Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Naša jediná hlinikáreň Slovalco odstavila desiatky pecí a hrozí jej zánik. Výrobu jej komplikuje vysoká cena elektrickej energie

Podľa vedenia hlinikárne je hrozba úplného ukončenia výroby najvyššia v histórii podniku, prepúšťať zamestnancov však do definitívneho rozhodnutia o ukončení výroby neplánuje. 

Odstavením vyše 90 pecí a znížením produkcie na 60 percent výrobnej kapacity sa hlinikáreň Slovalco vyhla budúcoročným stratám vo výške desiatok miliónov eur. Hrozba úplného ukončenia výroby je však podľa vedenia spoločnosti v súčasnosti najvyššia v histórii podniku. TASR o tom za spoločnosť Slovalco informoval Peter Oťapka.

„Cena elektriny na budúci rok je 150 eur za megawatthodinu. To je trikrát viac ako minulý rok. Fabrike by tak účet za elektrinu stúpol o viac ako 200 miliónov eur,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý. Ako dodal, zvýšenie nákladov nedokáže kompenzovať ani rast cien hliníka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V Slovalcu je v súčasnosti v prevádzke už len 135 z 226 pecí, za redukciou výroby je podľa vedenia spoločnosti popri raste cien energií i vysoká cena emisných povoleniek. Slovalco žiada zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel a podmienky porovnateľné s konkurenčnými podnikmi v iných európskych krajinách.

Slovalco tvrdí, že nová kompenzačná schéma sa pripravuje pomalým tempom a podniku sa nepozdáva ani jej podoba.

„Na základe materiálu predloženého do predbežného pripomienkového konania by Slovalco dostávalo ešte nižšiu kompenzáciu ako doteraz,“ poznamenal Veselý. Za minulý rok hlinikáreň dostala od štátu kompenzáciu vo výške približne päť miliónov eur.

Podľa vedenia hlinikárne je hrozba úplného ukončenia výroby najvyššia v histórii podniku, prepúšťať zamestnancov však do definitívneho rozhodnutia o ukončení výroby neplánuje. Slovalco v súčasnosti zamestnáva približne 450 ľudí, na jeho fungovanie je priamo naviazaných ďalších približne 2500 pracovných miest.

Reportáž TA3:

Cena elektrickej energie dlhodobo stúpa v celej Európe najmä v dôsledku environmentálnej politiky Európskej únie a zavedeného systému emisných povoleniek.

Aby sa zabránilo odchodu energeticky náročného priemyslu za hranice Únie, Európska komisia pripravila už v roku 2013 jednotný mechanizmus kompenzácií pre takéto podniky. Na Slovensku však podľa Slovalca bola kompenzačná schéma využívaná len v obmedzenej miere.

„Minulý rok sme dostali kompenzáciu vo výške 5 miliónov eur. Rovnaká fabrika by v susednom Česku či Nemecku získala až niekoľko desiatok miliónov eur,“ uviedol Veselý. Nová schéma kompenzácií sa pritom podľa neho pripravuje veľmi pomaly a ide zlým smerom.

„Na základe materiálu predloženého do predbežného pripomienkového konania by Slovalco dostávalo ešte nižšiu kompenzáciu ako doteraz,“ zhodnotil Veselý.

Akciová spoločnosť Slovalco vznikla v roku 1993 s cieľom modernizovať výrobu hliníka, ktorá bola zastaraná a neefektívna. Prvý hliník bol ekologicky prijateľným spôsobom vyrobený 1. júna 1995.

Plná výrobná kapacita bola dosiahnutá v decembri 1995. Podnik je výrobcom primárneho hliníka z oxidu hlinitého. Finálnymi výrobkami sú hliníkové zliatiny v tvare čapov na prietlačné lisovanie a primárne zlievarenské zliatiny v tvare bločkov.

Zdroj: ta3.com / sme.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d