Slovanské Noviny

21. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Špecializovaný trestný súd rozhodol, že Marian Kočner je v prípade vraždy Jána Kuciaka nevinný. Senát uznal za vinnú Alenu Zsuzsovú. Z rozsudku sú šokované všetky strany, odsúdení, advokáti, obžaloba, rodiny zavraždených aj Čaputová

Proti vyhlásenému rozsudku sa odvolali obžalovaní, ich obhajcovia aj prokurátori. Kauza vraždy Jána Kuciaka a prípravy vraždy prokurátorov tak pokračuje na odvolacom – Najvyššom súde Slovenskej republiky.

Podnikateľa Mariana Kočnera oslobodili spod obžaloby v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka i v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Obžalovanú Alenu Zsuzsovú senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznal za vinnú, dostala súhrnný 25-ročný trest väzenia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. O avizovaných odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd.

„Nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný Marian Kočner,“ povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová k oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Kuciakovej vraždy. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov dvoch k jednému.

„Vykonané dôkazy musia jednoznačne a s najvyšším stupňom istoty preukazovať, že práve obžalovaný je tou osobou, ktorá skutok spáchala,“ zdôraznila Sabová. Dodala, že akékoľvek rozumné pochybnosti je potrebné vykladať v prospech obžalovaného. Vina Aleny Zsuzsovej a Dušana Kracinu bola podľa jej slov dokázaná priamymi a nepriamymi dôkazmi.

„V prejednávanej trestnej veci boli dané také dôvodné pochybnosti, ktoré po nestrannom zhodnotení všetkých skutočností vyplývajúcich z dostupných dôkazov nesmerovali u všetkých zákonných sudcov k ustálenému presvedčeniu o vine obžalovaného Mariana Kočnera,“doplnila predsedníčka senátu.

Rozhodnutie súdu

Obžalovanú Alenu Zsuzsovú súd uznal za vinnú i za trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Okrem 25-ročného súhrnného trestu, ktorý má absolvovať v ústave s najprísnejším stupňom stráženia, dostala tiež trojročný ochranný dohľad a povinnosť nahradiť Kuciakovcom nemajetkovú ujmu v celkovej výške 160-tisíc eur. V kauze prípravy Žilinkovej vraždy senát odsúdil aj obžalovaného Dušana Kracinu. Uložil mu nepodmienečný osemročný trest odňatia slobody, ktorý si má odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia. Dostal aj dvojročný ochranný dohľad a povinnosť absolvovať ochranné psychiatrické liečenie pre patologické hráčstvo. Obžalovaného Darka Dragiča súd oslobodil spod obžaloby. Tieto rozhodnutia prijal senát jednohlasne.

Celý rozsudok, ktorým oslobodili Mariana Kočnera v prípade vraždy Jána Kuciaka:

Po rozhodnutí súdu:

Vražda novinára a jeho snúbenice

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, rozhodujú súdy už len o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej súd ich v septembri 2020 pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd vrátil prípad naspäť. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Špecializovaný trestný súd napokon spojil do jedného konania aj kauzu prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej tam čelia obžalobe aj Darko Dragič a Dušan Kracina Tomáš Szabó bol už skôr vylúčený na samostatné konanie, priznal sa a súd ho právoplatne uznal za vinného.

„Fuj nášmu súdnictvu,“ reagovala Zlatica Kušnírová

Rodiny zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nerozumejú verdiktu súdu v prípade ich vraždy. Súdnu sieň opustili ešte počas vyhlasovania rozsudku.

„Absolútne nechápem. Zsuzsová odsúdená, Kočner nevinný,“ skonštatoval otec Jána Kuciaka. Rodina zavraždených je z rozsudku sklamaná. „Fuj nášmu súdnictvu,“ povedala mama Martiny Kušnírovej.

„Samozrejme, odvoláme sa,“ pokračovala Zlatica Kušnírová. „Nie je možné, ako to ide na našich súdoch, čo sa tu deje, na to nemám slová. Neviem, ako to vysvetlí súd, že Alena Zsuzsová mala v krabici od topánok 200-tisíc a na druhej strane bola nezamestnaná. Niekto na ten súd tlačí. Je to môj názor a za tým si stojím. Oni hádam čakajú, kým mi traja zomrieme, niekoho z nás klepne a nikto sa viac nebude domáhať spravodlivosti. Musíme sa otriasť. Musí vyhrať spravodlivosť. Naše deti neurobili nič zlé. A práve tí, čo konali zlo, konajú ho ďalej. A to je hanba celej justícii,“dodala.

Rozčarovaný bol aj otec Jána Kuciaka Jozef, jeho manželka Janka sa zmohla len na slzy. „Už keď začali hovoriť, ako koho potrestali, som šípil, že je zle,“ trasúcim sa hlasom reprodukoval dojmy zo súdnej siene.

„Hovoril som si, že najskôr vynesú nižšie tresty a potom najvyšší. Zaskočilo ma to, nedáva mi to logiku. Som zvedavý na odôvodnenie, prečo bol vlastne Kočner oslobodený. Musel to financovať on, Zsuzsová na to nemohla mať peniaze. Nikdy ti nepochopím. Odvoláme sa, je to pre nás náročné, bude to zase dlho trvať a ktovie či sa dožijeme, že sa to vôbec skončí.“

Niekdajší prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky, ktorý je tiež jedným z poškodených, sa o rozsudku dozvedel z médií. „Súdne rozhodnutie rešpektujem. K trestnej veci sa vyjadrím po doručení písomného vyhotovenia rozhodnutia,“ uviedol.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, ktorý je zase poškodeným v prípade prípravy vrážd prokurátorov, reagoval tým, že uvedomenie si, že mohol byť predmetom úvah o fyzickej likvidácii, zásadne zmenilo život jemu i jeho rodine.

„Čo sa však nezmenilo a nikdy sa nezmení, je to, že nieto tej sily, ktorej by sa napriek neprestajnej snahe podarilo urobiť ma niekým iným,“ podotkol na sociálnej sieti.

Lipšicov prokurátor Harkabus sa teší, že klamár Andruskó pre súd vierohodný, Kočnerov advokát Para hovorí o slabých dôkazoch

Prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúša Harkabusa teší, že kľúčový svedok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Zoltán Andruskó je pre senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vierohodný. Obhajca Mariana Kočnera Marek Para hovoril po piatkovom oslobodení jeho klienta spod obžaloby o slabých dôkazoch.

„Teší nás, že súd považuje Zoltána Andruskóa za vierohodného. V odvolacom konaní sa budeme snažiť dať čo najvyčerpávajúcejšie argumenty pre to, aby Najvyšší súd mohol znovu vec posúdiť v celej šírke dokazovania,“ povedal prokurátor.

Len ťažko akceptuje argument súdu o tom, že by mala Alena Zsuzsová. ktorú súd uznal za vinnú, pripravovať vraždy bez Mariana Kočnera. Odsúdenie obžalovanej však podľa jeho slov odkláňa verejnú debatu od údajných alternatívnych objednávateľov.

Podľa splnomocnenca Kuciakovcov Romana Kvasnicu sa odsúdením Aleny Zsuzsovej zmenila situácia z pohľadu hľadania spravodlivosti pre zavraždeného novinára a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú k lepšiemu. „Prvostupňový súd viacero a možno až všetky pochybenia z pôvodného konania zopakoval, niektoré ešte prehĺbil,“ doplnil ďalší splnomocnenec rodiny zavraždeného novinára Peter Kubina.

„Vnímame rozsudok ako oslobodzujúci, bude odvolacie konanie, takže sme zdržanliví, ale jednoznačne tvrdíme, že dôkazy sú v jeho prospech,“ uviedol obhajca Mariana Kočnera Marek Para. Poznamenal, že ide o výsledok slabých dôkazov, na ktoré upozorňovali, ako aj toho, že prokuratúra obišla mnohé fakty. Kritizoval prokurátorov za ich mediálne vyjadrenia a mediálny tlak.

Čaputová je z rozsudku v kauze vraždy Kuciaka sklamaná a prekvapená

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je z rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sklamaná a prekvapená. Rozhodnutie však podľa nej treba rešpektovať. Vyplýva to z jej vyjadrenia na sociálnej sieti.

„Zrejme nie som jediná, ktorá teraz cíti sklamanie a prekvapenie z dnešného rozsudku. Súd odsúdením Aleny Zsuzsovej a oslobodením Mariana Kočnera čiastočne potvrdil príbeh, ktorý sa stal, avšak nateraz ostal nedopovedaný,“ povedala.

Rozhodnutie súdu je podľa nej dôležité rešpektovať aj pri „takýchto nečakaných verdiktoch“. Poukázala na to, že si treba počkať na odôvodnenie rozhodnutia a následne aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.

Hlava štátu skonštatovala, že myslí hlavne na rodičov zavraždeného novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Korupciu, kriminalitu a zlo nevieme vymazať z tohto sveta, ale vieme budovať štát, ktorý ich dokáže trestať. Nestrácajme vieru, aj keď je to v tejto chvíli ťažké,“ dodala.

Premiér Ódor rozhodnutie v kauze Kuciak rešpektuje, ale má zmiešané pocity

Predseda vlády SR Ľudovít Ódor rozhodnutie súdu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka plne rešpektuje, aj keď sa osobne nevie ubrániť zmiešanému pocitu. TASR jeho stanovisko poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ostáva aj po dnešku otvorenou traumou. Rozhodnutie súdu plne rešpektujem, aj keď sa osobne neviem ubrániť zmiešanému pocitu. Stále nie sme na konci a cesta k spravodlivosti pokračuje. Teraz to nemôžeme vzdať,“ uviedol.

Reportéri bez hraníc: Oslobodzujúci verdikt pre Kočnera je debaklom

Organizácia Reportéri bez hraníc v piatok vzala na vedomie odsudzujúci verdikt Špecializovaného trestného súdu v Pezinku voči Alene Zsuzsovej v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho.

Zároveň však označila za „debakel“ rozsudok voči podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorého súd oslobodil pre nedostatok dôkazov. Informuje o tom TASR.

„Berieme na vedomie usvedčenie objednávateľky vraždy Jána Kuciaka, ale tento verdikt zanecháva trpkú príchuť. Spravodlivosti nebolo úplne učinené zadosť,“ napísal vo vyhlásení generálny tajomník RSF Christophe Deloire.

Dodal, že RSF sa budú usilovať o dosiahnutie spravodlivosti a odhalenie celej pravdy o dvojnásobnej vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo februári 2018, ktorá podľa neho podkopala slobodu tlače na Slovensku a v Európe.

Reportéri bez hraníc pripomínajú, že Slovensko sa v ich tohtoročnom Svetovom indexe slobody tlače nachádza na 17. mieste zo 180 hodnotených krajín.

Zsuzová sa stala najväčším konšpirátorom a objednávateľom vrážd v dejinách Slovenska

Alena Zsuzová sa stala najväčším konšpirátorom a objednávateľom vrážd v dejinách Slovenska. Pri množstve protirečivých argumentov v odôvdonení vzniká množstvo otázok a dôvdov na podanie odvolaní na strane obhajcov, ale aj u prokurátorov.

Celý prípad bol sprevádzaný mimoriadnym záujmom médii, z ktorých niektoré veľmi tendenčne a jednostranne označovali Mariána Kočnera za vraha a Alenu Zsuzsovú za jeho volavku.

Pri vrcholení kauzy na hlavných pojednávaniach v ich závere rovnako tendenčne niektoré média dávali ešte tesne pred vyhlásením rozsudku priestor zástupcom poškodených, pričom k veci v záverečných rečiach sa nevyjadrili v prípade príprave vraždy prokurátorov ani Žilinka, Šufliarsky či Lipšic. Priestor pre obhajcov bol skôr výnimočný a veľmi zúžený. Verejnosť tak bola informovaná veľmi manipulatívne.

V krátkom odôvodnení rozsudku sa JUDr. Szabová opierala o opakované vyhodnotenie dôkazov vykonaných na základe záväzného stanoviska Najvyššieho súdu SR, ktorý jej pôvodný oslobodzovací rozsudok zrušil , ako aj o nové dôkazy vykonané v priebehu hlavných pojednávaní. Ich výsledkom je výrok o vine tak, ako bol prednesený pri oboznamovaní rozsudku.

Proti vyhlásenému rozsudku sa odvolali obžalovaní, ich obhajcovia , prokurátori. Písomné vyhotovenie rozsudku s detailným odôvodnením bude účastníkom doručené po jeho vyhotovení.

Kauza vraždy Jána Kuciaka a prípravy vraždy prokurátorov tak pokračuje na odvolacom – Najvyššom súde Slovenskej republiky

Zdroj: trend.sk / eurorespekt.sk / pravda.sk / tvnoviny.sk / info.sk / hnonline.sk /YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.