukrajina mení na agresora a spolupracuje s teroristami proti nám”
Video: Ďalší britský tank Challenger 2 bol zničený kamikadze dronom v Kurskej oblasti
Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi
Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik
„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová
VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka
Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.
Vicepremiér Taraba rokoval v Taliansku so Salvinim o strategickej spolupráci
VIDEO: Válka je živitelka národů na hraně ekonomického kolapsu. Hrozba německého bankrotu průmyslu vede šéfa CDU Friedricha Merze k přímým výhrůžkám Rusku
VIDEO: Svetový poriadok (Dokumentárny film ruského novinára Vladimira Solovjova)
TASR ako hlasná trúba PS alebo marketingová agentúra progresívcov pod vplyvom Demeša & spol.?
Slovenská spoločnosť je podľa prieskumu treťou najpolarizovanejšou v Európe. Viac ako tretina občanov pozná minimálne jedného človeka, ktorý schvaľuje použitie násilia proti názorovým oponentom
VIDEO: Ukrajina podporuje teroristické organizácie, tvrdí bývalý dôstojník Ukrajinskej bezpečnostnej služby SBU Vasilij Prozorov
zo sekcie
Washington je zdrojom napätia vo východnej Ázii
Washington je zdrojom napätia vo východnej Ázii
Washington je zdrojom napätia vo východnej Ázii