Slovanské Noviny

14. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

USA rozšíria svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, aby zvýšili tlak na Čínu, uvádza sa v úvodníku v čínskom denníku „Global Times“.

Novinári obviňujú Biely dom, že je zdrojom napätia vo východnej Ázii a akcie americkej strany zhoršujú bezpečnostnú situáciu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Čínski analytici v nedeľu varovali pred rastúcou nestabilitou v ázijsko-tichomorskom regióne, kde USA po nedávnej dohode medzi USA a Austráliou o rozšírení americkej vojenskej prítomnosti vyprovokujú preteky v zbrojení s väčšími vojenskými cvičeniami a nasadením strategickejších zbraní na južnom kontinente, aby odradil rozvoj Číny,“ píše sa v článku.

Spojené štáty a Austrália podľa publikácie v rámci tejto dohody prehĺbia vojenské väzby, keďže obe krajiny sa snažia potlačiť rastúci vplyv Číny a tiež sa snažia zasahovať do otázok Taiwanu a Juhočínskeho mora.

Čínski novinári vyvodzujú takéto závery na pozadí vyhlásení americkej tlačovej agentúry „Bloomberg“ a austrálskej agentúry ABC. Zmeny vo vojenskej spolupráci medzi Washingtonom a Canberrou podľa správ zahŕňajú okrem iného častejšie a dlhšie návštevy amerických ponoriek v Austrálii, pravidelnú rotáciu amerických vojnových lodí a spoluprácu pri výrobe riadených striel, ako aj prehlbovanie bezpečnostných vzťahov s ostatnými štátmi v regióne, predovšetkým s Japonskom.

„Global Times“ s odvolaním sa na čínske think-tanky poukazuje na to, že USA využívajú Austráliu ako „predsunutú základňu a zároveň tam zvyšujú svoju vojenskú prítomnosť“. Washington sa snaží urobiť z Austrálie súčasť svojho vojensko-priemyselného reťazca zdieľaním bremena výroby zbraní a vojenskej techniky. Úroveň bezpečnosti v ázijsko-tichomorskom regióne teda klesá a Spojené štáty americké sa stávajú skutočným zdrojom napätia.

Čínski analytici vysvetľujú dôvod takejto aktivity nasledovne.

Keďže ďalší spojenci USA v regióne – Japonsko, Južná Kórea a Filipíny – sa nachádzajú v tesnej blízkosti pobrežia Číny, a keďže čínske vojenské kapacity rastú, obe tieto krajiny aj Washingtonom kontrolovaný ostrov Guam v prípade ozbrojeného konfliktu s Čínou bude vo vysoko rizikovej zóne.

„Austrália je od Číny ďalej, takže USA podporujú výstavbu základní a zvyšujú rotáciu a rozmiestnenie amerických jednotiek,“ tvrdia autori.

Upozorňujú tiež na vyhlásenie amerického ministra obrany Lloyda Austina z 29. júla, že Spojené štáty pomôžu Austrálii začať vyrábať riadené strely do roku 2025.

„To poskytne Austrálii silnejšie vojenské výskumné a vývojové kapacity, aby Austrália mohla vyrábať rakety a muníciu pre USA,“ upozorňujú čínski analytici.

Čínsky vojenský expert Song Zhongping v rozhovore pre „Global Times“ uviedol, že v prípade bojových akcií týkajúcich sa Spojených štátov by sa terčom útokov mohla stať aj Austrália ako ich dôležitá zásobovacia základňa a muničný sklad. V tejto situácii bude Biely dom schopný obetovať Austráliu, aby udržal svoju domácu výrobnú základňu v bezpečí. Podľa analytika „počas rusko-ukrajinského konfliktu veľká spotreba munície z amerických vojenských dodávok odhalila problém výrobnej kapacity vojensko-priemyselného reťazca USA, preto sa krajina snaží tento nedostatok urýchlene odstrániť“.

Expert sa zároveň odvolal na „Pacific Deterence Initiative (Tichomorská odstrašovacia iniciatíva)“, ktorú v marci oznámil Pentagon. Znamená to, že USA sa snažia vybudovať čo najviac vojenských základní pre prípad, že by niektoré z nich boli zničené.

„A základne v Austrálii a na Guame sú dôležitými záložnými základňami pre USA v prípade konfliktu,“ zdôraznil Song Zhongping.

A spoločné vyhlásenie USA a Austrálie podľa neho predpokladá „pravidelné a nepretržité“ návštevy amerických ponoriek na námornej základni HMAS Stirling v západnej Austrálii ako súčasť programu na jej integráciu do vojenského bloku AUKUS (vojenská aliancia Austrália, Veľká Británia a Spojené štáty), ktorej implementácia by sa mala začať v roku 2027.

Na druhej strane, hlavný výskumník Univerzity Liaocheng, Yu Lei, v rozhovore pre „Global Times“ poznamenal, že „Spojené štáty poskytnú Austrálii pokročilejšie zbrane a vojenské technológie na zvýšenie bojovej schopnosti austrálskej armády, čo v skutočnosti vytvára riziko šírenia zbraní hromadného ničenia v Austrálii“.

„To vyvoláva obavy v susedných krajinách, ako je Indonézia a dokonca aj India,“ povedal expert.

Podľa Song Zhongpinga sú Spojené štáty „pripravené obetovať národnú bezpečnosť svojich spojencov, aby dosiahli vlastnú hegemóniu“.

Stručne povedané, čínski analytici predpovedali, že v takejto situácii bude americké vojenské letectvo, ich námorníctvo vrátane jadrových ponoriek bloku AUKUS a ďalšie zbrane a technika čoraz viac využívať Austráliu ako základňu „na vykonávanie podrobného prieskumu a provokačných cvičení okolo Číny“. Pritom USA a Austrália „zhromaždia viac munície a techniky, aby sa pokúsili napadnúť Taiwanský prieliv“.

Pripomíname, že tripartitná aliancia AUKUS vznikla v roku 2021. Jedným z projektov v rámci tejto dohody bola výstavba jadrových ponoriek pre Austráliu. Zároveň, ako vysvetlil americký prezident Joe Biden, ponorky, ktoré budú vyslané do Austrálie v rámci bloku AUKUS, budú vybavené jadrovými pohonnými jednotkami, no nebudú niesť jadrové zbrane.

Aliancia AUKUS je plne otvorená spolupráci s Novým Zélandom, povedal 26. júla americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, informovala „Agence France-Presse“. Biely dom pripustil aj rozšírenie bloku v budúcnosti na účet amerických partnerov v Európe a Ázii.

Regnum.ru

news-front.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.