Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Výsledok komunálnych a regionálnych volieb na Slovensku – pokračujúca entropia systému v spoločnosti: Väčšina primátorov si funkciu udržala, v dvoch krajoch vymenili županov

Samosprávne kraje už poznajú svojich nových predsedov. Obyvatelia ich zvolili v sobotňajších (29. 10.) krajských voľbách, ktoré sa konali spolu s komunálnymi. Šesť krajov si svojich doterajších šéfov ponechalo, v dvoch nastáva zmena. Nitriansky kraj prvýkrát od vzniku vyšších územných celkov nepovedie Milan Belica. Neoficiálne výsledky zverejnil Štatistický úrad SR.

Nitriansky kraj povedie po novom Branislav Becík (Hlas-SD, Sme rodina), ktorého volilo 27,49 percenta ľudí. Belica, ktorý bol dosiaľ jediným predsedom Nitrianskeho kraja, tak končí.

Zmena nastáva aj v Banskobystrickom kraji. Doterajšieho predsedu Jána Luntera vystrieda vo funkcii jeho syn Ondrej Lunter (nezáislý). Volilo ho 47,53 percenta voličov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V ostatných krajoch doterajší predsedovia obhájili svoje posty. Bratislavský kraj tak opäť povedie Juraj Droba (SaS, Progresívne Slovensko, Team Bratislava), ktorého volilo 63,6 percenta ľudí.

Na čele Trnavského kraja zostáva Jozef Viskupič (OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena zdola, SaS, KDH, Spolu, Šanca, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Za ľudí, Sme rodina, OKS, DS, Magyar Fórum – Maďarské fórum), a to so ziskom 38,56 percenta voličov.

Šéfom Trenčianskeho kraja bude naďalej Jaroslav Baška (Smer-SD, Hlas-SD, Sme rodina, SNS), ktorému hlas odovzdalo 67,25 percenta voličov.

Predsedníčkou Žilinského kraja zostáva Erika Jurinová (OĽANO-NOVA-KÚ-Zmena zdola, Sme rodina, Za ľudí, DS, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Šanca, OKS, SaS), vo voľbách si ju vybralo 32,04 percenta ľudí.

Prešovský kraj naďalej povedie Milan Majerský (KDH, Sme rodina, SaS, Za ľudí), ktorého volilo 42,01 percenta voličov.

Post predsedu Košického kraja obhájil Rastislav Trnka (KDH, Aliancia, Starostovia a nezávislí kandidáti, Šanca, DS) so ziskom 51,31 percenta hlasov.

Vallo zostáva primátorom Bratislavy

Slováci si v sobotu volili aj nových primátorov a starostov miest a obcí. V ôsmich krajských mestách si väčšina primátorov udržala pozíciu. Zmena nastane v Prešove. 
Bratislavu aj ďalšie volebné obdobie povedie Matúš Vallo, volilo ho vyše 60 percent Bratislavčanov.

,,Budeme zlepšovať naše mesto ešte viac a s ešte väčšou energiou,“ prisľúbil staronový bratislavský primátor. Uistil taktiež, že sa bude snažiť čo najviac načúvať Bratislavčanom, počúvať ich názory. ,

,Bolo to pre mňa dôležité počas predchádzajúcich štyroch rokov, bude to ešte dôležitejšie počas tých nasledujúcich,“ povedal Vallo.

Poďakoval sa poslancom a starostom, s ktorými dokázal nájsť zhodu pri zveľaďovaní metropoly, rovnako sa poďakoval i spolupracovníkom z magistrátu.

,,Okrem toho, že chceme vytvárať naďalej ešte bezpečnejšie, čistejšie mesto s kvalitnými verejnými priestormi i MHD, budeme sa snažiť, aby Bratislava bola mesto súdržné, otvorené a tolerantné, pretože toto je vec, ktorá dnes rozhoduje o tom, ako žijeme naše životy,“ zdôraznil novozvolený primátor.

Víťazstvo Valla ocenili i znovuzvolený predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba i predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, obaja veria, že potvrdenie mandátu dáva príležitosť posilniť doterajšiu spoluprácu mesta a vyššieho územného celku pri skvalitňovaní Bratislavy i celého regiónu.

Polaček predstavil sto projektov

Svoju funkciu obhájil aj košický primátor Jaroslav Polaček so ziskom cez 36 percent hlasov, ktorý chce aj ďalšie štyri roky chce mesto viesť ,,čestne a transparentne“.

Polaček označil volebnú kampaň za náročnú. Protikandidáti podľa jeho slov nedokázali prísť s víziami, aké mesto chcú, ale ,,kričali, robili zlo a boli vulgárni“. Dodal, že pre spoločnosť je dôležité, aby mali ľudia, ktorí niečo robia pre spoločnosť, ,,honor“.

Pripomenul, že predstavil 100 rozpracovaných projektov, ktoré je potrebné dokončiť. ,,Verím, že o štyri roky to bude omnoho ľahšie, keď výsledky budú naozaj hmatateľné,“ povedal Polaček.

Verí tiež, že zloženie mestského zastupiteľstva bude chcieť zachovať kontinuitu a pokračovať v projektoch. ,,Verím, že všetky dôležité veci pôjdu ako po masle,“ dodal Polaček.

Oľha sa chce zamerať na schválenie rozpočtu

Zmena nastáva v Prešove, kde doterajšia primátorka Andrea Turčanová nekandidovala. Vystrieda ju František Oľha, hlas mu odovzdalo 37,26 percenta Prešovčanov.

Po nástupe do úradu sa chce zamerať najskôr na schválenie rozpočtu. ,,Lebo zatiaľ nie je finálne pripravený a zastupiteľstvo o ňom aktuálne ešte nerokovalo,“ vysvetlil.

Oľha chce dopravu pre deti a seniorov zadarmo a mieni pripraviť mesto na bezplatnú dopravu. Plánuje tiež postaviť cyklochodníky tak, aby ľudia mohli využívať alternatívne prostriedky dopravy v meste.

Hattas: Priniesli sme zmenu

Staronovým primátorom Nitry sa stal Marek Hattas, získal 30,80 percenta hlasov. Bez zmeny zostáva aj Trenčín, ktorý si 72,94 percentami hlasov zvolil za primátora Richarda Rybníčka. Rovnako sa nemení primátor Žiliny, Petra Fiabáneho zvolilo 45,53 percenta ľudí.

,,Priniesli sme do mesta zmenu a naďalej v nej chceme pokračovať,“ povedal. Zároveň skonštatoval, že samosprávu čaká ťažké obdobie, ktorú však zvládne rovnako ako predchádzajúce krízy.

Podľa Hattasa bude dôležité, aké bude zloženie nového mestského zastupiteľstva.

,,Čakajú nás dôležité koaličné rokovania, podstatné je, aby sme sa v kľúčových otázkach zhodli,“ skonštatoval.

Za svoju prioritu vo funkcii primátora označil nastavenie antikorupčného prostredia na mestskom úrade a využívanie všetkých financií mesta v prospech obyvateľov.

Nosko: Viedli sme slušnú kampaň

Opätovné víťazstvo oslavuje aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, keď v komunálnych voľbách získal podporu 66,16 percenta voličov. Po gratuláciách vyhlásil, že ďakuje svojmu tímu, ktorý s ním v posledných rokoch pracoval.

Pripomenul, že obyvatelia mesta dali vysvedčenie nielen jemu, ale aj celému tímu, ktorý s ním pracuje. Podľa neho dokázali spolu uskutočniť mnoho projektov. Zároveň podotkol, že sa im do nového volebného obdobia podarilo pripraviť ďalšie.

Predvolebnú kampaň hodnotí Nosko pozitívne. Páči sa mu to, že z jeho strany nezazneli nijaké agresívne slová alebo činy.

,,Viedli sme slušnú kampaň, pracovali sme s faktami, s informáciami, s programom a chceli sme ich odovzdať čo najširšiemu okruhu obyvateľov,“ spomenul s tým, že sa to podľa neho aj podarilo.

Rybníček: Štvrtýkrát po sebe viac ako 70 percent

Novozvolený primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý) bude robiť všetko pre to, aby presvedčil všetkých obyvateľov, že voľba neho je pre mesto správna. Úspešný je podľa svojich slov vďaka Trenčanom. Povedal to v nedeľu ráno v Trenčíne.

,,Je to štvrtýkrát po sebe viac ako 70 percent. Je to obrovská sila, aj keď bola menšia účasť. Budem osobne robiť všetko pre to, aby som presvedčil všetkých obyvateľov mesta, že táto voľba je pre toto mesto správna, že je to o nás všetkých,“ skonštatoval Rybníček.

Tvrdí, že bez občanov by doteraz nebol úspešný. ,,Som úspešný vďaka našim Trenčanom, Trenčiankam a vďaka tomu, že tvoríme spoločnú rodinu,“ podotkol.

Rybníček avizoval, že Trenčanov a samosprávu čakajú spoločné výzvy vrátane rekonštrukcie starého cestného mosta, rekonštrukcie autobusovej a železničnej stanice i projektu Európskeho hlavného mesta kultúry.

Primátor zároveň vyzdvihol, že sa do mestského zastupiteľstva dostala „drvivá väčšina dobrých a slušných ľudí“, čo je podľa neho pekný základ pre spoluprácu a vládnutie.

Staronový primátor sa poďakoval voličom, ktorých podporu si podľa svojich slov váži.

Kampaň označil za dosť drsnú, pričom v istých chvíľach podľa neho prekračovala všetky hranice.    

Trnavským primátorom zostáva Peter Bročka, získal 44,7 percenta hlasov. Primátorský post obhájil aj Ján Nosko, ktorého volilo 66,16 percenta Banskobystričanov.

Entropia systému v spoločnosti ako odpoveď na výsledok volieb

InfoVojna na ilustráciu súčasnej situácie dáva situáciu netradične do súvisu s fyzikálnymi zákonitosťami, ktoré lepšie objasnia politiologický výklad volebného výsledku vo vzťahu k objektívnym spoločensko-ekonomicko-geopolitickým príčinám.

Apatia voličov a z toho vyplývajúca nízka volebná účasť sa dá prirovnať k entropii a postupnému kolapsu predovšetkým západnej spoločnosti (ktorej sme súčasťou). Tento kolaps je plne v súlade s druhým zákonom termodynamiky, ktorý (v kontexte spoločensko-politickej situácie) hovorí, že entropia alebo miera chaosu sa v uzavretom systéme (politickej, korektnosti, nezmyselných politík, ktoré sú v rozpore nielen s národnými a ekonomickými, ale aj s prírodnými zákonmi) vždy zvyšuje.

Entropia je fyzikálna veličina, ktorá je mierou neporiadku, chaosu. Čím väčšia je entropia, tým ťažšie je pochopiť logiku tohto konkrétneho systému, situácie, javu.

Entropia charakterizuje určitý smer procesu v uzavretom systéme.

Všetky procesy v prírode prebiehajú v smere rastúcej entropie. Termodynamická rovnováha systému zodpovedá stavu s maximom entropie. Rovnováha, ktorá zodpovedá maximálnej entropii, sa nazýva absolútne stabilná.

Zvýšenie entropie systému teda znamená prechod do stavu s vysokou pravdepodobnosťou. To znamená, že entropia charakterizuje pravdepodobnosť, s akou je daný stav stanovený, a je mierou náhodnosti alebo nezvratnosti. Je to miera chaosu „Čím viac poriadku, tým menej entropie. Čím viac informácií vstupuje do systému, tým je systém organizovanejší a jeho entropia je menšia“.

Napriek uvedenej situácii je nutné poznamenať, že celý tento proces je nevyhnutnou súčasťou transformácie celej spoločnosti. Nielen v Slovenskej republike.

Viac k entropii TU.

Viac k sociálnej entropii TU.

Zdroj: InfoVojna / trend.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d