Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Problém v slovenskej polícii je podľa bezpečnostného analytika systémový. Andor Šándor považuje Hamranove čistky za svojvôľu s devastujúcimi účinkami

Bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor komentoval nevídané čistky, ktoré na politickú objednávku robí dočasný policajný prezident Štefan Hamran.

Je to aj výraz istého zúfalstva, keď vlastne šmahom ruky vymeníte všetkých vysokých policajných funkcionárov v domnení, že korupcia sa skončí, hovorí bezpečnostný analytik a bývalý náčelník českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor.

„Aby dostal policajný prezident právomoc urobiť s kýmkoľvek, čokoľvek sa mu zachce, to nie je legislatíva demokratického štátu. Kde je akýkoľvek dôkaz alebo záruka, že práve človek, ktorý sa rozhodol vyčistiť políciu, je tým pravým. Problém v polícii je systémový a takéto riešenie môže políciu ešte viac zdevastovať. Je to svojvôľa, ktorá sa vôbec nemusí stretnúť s úspechom,“ tvrdí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

VIDEO: Andor Šándor vidí v slovenskej polícii systémový problém

Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran informoval, že plánuje vymeniť väčšinu najvyšších funkcionárov polície. Tých, ktorí nebudú súhlasiť, sa môže zbaviť preradením na hocijakú nižšiu pozíciu bez udania dôvodu. Ako vnímate takúto snahu o očistenie polície?

Neviem, či to povedie k očiste polície. Pretože podľa toho, ako to sledujem, myslím, že v slovenskej polícii je dlhodobo systémový problém. Nechcem povedať, že všetci policajti majú tendenciu brať úplatky, ale je evidentné, že je to systémový problém, a nielen zlyhanie jednotlivca. Urobiť z krajských riaditeľov polície obyčajných radových príslušníkov je podľa mňa nebezpečná vec, pretože takto sa nedajú riešiť problémy v demokratickej krajine.

Prečo?

Ku každému personálnemu opatreniu treba mať dôvod, napríklad, že niekto vo svojej funkcii nefungoval dobre a za jeho riadenia boli nejaké konkrétne problémy. Ak v zákone nie je potreba odôvodnenia preradenia, dáva to policajnému prezidentovi obrovské právomoci. Chcem pripomenúť, že jeden policajný prezident je vo väzbe, druhý vo väzbe zomrel a tretí nedávno odstúpil po obvinení z marenia spravodlivosti. Dá sa teda povedať, že ani policajní prezidenti nie sú úplne stopercentne čistí ľudia. Kde je akýkoľvek dôkaz alebo záruka, že práve tento človek, ktorý sa rozhodol vyčistiť políciu, je tým pravým? Napriek tomu, že problém v polícii je systémový, takéto riešenie môže políciu ešte viac zdevastovať. Aby dostal policajný prezident právomoc urobiť s kýmkoľvek, čokoľvek sa mu zachce, to nie je legislatíva demokratického štátu. Je to svojvôľa, ktorá sa vôbec nemusí stretnúť s úspechom. Osobne by som to nikdy nepodporil.

V čom ešte vidíte riziká?

Ak sa bude s ľuďmi šachovať takýmto spôsobom, viem si predstaviť, že skôr či neskôr vláda Eduarda Hegera skončí a nová vláda urobí zasa to isté. A to môže byť vláda Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Borisa Kollára. Nemyslím si, že toto je niečo, čo by Policajnému zboru pomohlo. Je to aj výraz istého zúfalstva, keď vlastne šmahom ruky vymeníte všetkých v domnení, že korupcia sa skončí. Neviem, ako dobre sa tento dočasný policajný prezident pozná s ľuďmi, ktorých chce vymeniť, ale predpokladám, že doteraz bol aj on jedným z nich. Veď ani tento dočasný prezident nebol vybratý z nejakého okrsku v Štúrove. Nejde o človeka, ktorý by v tom systéme doteraz nebol vysoko. Mne to nepríde ako ideálny spôsob.

Ak vieme, že polícia bola v pomerne katastrofálnom stave, ako teda dosiahnuť očistu?

Predstava, že vymeníte krajských šéfov polície, šéfa NAKA či viceprezidentov a polícia bude potom čistá, to mi príde naivné. Možno to má slúžiť iba tomu, aby ukázali, že s tým niečo robia. Predstava, že do funkcií dosadení možno aj kamaráti budú za odmenu fungovať dobre, neznamená, že sa celý Policajný zbor hneď zmení. Vychádzam proste z toho, že v zbore sú systémové problémy a výmena týchto funkcionárov to zásadným spôsobom nevyrieši. Nemusí sa to totiž vôbec skončiť, ako sa očakáva, že polícia bude zrazu zárukou právneho štátu.

Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d