Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Krajiny NATO naďalej „zásobujú“ Rusko pokročilými vojenskými technológiami. Koncom mája bola v zóne NVO zachytená robotická platforma THeMIS estónskeho výrobcu MILREM Robotics. Prečo je tento stroj veľmi zaujímavý pre ruský obranný priemysel?

Pozemné drony z pobaltských štátov patria medzi najvyspelejšie nielen na Západe, ale aj na celom svete. O cennej trofeji – v materiáli RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Univerzálny robot

THeMIS je jedným z mála vojenských vývojov v malom Estónsku, ktorý nemá vlastný obranný priemysel. Spoločnosť MILREM Robotics prvýkrát predstavila tohto robota v roku 2015 na výstave DSEI v Londýne a aktualizovaná verzia bola špecialistom predstavená v roku 2019. Desať krajín NATO už kúpilo tieto platformy pre svoje vlastné ozbrojené sily. Niekoľko jednotiek dostala aj Ukrajina v roku 2022.

Tri možné varianty

THeMIS je pásové, bezpilotné pozemné vozidlo s otvorenou architektúrou. Je k dispozícii v troch verziách. THeMIS Transport je určený na dopravu munície do frontovej línie a evakuáciu zranených z bojiska. Nosnosť je 1200 kilogramov, čo znamená, že prepravuje naraz až 25 delostreleckých granátov kalibru 155 mm.

THeMIS Combat je bojová modifikácia. Je vybavený guľometmi kalibrov 7,62 a 12,7 mm, 40 mm automatickým granátometom, 30 mm rýchlym kanónom alebo protitankovým raketovým systémom. Zbraň je stabilizovaná – plošina je schopná strieľať v pohybe. K dispozícii je nočný zrak a termokamera, ktoré umožňujú operátorovi pracovať kedykoľvek počas dňa vo vzdialenosti pohľadu. Okrem toho môže byť robot vybavený zariadením na detekciu a neutralizáciu mín a improvizovaných výbušných zariadení.

Tretia možnosť, THeMIS ISR, je prieskumník. Má veľa senzorov. Hlavnou úlohou je poskytnúť jednotkám pozemných síl informácie o tom, čo sa deje v určitom sektore frontu. Používa sa tiež ako opakovač rádiového signálu, platforma elektronického boja a na osvetlenie cieľa laserovým lúčom, čo ho robí veľmi efektívnym v spojení s vysoko presnými údernými systémami.

Video:

Záujem obranného priemyslu

Podvozok je vyrobený na základe dvoch bočných pancierových trupov s húsenicovými vrtuľami. Medzi nimi je plošina pre cieľové zaťaženie. Pohon je hybridný: dieselové, batériové a trakčné elektromotory. Koľaje pokrývajú bočné trupy, nad nimi sú police na inštaláciu potrebného vybavenia.

Dĺžka THeMIS je 2,4 metra, šírka je dva a výška je 1,15 metra. Pohotovostná hmotnosť – 1635 kilogramov. Rýchlosť je až 20 kilometrov za hodinu. Všetky jednotky pohonu zabezpečujú prevádzku po dobu 15 hodín. Batérie bez nafty vydržia 90 minút. Pri inštalácii určitých zaťažení sa doba prevádzky skracuje v súlade s ich spotrebou energie.

Údaje z videokamier a rôznych snímačov „videnia“ sa privádzajú do riadiaceho systému s vysokým stupňom autonómie. Stroj je schopný určiť vlastnosti cesty a zohľadniť ich. K dispozícii je režim nezávislého pohybu po danej trase a priame ovládanie prevádzkovateľom prostredníctvom rádiového kanála.

Robotické platformy TheMIS v rôznych zariadeniach sa opakovane zúčastnili cvičení v Estónsku aj v zahraničí, vrátane tých, ktoré sa konali pod záštitou NATO. Vývoj sa považuje za veľmi sľubný.

Ruskí špecialisti na THeMIS sa zaujímajú o veľa vecí

Hybridný pohonný systém pre dlhodobú prevádzku. Riadiaci systém a súvisiace vybavenie (samozrejme by bolo pekné zachytiť konzolu operátora pre kompletnú sadu, ale hlavnou vecou je stále samotná platforma). Ľahké, ale odolné brnenie, ktoré nezaťažuje a umožňuje vám vyvinúť značnú rýchlosť pre pozemné robotické systémy. A to nie je všetko. Niet pochýb o tom, že informácie, ktoré inžinieri získajú z bojovej trofeje, budú prínosom pre ich domáci vojensko-priemyselný komplex.

Vo všeobecnosti je pre nich veľmi užitočný zachytený pozemný dron. Rusko sa aktívne zaoberá bezpilotnými systémami a akýkoľvek západný model pre domáci obranný priemysel stojí za svoju váhu v zlate. THeMIS teraz pomôže vytvoriť efektívnejšie prostriedky na boj proti nepriateľským robotom a podnieti vývoj vlastných pokročilejších bojových systémov.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.