Slovanské Noviny

5. decembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny našla ruská armáda zariadenie, ktoré sa používalo na výrobu vysoko toxického kyanovodíka.

Náčelník Oddielu radiačnej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl generálporučík Igor Kirillov poznamenal, že kyanovodík patrí medzi takzvané „chemikálie zoznamu 3“ Dohovoru o zákaze chemických zbraní – látky s rozsiahlym priemyselným využitím, ktoré majú potenciál byť použité na chemickú vojnu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rusko má dôkazy, že Ukrajina porušila Dohovor o chemických zbraniach. Na tlačovom brífingu v pondelok 8. júla 2024 to uviedol šéf jednotky rádiologickej, chemickej a biologickej obrany ruských ozbrojených síl Igor Kirillov.

Ženijné jednotky ruskj armády podľa jeho vyjadrenia objavili laboratórium, v ktorom sa zrejme vyrábal kyanovodík. Ide o mimoriadne nebezpečnú a vysoko toxickú látku, ktorá sa používala ako chemická zbraň počas prvej svetovej vojny.

Zariadenie sa nachádza neďaleko mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré Rusko oslobodilo vo februári roku 2024 Laboratórium sa našlo v čiastočne zničenej budove v priemyselnej oblasti, v ktorej sa nachádzal aj závod na spracovanie chemikálií. Zariadenie malo rotačnú odparku a niekoľko chemických reaktorov. Na mieste sa údajne našlo ochranné oblečenie vrátane plynových masiek americkej výroby a poľských ochranných oblekov.

Podľa Kirillova vzorky odobraté zo zariadenia a analyzované v ruských vojenských laboratóriách obsahovali stopy kyseliny sírovej a kyanidu sodného, ktoré sa môžu použiť na výrobu kyanovodíka. Stopy kyanidových aniónov – jedovatých chemických zlúčenín skupiny kyano – boli na viacerých zariadeniach, uviedol generálporučík ruskej armády.

Dôkazy „jasne ukazujú, že laboratórium sa používalo na výrobu jedovatých látok,“ uviedol Kirillov. Podľa odhadov ruského ministerstva obrany bolo zariadenie schopné vyrobiť najmenej 3 kg chemických látok denne, ak ho obsluhovali len dvaja alebo traja ľudia. Kyanovodík môže človeka zabiť, ak vdýchne len 70 až 80 miligramov látky.

Kirillov počas brífingu poznamenal, že kyanovodík patrí medzi takzvané „chemikálie zoznamu 3“ Dohovoru o zákaze chemických zbraní – látky s rozsiahlym priemyselným využitím, ktoré majú potenciál byť použité na chemickú vojnu. Dodal, že v máji 2024 sa u civilistov v okolí mesta Avdijivka prejavili príznaky zodpovedajúce otrave kyanovodíkom po tom, ako ukrajinské vojenské drony zhodili v oblasti bomby. Ďalší prípad bol zaznamenaný v ruskej Belgorodskej oblasti, kde sa našli úlomky ukrajinskej munície, ktoré mali stopy kyanovodíka, uviedol Kirillov.

Citoval tiež ukrajinského vojnového zajatca, ktorého identifikoval ako Sergeja Batyra. Ten potvrdil, že laboratóriá, v ktorých sa skladovali chemické látky, sa používali na výrobu kamikadze dronov.

Viac vo videu:

Rusko už v marci roku 2022 obvinilo Ukrajinu, že s pomocou USA vedie tajný program biologických zbraní. Kyjev poprel, že by mal biologické zbrane alebo iné zbrane hromadného ničenia. Pentagón vtedy označil tvrdenia Ruska za „absurdné“ a „smiešne“.

Dohovor o zákaze vývoja, výroby a skladovaní bakteriologických (biologických) a toxínových zbraní a o ich ničení známy aj ako Dohovor o biologických zbraniach (The Biological Weapons Convention – BWC) je medzinárodná zmluva, ktorá zakazuje používanie biologických zbraní vo vojne a taktiež akýkoľvek vývoj, výrobu, získavanie, skladovanie alebo prenos takýchto zbraní. Je to prvá multilaterálna zmluva o odzbrojení, ktorá zakazuje celú kategóriu zbraní hromadného ničenia. K jej podpisu došlo 10. apríla 1972, pričom do platnosti vstúpila 26. marca 1975. BWC má od januára tohto roka 183 zmluvných štátov. Egypt, Haiti, Somálsko a Sýria dokument podpísali, ale neratifikovali.


Zdroj: rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.