Slovanské Noviny

16. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Medzi Mexikom a USA sa rozhorela diplomatická vojna po vyhlásení mexického prezidenta, že Spojené štáty robia špionážnu činnosť proti jeho krajine a prostredníctvom mimovládky USAID financujú opozíciu

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador napísal ostrý list svojmu americkému náprotivkovi Joeu Bidenovi.

Prezident López Obrador obvinil Bidenovu administratívu z financovania opozičných síl prostredníctvom USAID, ktoré sabotujú vládnu politiku. A požadoval zastaviť takýto „intervencionizmus“ voči Mexico City.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Mexiko vzdorovito uzavrelo vzdušný priestor pre americké prieskumné lietadlá a vojenské bezpilotné lietadlá – aj keď Pentagon trval na tom, aby mohli nasledovať ďalší balón, ktorý letel z Ázie do Ameriky.

López Obrador už prisľúbil, že sa vzdá vojenskej spolupráce so Spojenými štátmi potom, ako sa v uniknutých dokumentoch Pentagonu našlo špehovanie mexickej armády a námorníctva.

„Vláda USA, konkrétne prostredníctvom Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID), už nejaký čas otvorene financuje organizácie proti legálnej a legitímnej vláde, ktorú zastupujem,“ napísal podľa agentúry ReutersObrador šéfovi Bieleho domu v liste, ktorého obsah zverejnil.

„Jedná sa jednoznačne o intervencionistický akt, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom a vzťahmi, ktoré by mali panovať medzi slobodnými a suverénnymi štátmi,“ posťažoval sa ďalej ľavicový mexický prezident. Demokrata Bidena potom vyzýva, aby zjednal nápravu. Tvrdí pritom, že agentúra USAID sa nedávno zaviazala podporu týmto organizáciám ešte zvýšiť.

Medzi skupiny, ktoré Obrador v minulosti kritizoval a ktoré táto agentúra podporuje, patrí napríklad organizácia Artículo 19, ktorá sa tvári, že bojuje za slobodu prejavu či protikorupčné združenie MCCI.

Situáciu zhoršuje vyslanie 1500 amerických vojakov na hranicu s Mexikom v snahe zastaviť prílev nelegálnych prisťahovalcov. V Mexico City nijako nepomáhajú Bidenovmu tímu vyriešiť migračnú krízu. A sľubujú, že akýkoľvek pokus Spojených štátov o uskutočnenie vojenskej operácie proti drogovým kartelom v severnom Mexiku budú považovať za akt agresie.

V najbližších mesiacoch môže Mexiko uvaliť embargo na dovoz GMO pšenice, ktorá predstavuje 90% všetkého obilia v USA. To je vo Washingtone popisované ako katastrofa pre amerických farmárov. Budúcnosť celej zóny voľného obchodu v Severnej Amerike, ktorá možno neprežije Bidenovu éru, bola spochybnená.

López Obrador je čoraz viac porovnávaný s Hugom Chávezom, a vraj mení Mexiko na novú Venezuelu, no teraz už na samotných hraniciach Spojených štátov. Pod jeho vedením sa Mexiko začalo orientovať na spoluprácu s Čínou a Ruskom. A súdiac podľa vysokého ratingu mexického prezidenta na úrovni 72 %, tieto protiamerické útoky rezonujú v populácii 130 miliónov ľudí.

Zdroj: Telegram Malek Dudakov / sk.news-front.info / novinky.cz / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.