Slovanské Noviny

1. apríla 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Soták a ďalší veľkí priemyselníci kritizovali samovražednú politiku bruselských pohlavárov v reakcii na energetickú krízu, pokryteckú a nezmyselnú zelenú politiku, úžernícke ceny na burzách a varujú, že to najhoršie nás ešte len čaká v roku 2023.

Šéf Železiarní Podbrezová by neschopnú šéfku eurokomisie von der Leyenovú najradšej „poslal do prdele“.

Globálna energetická kríza je najväčším strašiakom týchto dní. O tom ako vstúpila do života silných hráčov priemyslu a čo nás čaká v nasledujúcich mesiacoch diskutovali na konferencii televízie TA3 Titáni v biznise Vladimír Soták, Štefan Rosina, Branislav Klocok. V debate rozoberali nové trendy, úsporné riešenia, vízie, ale aj hrozby. Čaká nás prerod na takzvané čisté zdroje energie? Ako to ovplyvní zamestnanosť v týchto kľúčových odvetviach? 

Ako skrotiť vysoké ceny elektriny a plynu. To je otázka, ktorej v súčasnosti čelia veľké priemyselné fabriky v krajine. Ceny kľúčových energetických komodít narástli do niekoľkonásobných výšok oproti časom pred vojnou. Tieto burzové ceny treba zregulovať, zhodli sa predstavitelia priemyslených podnikov na konferencii televízie TA3 Titáni v biznise.

„Zatiaľ je situácia ukľudnená, aj vďaka tomu, že máme zásobníky s plynom naplnené. No diskutujeme s kolegami z Nemecka a zhodujeme sa, že príde ťažká diskusia koncom prvého kvartálu budúceho roka, keď sa zásobníky vyprázdnia. Potom ceny vyrazia prudko hore. Dovtedy treba urobiť veľa práce hlavne na úrovni EÚ v regulácii energií,“ vyhlásil predseda predstavenstva priemyselno-finančnej skupiny Matador Group Štefan Rosina.

Rosina povedla, že asi 80 percent objemu energií kupujú na spotovom trhu, teda trhu, kde je cena veľmi premenlivá.

Skupinu dnes tvorí zhruba 30 firiem v oblasti strojárstva, automotive, priemyselnej automatizácie. Do automobiliek dodávajú komponenty v krajinách strednej a východnej Európy.

Ferozliatinárska firma OFZ z Oravy už musela prepúšťať. A to práve kvôli vysokým cenám elektriny. Práve tá tvorí 70 percent všetkých nákladov firmy. „V tejto kríze sme boli prví na rade. Prví sme museli reagovať tak, že od júla máme vypnutú výrobu a prepustili sme väčšinu zamestnancov. Dnes prejedáme zisk z minulých rokov a snažíme sa vydržať, kým sa situácia otočí. A ona sa otočí,“ povedal Branislav Klocok, generálny riaditeľ OFZ.

Je už najhoršie za nami? „Nie je. Najhoršie nás ešte iba čaká,“ dodal. „Čaká nás to preto, lebo to, čo sa dnes deje, nerieši podstatu problému,“ myslí si Klocok. „To, čo sme my už zažili, to zažije väčšina firiem v prvom kvartáli 2023,“ pokračuje priemyselník.

Podľa neho vysokú cenu elektriny neriešime ani na Slovensku, ani v Európe. Cenové stropy sú podľa neho iba istá forma dotácií pre firmy. „Keď budeme liečiť rakovinu ibuprofénom, tak nezmizne,“ tvrdí Klocok. Ceny na trhu vôbec podľa neho nezodpovedajú nákladom na jej výrobu, ani pomerom medzi dopytom a ponukou.

OFZ dodáva ferozliatiny pre oceliarsky a zlievarenský priemysel v regióne strednej Európy, pričom na tomto trhu je umiestňovaných zhruba 90 percent ich produkcie. Podľa magazínu Forbes ide o 15-stu najväčšiu rodinnú firmu na Slovensku.

Generálny riaditeľ Železiarni Podbrezová Vladimír Soták, ktorý zamestnáva zhruba tritisíc ľudí, sa zhoduje s Klocokom. Podľa neho dotácie nie sú riešením. Ceny energií sa na trhoch ponúkajú za oveľa vyššiu cenu ako tá, za čo sa vyrobí.

„Tomu sa hovorí úžera,“ vyhlásil Soták. Burza mala byť podľa neho zastavená. Riešenie treba hľadať na európskej úrovni, tvrdí. Soták hovorí, že na Slovensku firma predáva iba 6 percent svojej produkcie. Zvyšok exportuje do Južnej Kórei, Indočíny, Ameriky či aj do severnej Afriky.

Regulácia búrz s energiami, ktorá bola platná v čase pred vojnou, dnes už neplatí, hovorí Rosina. „Toto si treba priznať. Aj keď vyletela cena hliníka, tak sa burza zastavila. Treba zastaviť špekulácie na trhu,“ pokračuje Rosina.

Budúci rok bude podľa neho kritický. Ľudia už teraz prejedajú svoje úspory, ktoré mali uložené v bankách.

„Obávam sa, čo bude v budúcom roku, položku energií treba zastabilizovať. Keď sa minú zásobníky s plynom a nevymyslí sa, ako sa bude cena regulovať na prelome prvého a druhého kvartála budúceho roka, tak sa môžeme dočkať nepekných vecí,“tvrdí. Tento mechanizmus treba vymyslieť nie na národnej, ale na európskej úrovni.

Klocok hovorí, že ferozliatinári sú konkurencieschopní v Európe. No v každej krajine má fabrika inú podporu, zväčša väčšiu a na to slovenská firma dopláca.

„My rozdiely stierame efektivitou. A to sa dá jedine výskumom, vývojom a investíciami,“ tvrdí.

Železiarne Podbrezová majú na rok 2023 zabezpečené dodávky elektriny a plynu. Kúpili ich v predstihu. „Máme zabezpečeného 60 percent plynu a 80 percent elektriny. Na budúci rok uvidíme, aký bude vývoj,“ povedal Soták.

„My nemáme na budúci rok nakúpené nič,“ zareagoval na otázku Klocok. Pre OFZ nemá zmysel kupovať elektrinu, lebo ak by ju nakúpili drahú, svoje výrobky by museli predávať za nekonkurencies­chopné ceny. „Sme druhý alebo tretí najväčší spotrebiteľ elektriny na Slovensku,“ hovorí Klocok.

Rosina dodáva, že tiež nemajú nakúpené nič a kupujú na spotovom trhu, no ich výdavky na energie sú zo spomínaných troch fabrík najnižšie. Preto sa zamerali na alternatívne palivá. Na vypaľovanie v peciach si zabezpečili palivo LPG, aby neboli závislí iba na potrubnom či LNG plyne.

Zabezpečili si tiež naftové generátory v prípade, ak by vývoj na trhu s cenou elektriny nabral negatívny smer. „Ak by cena elektriny nabrala nejaké šialené sumy, tak si pustíme vlastné naftové generátory a je to vybavené,“ povedal Rosina.

Soták dodal, že aj oni si v Podbrezovej budujú na streche fabriky slnečnú elektráreň.

Vláda predstavila zatiaľ riešenie pre malé a stredné podniky. Zastropuje ceny plynu na 99 eurách za megawatthodinu a ceny elektriny na 199 eurách za megawatthodinu. Veľké podniky sú samostatná kategória a vláda s nimi stále hľadá riešenie, zatiaľ nebolo predstavené.

Vladimír Soták

Generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová a predseda podnikateľského združenia Klub 500. Podľa Forbesu patrí medzi najrešpektovanejších generálnych riaditeľov na Slovensku. Kľúčový horehronský zamestnávateľ chce aktuálne na streche výrobnej haly postaviť najväčšiu slnečnú elektráreň v krajine.

Štefan Rosina

Predseda predstavenstva a prezident Matadoru, dnes už priemyselno-finančnej skupiny Matador Group. Značka Matador, pôvodne spájaná s gumárenstvom, je dnes vývesným štítom priemyselného holdingu rodiny Rosinovcov.

Branislav Klocok

Generálny riaditeľ akciovej spoločnosti OFZ, ktorá patrí k najvýznamnejším dodávateľom ferozliatin pre oceliarsky a zlievarenský priemysel v regióne strednej Európy. Podľa rebríčku Forbes ide o 15. najvýznamnejšiu a najväčšiu rodinnú firmu na Slovensku.

Pozrite si video z konferencie televízie TA3 Titáni v biznise za účasti vyššie spomenutých šéfov významných slovenských fabrík:

Zdroj: pravda.sk / ta3.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: