Fico pripomenul, že SR od 1. júla preberá predsedníctvo vo formáte V4. Myslí si, že okrem riešenia regionálnej spolupráce by sa malo uvažovať o postupnom prizývaní zahraničných partnerov k aktuálnym témam.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) na nedeľnom rokovaní s ministrom zahraničných vecí USA Marcom Rubiom i delegáciami krajín hovoril o otázkach spolupráce v oblasti jadrovej energetiky, o situácii s dodávkami ropy a plynu na Slovensku a možných alternatívach, o vojne na Ukrajine či o situácii v NATO. Premiér potvrdil záujem o spoluprácu s USA pri výstavbe novej jadrovej elektrárne na Slovensku, deklaroval tiež záujem o prípadné spoločné rokovania krajín V4 s USA v otázkach energetickej spolupráce.
Energetická spolupráca
Fico diskutoval s Rubiom aj o zámere SR zaobstarať ďalšie štyri stíhačky F-16 a ponúkol americkej strane pomoc Slovenska pri mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Premiér za najpodstatnejšie považuje to, že USA a SR sa vzájomne rešpektujú, pri spoločných záujmoch vystupujú ako spojenci a pri rozdielnych názoroch rokujú a hľadajú spoločné riešenia. Informoval o tom na spoločnej tlačovej konferencii s Rubiom po rokovaní.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Predseda vlády ocenil, že sa stretnutie s Rubiom uskutočnilo krátko po tom, ako spoločne s prezidentom USA Donaldom Trumpom rokovali v Amerike. Deklaroval, že Slovensku záleží na spolupráci s USA v oblasti jadrovej energetiky. „Máme obrovský záujem pod hlavičkou amerického partnera vytvoriť nadnárodné konzorcium, ktoré by zagarantovalo, že Slovensko by mohlo do roku 2040 postaviť ďalší jadrový blok o výkone 1200 megawattov. A tešíme sa, ak sa nám podarí v priebehu budúceho roku podpísať už konkrétne dohody so spoločnosťou Westinghouse,“ vyhlásil premiér. Amerických partnerov požiadal o spoluprácu aj v prípravných štádiách projektu.
Premiér SR informoval šéfa americkej diplomacie o dodávkach ropy a plynu na Slovensko, ktoré je podľa jeho slov v nezávidenia hodnej situácii. „Hľadali sme spolu rôzne alternatívy a ja sa naozaj domnievam, že aj zajtrajšie stretnutie s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom môže priniesť určitý posun, pokiaľ ide o krízovú situáciu, ktorá momentálne vzniká v oblasti dodávok ropy do Európy,“ priblížil. Prípadné zastavenie tranzitu ropy cez Ukrajinu do EÚ Fico vníma ako politické vydieranie Kyjeva voči Maďarsku.
Ukončenie vojny
S Rubiom hovorili aj o ruskej invázii na Ukrajine, pričom Fico ocenil snahu amerického prezidenta o čo najrýchlejšie ukončenie konfliktu. „Ak môže byť Slovensko nápomocné v akýchkoľvek mierových iniciatívach, ktoré budú viesť k ukončeniu tejto vojny, tak sme maximálne pripravení,“ uviedol. Podotkol, že Slovensko ako krajina, ktorá rozumie jazyku v Rusku aj na Ukrajine, ktorá má dobré spravodajské služby a ktorá je susednou krajinou Ukrajiny, by mohla byť dobrou pôdou na výmenu názorov k tejto téme.
Politici sa dotkli aj témy NATO. SR podľa Fica rozumie postoju USA, že Európska únia sa musí viac starať o svoju bezpečnosť a prirodzene s tým zvyšovať výdavky na obranu. „Rozprávali sme sa aj na tému, ako ďalej s rozpočtami do budúcich rokov. My musíme brať na zreteľ naše možnosti a schopnosti, ktoré máme, ale rovnako, že Slovensko, keď chce byť súčasťou kolektívnej bezpečnosti v Európe a v NATO, tak sa bude musieť zúčastňovať aj na tom, že budeme postupne posilňovať naše kapacity,“ ozrejmil premiér.
Fico zároveň potvrdil, že bude pokračovať aj vojenská spolupráca s USA. Slovensko má podľa neho záujem zaobstarať celkovo 18 kusov stíhačiek F-16 americkej výroby. Okrem už objednaných 14 sa podľa jeho slov diskutuje o tom, ako zaobstarať ďalšie štyri.
Rozšírený formát V4+
Premiér tiež pripomenul, že Slovensko od 1. júla preberie predsedníctvo vo formáte V4. Myslí si, že okrem riešenia regionálnej spolupráce by sa malo uvažovať o postupnom prizývaní zahraničných partnerov k aktuálnym témam. Prejavil záujem o takéto rokovanie s USA. „Pokiaľ po 1. júli 2026 vznikne téma, kde bude užitočné hovoriť vo formáte V4 + Spojené štáty americké a budú s tým súhlasiť, samozrejme, partneri vo V4, my budeme pripravení na zorganizovanie takýchto stretnutí,“ vyhlásil Fico.
Rubio sa poďakoval za prijatie na Slovensku, ocenil pokračujúcu spoluprácu a zároveň deklaroval záujem ďalej ju rozvíjať. „Táto schôdzka sa uskutočnila vlastne deň po tom, čo bola podpísaná dohoda s Westinghouseom, s naším ministrom energetiky, ktorá poskytuje základ pre túto dohodu,“ uviedol na margo spolupráce pri výstavbe jadrovej elektrárne na Slovensku. Potvrdil aj prebiehajúcu diskusiu o nákupe ďalších stíhačiek, s tým, že sa pracuje na odstránení vzniknutých prekážok.
Šéf americkej diplomacie zdôraznil, že pre USA sú názory a postoj Slovenska k vojne na Ukrajine „veľmi dôležité“, a to napríklad aj vzhľadom na geografickú blízkosť oboch krajín. Ocenil postoj vlády obhajovať národnoštátne záujmy Slovenska. USA podľa jeho slov očakávajú, že všetky krajiny budú konať vo svojom národnom záujme. Považujú tiež za dôležité mať v NATO silných partnerov, pretože tým je silnejšia aj aliancia. Spojené štáty sa podľa jeho slov na prípadnú spoluprácu s V4 tešia.
Zdroj: tasr
Noc ohňa: Čas premeny, očisty a nových začiatkov
Varšava podkopáva jednotu! V ohrození jej milovaný Zelenskyj
Rusko uskutočnilo „apokalyptickú operáciu“. Lavrovove slová vyvolali zimomriavky. Vstupuje Poľsko do vojny s Ukrajinou?
Šimkovičová odkazuje Pavlíkovej: Kultúra nie sú len herci!
VIDEO: „Západ už neskrýva svoje prípravy na vojnu s Ruskom.
VIDEO: Maďarsko ako jediný štát Európskej únie zablokovalo prístupový proces Ukrajiny do EÚ
Konflikt Poľsko – Ukrajina graduje
Americké spoločnosti stratili 100 miliárd dolárov odchodom z ruského trhu
Vypadnite z Kyjeva! Po Lavrovovej výzve Zelenského manželka urýchlene opúšťa Ukrajinu. Čo zatiaľ vieme
Nočný ukrajinský útok na Krym. Sevastopoľ je bez prúdu. Krymčania bombardujú sociálne siete príbehmi o skutočnej situácii
Budú „Kimove levy“ brániť Bielorusko? Líder KĽDR predniesol zdrvujúci prejav o ukrajinskom neonacizme
Analytik vysvetlil Poliakom realitu o ukrajinských nacistoch: “Z hulváta sa pán nestane”
Ukrajinská novinárka vysvetľuje prečo Zelenskyj presadzuje ideológiu nacistov UPA
Z elitného ukrajinského pluku “Skala” sa nakoniec vykľul koncentračný tábor násilne zmobilizovaných
VIDEO: Premiér Robert Fico o dramaticky nízkej dôvere slovenskej verejnosti v médiá a o tom, ako masmédiá úmyselne zamlčujú objektívne správy o Slovensku
VIDEO: Pobúrený občan konfrontoval otca predsedu PS priamo v bratislavskej tržnici. Martina M. Šimečku sa opýtal, prečo označuje Slovákov za „svine v ľudskej koži“.
„Hormuzský prieliv bude spravovať Irán,“ oznámil šéf iránskeho parlamentu Mohammad Báker Kálíbáf po rokovaniach s USA
Dekolonizácia: 500-storočná nadvláda Západu sa chýli ku koncu
Ruský analytik vysvetlil ako “spojenci” dopomohli k pádu americkej ríše
Pripravujú sa Američania na jadrovú vojnu? USA vyvíjajú „lietadlo súdneho dňa“ s ochranou proti jadrovému výbuchu
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
VIDEO: Spoločné rokovania V4 s USA, NATO, Ukrajina, výstavba elektrárne. Aj o tom hovoril premiér s Rubiom
VIDEO: Spoločné rokovania V4 s USA, NATO, Ukrajina, výstavba elektrárne. Aj o tom hovoril premiér s Rubiom
VIDEO: Spoločné rokovania V4 s USA, NATO, Ukrajina, výstavba elektrárne. Aj o tom hovoril premiér s Rubiom