Slovanské Noviny

15. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: „Nemôžeme dopustiť, aby Rusko na Ukrajine zvíťazilo!,“ vyzval lídrov členských štátov Severoatlantickej aliancie dosluhujúci šéf NATO Stoltenberg

Zároveň informoval o zákazke na výrobu protilietadlových rakiet Stinger v hodnote 700 miliónov dolárov. Za svoje služby americkému vojensko-priemyselnému komplexu a politike Washingtonu mu Biden počas otváracieho ceremoniálu summitu NATO udelil najvyššie americké civilné vyznamenanie.

Severoatlantická aliancia podľa odchádzajúceho generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga musí teraz v prípade Ukrajiny preukázať rovnaké odhodlanie, aké už prejavila aj v iných kľúčových momentoch svojich dejín.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval v utorok lídrov členských krajín Severoatlantickej aliancie, aby naďalej podporovali Ukrajinu v jej odolávaní ruskej agresii. Výsledok vojny na Ukrajine totiž podľa neho ovplyvní globálnu bezpečnosť na nadchádzajúce desaťročia, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Stoltenberg sa takto vyjadril v prejave na začiatku summitu NATO vo Washingtone. Severoatlantická aliancia podľa jeho slov musí teraz v prípade Ukrajiny preukázať rovnaké odhodlanie, aké už prejavila aj v iných kľúčových momentoch svojich dejín.

„S agresívnym Ruskom ako susedom neexistujú žiadne beznákladové možnosti. Vo vojne neexistujú možnosti bez rizika,“ povedal. „Najväčším rizikom však bude, ak Rusko na Ukrajine zvíťazí… To nemôžeme dopustiť,“ dodal.

Objednávka rakiet Stinger za 700 miliónov dolárov

Stoltenberg na zasadnutí lídrov zbrojárskeho priemyslu, ktoré prebieha na okraj summitu NATO vo Washingtone informoval aj o nadnárodnom kontrakte. Agentúra Severoatlantickej aliancie pre podporu a obstarávanie (NSPA) v utorok v mene niekoľkých členských štátov NATO zadala zákazku na výrobu protilietadlových rakiet Stinger v hodnote približne 700 miliónov dolárov.

Zákazka je podľa AP jedným z mnohých krokov, ktoré Aliancia na summite presadzuje s cieľom dosiahnuť, aby každá členská krajina zvýšila svoje vlastné kapacity na výrobu zbraní.

Rakety Stinter sú jedny z prvých zbraní, ktoré Spojené štáty dodali Ukrajine po spustení ruskej invázie na jar 2022. Tieto prenosné obranné systémy typu zem-vzduch môžu niesť vojaci alebo môžu byť pripevnené na vozidlo. Používajú sa na obranu proti lietadlám na krátku vzdialenosť.

Jednou z hlavných tém washingtonského summitu je práve podpora Ukrajiny, ktorá sa už vyše dvoch rokov bráni voči ruskej agresii. Stretnutie na najvyššej úrovni hláv štátov a vlád sa uskutočňuje pri príležitosti 75. výročia vzniku NATO. Summit hostí americký prezident Joe Biden a okrem iných sa na ňom zúčastňujú aj ukrajinský či juhokórejský prezident – Volodymyr Zelenskyj a Jun Sok-jol.

Dva nemenované zdroje z Aliancie citované agentúrou AP uviedli, že časť rokovaní na summite sa zameriava na to, aby sa každý členský štát zaviazal predložiť v priebehu nasledujúceho roka plány týkajúce sa spôsobu, akým chce zvýšiť produkciu svojho obranného priemyslu.

„Na summite spojenci podpíšu záväzok, ktorý má pomôcť nášmu obrannému priemyslu v Európe a Severnej Amerike, aby bol silnejší, inovatívnejší a schopný vyrábať vo veľkom,“ uviedol Stoltenberg.

Stoltenberg dostal od Bidena najvyššie americké civilné vyznamenanie

Americký prezident Joe Biden udelil v utorok počas otváracieho ceremoniálu summitu NATO vo Washingtone dosluhujúcemu generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi najvyššie americké civilné vyznamenanie – Prezidentskú medailu slobody. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA a stanice BBC.

„Viedli ste túto alianciu v jednom z najzávažnejších období jej histórie,“ povedal Biden. „Keď sa začala ruská vojna na Ukrajine, nezaváhali ste. Dnes je NATO silnejšie, inteligentnejšie a energickejšie, ako keď ste začínali,“ pokračoval.

„Miliarda ľudí v Európe a Severnej Amerike – vlastne na celom svete – bude v nasledujúcich rokoch žať plody vašej práce v podobe bezpečnosti, príležitosti a väčšej slobody,“ dodal.

Americký prezident vyzdvihol tiež Stoltenbergov „pokojný temperament“ a označil ho za „čestného a intelektuálne prísneho muža“ aj „dokonalého diplomata“. Pokrok, ktorý Aliancia v ostatných rokoch dosiahla, je podľa neho práve aj zásluhou Stoltenberga, ktorý pracuje v prospech NATO „naprieč celým politickým spektrom“.

Nórsky expremiér Stoltenberg je šéfom NATO od roku 2014, pričom 1. októbra ho na tomto poste vystrieda bývalý holandský premiér Mark Rutte.


Zdroj: hnonline.sk / trend.sk / info.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.