Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vláda v Burkina Faso po vyzvaní francúzskych vojakov na odchod z krajiny vyháňa preč aj hlasnú trúbu Macronovho režimu – televíziu France 24

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Prigožin v liste adresovanom americkému šéfovi diplomacie pripomenul, že väčšina Afričanov neverí politike Francúzska a USA. Blinkenovi navrhol, aby sa vo Washingtone vzdali pokusov o politický vplyv v Afrike a sústredili sa výlučne na bezpečnosť, ktorú môže poskytnúť PMC Wagner.

Burkinská vojenská vláda, ktorá sa v krajine ujala moci v septembri minulého roka, sa pod vedením kapitána Ibrahima Traorého snaží obnoviť vzťahy s Ruskom. RFI aj France 24 dočasne nevysielajú ani v susednom štáte Mali, ktorý je tiež riadený vojenskou vládou a podobne ako Burkina bojuje proti džihádistickým silám.

Vojenská vláda v africkom štáte Burkina Faso v pondelok až do odvolania pozastavila vysielanie spravodajskej stanice France 24. Stalo sa tak v reakcii exkluzívny rozhovor s vodcom severoafrickej odnože siete al-Káida (AQIM) abú Ubajdom Júsufom Annábím. France 24 ho odvysielala 6. marca, dodala agentúra AFP.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hovorca burkinskej junty v pondelok uviedol, že France 24 sa poskytnutím vysielacieho priestoru šéfovi AQIM stala komunikačnou agentúrou teroristov a legitimizuje takto aj ich teroristické akcie a nenávistné prejavy.

Začiatkom decembra vláda v Burkine Faso pozastavila vysielanie rozhlasovej stanice Radio France Internationale (RFI), ktorá patrí do tej istej mediálnej skupiny ako France 24.

RFI aj France 24 dočasne nevysielajú ani v susednom štáte Mali, ktorý je tiež riadený vojenskou vládou a podobne ako Burkina bojuje proti džihádistickým silám.

Obe spravodajské stanice majú v Mali pozastavené vysielanie po tom, ako zverejnili správy o porušovaní ľudských práv a násilnostiach voči civilistom zo strany strany príslušníkov malijskej armády.

Burkina Faso dala francúzskym vojakom mesiac na opustenie krajiny

Vláda v Burkine Faso 1. marca vypovedala vojenskú dohodu s Francúzskom, ktorá bola podpísaná pred viac ako 60 rokmi. Išlo o dohodu v oblasti obrany, na základe ktorej bol na území africkej krajiny umiestnený kontingent francúzskych špeciálnych síl v počte do 400 bojovníkov.

Vláda už v januári 2023 vyzvala Franúzsko, aby do mesiaca stiahlo svoje vojenské jednotky z krajiny.

„Burkinská vláda vypovedala dohodu, ktorá od roku 2018 spravuje prítomnosť francúzskych ozbrojených síl na území krajiny,“ uviedla AIB s tým, že vláda dala Francúzsku na stiahnutie jednotiek jeden mesiac.

Zdroj blízky tamojšej vláde pre AFP spresnil, že nemá ísť o prerušenie diplomatických vzťahov s Francúzskom a rozhodnutie sa má týkať len dohôd o vojenskej spolupráci.

Francúzsko má v súčasnosti v Burkine Faso 400 vojakov, ktorých úlohou je bojovať proti islamistickému povstaniu. Nemenované informované zdroje pre AFP uviedli, že Paríž bude preferovať presunutie týchto jednotiek do susedného Nigeru, v ktorom má umiestnených ďalších takmer 2000 vojakov.

Burkinská vojenská vláda, ktorá sa v krajine ujala moci v septembri minulého roka, sa pod vedením kapitána Ibrahima Traorého snaží obnoviť vzťahy s Ruskom. Francúzsko muselo svojich vojakov minulý rok stiahnuť aj z bývalej francúzskej kolónie Mali po tom, čo tamojšia vláda tiež začala nadväzovať intenzívnejšie styky s Moskvou.

Žoldnierka armáda PMC Wagner chce pomôcť Afrike presadzovať záujmy

Zakladateľ ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa chystá obmedziť pôsobenie svojej súkromnej „armády“ na Ukrajine a sústrediť sa na svoje aktivity a záujmy v Afrike.

S odvolaním sa na informované zdroje o tom vo štvrtok informovala agentúra Bloomberg. Podľa nej Prigožinove zámery súvisia s prerušením prísunu bojovníkov a munície pre wagnerovcov.

Prigožin, ktorého bezpečnostný a politický establišment v Rusku naďalej považuje za hrozbu, zápasí na Ukrajine s nedostatkom ľudí a munície po tom, ako mu zakázali verbovať dobrovoľníkov z radov odsúdených vo väzniciach, ktoré boli dovtedy jeho hlavným zdrojom regrútov, a obmedzili mu aj dodávky munície.

Wagnerovcom sa preto aj napriek niekoľkomesačnému úsiliu a veľkým stratám zatiaľ nepodarilo dosiahnuť ich hlavný cieľ, ktorým je dobytie ukrajinského mesta Bachmut.

Britská stanica BBC o štruktúrach spojených s Jevgenijom Prigožinom pred časom — na základe vlastnej investigatívy v Afrike — informovala, že v Stredoafrickej republike (SAR) sú zapojené do ťažby diamantov a venujú sa aj biznisu spojenému so spracovaním dreva vrátane mahagónu. Samotný Prigožin tieto tvrdenia popiera.

V posledných mesiacoch sa Prigožin opakovane dostával do sporov s ruským ministerstvom obrany, pričom verejne kritizoval aj najvyšších predstaviteľov rezortu či armády.

V nedávnom rozhovore zverejnenom ruskými médiami Prigožin uviedol, že perspektívy ruského ťaženia na Ukrajine sú „hmlisté“ a že Moskva má ešte niekoľko týždňov na to, aby sa pripravila na ukrajinskú protiofenzívu. Zaútočiť sa podľa neho Ukrajinci chystajú na piatich úsekoch frontu.

List Jevgenija Prigožina americkému ministrovi zahraničia Antony Blinkenovi

Od Prigožina Jevgenija Viktoroviča

Vážený pán Blinken!

Vidíme, že dnes, využívajúc zapojenie PMC „Wagner“ v ukrajinskom smere, sa administratívy Spojených štátov a iných krajín aktívne snažia prekrojiť „africký koláč“ a uvaliť sankcie na každého, kto vám v tom bráni.

Chcem vás však upozorniť na skutočnosť, že mnohoročné pokusy Spojených štátov a ich satelitov „uviesť veci do poriadku“ a zaistiť bezpečnosť v Afrike k ničomu významnému neviedli.

Potom, ako som sa ja a PMC „Wagner“ začali v rokoch 2017-2018 aktívne angažovať v Afrike, sa nám podarilo dosiahnuť skvelé výsledky v oblasti bezpečnosti vo všetkých krajinách za našej prítomnosti.

Preto vám navrhujem podporovať úsilie PMC „Wagner“ pri zaisťovaní bezpečnosti v Afrike a financovanie nového projektu „Wagner. Safe Africa“ — ďalej WSA), kde sa môžete stať jedným z investorov projektu a čím sa ušetria zdroje amerických daňových poplatníkov. Pretože my to urobíme oveľa efektívnejšie ako americké proxy, ktoré dnes prijímajú veľké množstvo peňazí, no bezpečnosť v Afrike nezabezpečujú. Všetky projekty PMC „Wagner“, financované z môjho osobného rozpočtu, ako súkromnej osoby, boli vždy vysoko efektívne pri každom investovanom dolári.

Keďže väčšina Afričanov neverí politike Francúzska a USA a ich miera dôvery je veľmi nízka, navrhujem, aby ste sa vzdali pokusov o politický vplyv v Afrike a sústredili sa výlučne na bezpečnosť, ktorú môže poskytnúť PMC „Wagner“. Ak spoločný projekt „Wagner. Safe Africa“ bude úspešný, navrhujem ho rozvíjať na území amerického kontinentu. Okrem toho v prípade plodnej spolupráce navrhujeme rozšíriť sféry vplyvu a spustiť projekty WSA-2 (Wagner. Safe America), WSA-3 (Wagner. Safe Asia), WSA-4 (Wagner. Safe Australia) и WSA-5 (Wagner. Safe Antarctica).

Pošlite svojho zástupcu, aby prediskutoval tento problém.

J .V. Prigožin

22. 03. 2023

https://t.me/concordgroup_official/630?embed=1

Zdroj: sk.news-front.info (1), (2) / hnonline.sk / trend.sk / ta3.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d