Slovanské Noviny

10. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Lipšic označil snahy odpolitizovať špeciálnu prokuratúru a odstrániť jeho osobu z čela tejto zdiskreditovanej inštitúcie za vyhrážky voči prokurátorom.

Policajný exprezident Gašpar mu vo videu názorne ukázal, ako sa jeho prokurátor Repa vyhrážal policajtovi Kučerkovi.

Predseda Smeru-SSD Robert Fico chce odstaviť politikov Hamrana & Lipšica z čela polície a ÚŠP rovnako aj šéf Hlasu Peter Pellegrini. Naopak vodca extrémistického progresívneho Slovenska Michal Šimečka má záujem aj naďalej politizovať OČTK.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic považuje útoky politickej moci na kariérnych prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za neprijateľné. Povedal to v rámci svojej utorkovej tlačovej konferencie.

„Považujem za neprijateľné, aby sa politická moc vyhrážala predstaviteľom justičných orgánov,“ podotkol. Zdôraznil, že od roku 2020 sú trestne stíhané aj vysokopostavené osoby. „Odvtedy máme desiatky právoplatne odsúdených,“ dodal.

Poukázal na to, že prokurátori ÚŠP majú na súdoch vyše 90-percentnú úspešnosť. „Vďaka nim sú odsúdené mnohé prípady organizovaného zločinu, ekonomickej trestnej činnosti, úkladných vrážd,“ doplnil.

Prokurátori ÚŠP podľa Lipšica bojujú za spravodlivosť a rovnosť pred zákonom napriek tomu, „že sú napádaní, kritizovaní, škandalizovaní a že je im vyhrážané“. Poukázal tiež na to, že v minulosti sa niektoré kauzy, v ktorých išlo o vplyvné osoby, stíhať nemohli.

Naznačil, že po nástupe novej vládnej garnitúry neplánuje odstúpiť zo svojej funkcie. „Zo žiadneho boja som nikdy neutiekol, ani nikdy neutečiem,“ povedal špeciálny prokurátor.

Viac vo videu:

Vyhrážky prokurátora Repu policajtovi Kučerkovi

Na treťom poschodí Úradu špeciálnej prokuratúry v zasadačke o ôsmej hodine ráno 9. novembra 2020 si prokurátor Ondrej Repa sadol s vtedajším policajtom NAKA Marianom Kučerkom. O čosi neskôr sa k ním pridal ďalší prokurátor – Michal Šúrek. Ako sa píše v uznesení o začatí trestného stíhania, prokurátori mali na policajta Kučerku od začiatku vyvíjať nátlak. Hovorili mu, že v kauze Očistec malo byť vznesené obvinenie aj jemu, trestnému stíhaniu ušiel „len o milimeter“.

Prokurátori mali Kučerkovi povedať, že má len dve možnosti – alebo sa prizná ku skutku týkajúceho sa firmy Jopi Trade a bude spolupracovať alebo pred ich domom pristane vrtuľník, prípadne ho môžu zadržať ako policajta Pakšiho, ktorého „kukláči hodili o zem“ na dvore prezídia Policajného zboru. Čiže dá sa to urobiť aj potichu s tým, že mu odložia vznesenie obvinenia alebo „s humbunkom“.


Prokurátor Repa mal policajtovi NAKA direktívne rieknuť: „Zajtra civil, jasné?! To ti aj Lajo odkazuje, že on sa potom o teba postará. Ale už fakt nechcem počuť žiadne pi.oviny. Ty si uvedom, že máš deti a ženu v nejakom postavení. A buď to urobíme vo veľkej hanbe alebo to urobíme tak že… že… “

Prokurátor Repa sa Kučerku ešte opýtal, či chce „sr.ť krv vo väzbe ako Lajo Makó“.

Na pochopenie kontextu treba uviesť, že spomínaný Lajo Makó je bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy, z ktorého sa po pobyte vo väzbe stal kajúcnik. Vypovedá vo viac ako osemdesiatich prípadoch.

Nátlak na Kučerku mal pokračovať aj nasledujúce dni. Napríklad 13. novembra mu cez aplikáciu Signál volal prokurátor Šúrek a pýtal sa, či Kučerka koná tak, ako mu nakázali.

Kučerka sa s tým, čo na Úrade špeciálnej prokuratúry zažil, zdôveril svojej žene a tá v rozhorčení podala podnet na disciplinárne stíhanie prokurátorov Repu a Šúreka. O dva týždne nato vtrhli do domu Kučerkovcov, v ktorom spali dve malé deti, kukláči. Kučerku obvinili z korupcie a zavreli ho do väzby. Za mrežami sa dozvedel, že jeho manželku a jeho otca obvinili tiež. Z legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Gašpar: Snaha vyšetriť ich špinavosti je vyhrážanie. Keď sa vyhrážajú Lipšicovi prokurátori, skutok sa nestal a médiá mlčia

Bývalý prezident Policajného zboru SR generál Tibor Gašpar vo svojom videu pripomenul túto šokujúcu udalosť. „Keď sa povie nahlas, že špinavosti LIPŠICA, a jeho prokurátorov REPU a ŠÚREKA, treba vyšetriť, je to vyhrážanie. Keď sa vyhrážajú jeho prokurátori, a nútia obvinených, aby vypovedali tak, ako si to želá Lipšic s Makóom, skutok sa nestal, a je pre médiá neviditelný,“ skonštatoval Gašpar.

Viac vo videu:

Fico chce odstaviť politikov Hamrana & Lipšica z čela polície aj ÚŠP rovnako aj Pellegrini. Šimečka má záujem aj naďalej politizovať OČTK

Víťaz volieb, Robert Fico (Smer) sa netají svojou antipatiou k tomuto úradu ako aj k jej šéfovi Danielovi Lipšicovi. Naopak predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka zdôrazňuje, že úlohou špeciálnej prokuratúry je „stíhanie najzávažnejšej formy kriminality vrátane tej na najvyšších miestach“ a chce, aby vo svojej práci aj pokračovala.

Fico v nedeľu po voľbách vyhlásil, že nielen Lipšic, ale aj niektorí prokurátori budú musieť z ÚŠP odísť. “Pomsta alebo nepomsta, mne ide o výkon funkcie,” zdôraznil. Netají sa však tým, že má problém s policajným prezidentom Štefanom Hamranom či špeciálnym prokurátorom.

“Môže byť na čele policajného zboru Hamran? Môže byť na čele špeciálnej prokuratúry právoplatne odsúdený človek? Nemôžeme mať na čele prokuratúry človeka, ktorý je podvodník. Toto je pomsta, keď hovoríme elementárnu vec?,” spýtal sa na záver v narážkach na Lipšica Fico.

Ešte pred voľbami uviedol Fico pre denník Pravda, že podľa neho „ÚŠP pomáhal a pomáha skupine vyšetrovateľov z NAKA manipulovať trestné konania v neprospech opozície“.

„Treba ho dôsledne personálne zreformovať. Okamžite bude musieť odísť Daniel Lipšic, ktorý podvodom získal bezpečnostnú previerku, je právoplatne odsúdený a zaujatý politik. Dôsledne plnil pokyny Igora Matoviča, ktorému je politicky zaviazaný. To sa bude týkať aj ďalších prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí kryli prešľapy NAKA,“ zdôraznil Fico.

Podľa lídra Hlasu Petra Pellegriniho je po tridsiatich rokoch čas zamyslieť sa nad celým systémom slovenskej justície.

„Obrátime sa na odborníkov a právne autority, ako priblížiť naše trestné právo k vyspelým krajinám a aké majú opodstatnenie jednotlivé inštitúcie vrátane Úradu špeciálnej prokuratúry. Pokiaľ odborníci povedia, že systém je zrelý na zmeny, sme pripravení ich uskutočniť,“ ozrejmil.

„Prečo by som mal teraz hovoriť, že pán Lipšic je nedotknuteľné zlaté teľa?” pýtal sa pred voľbami na RTVS predseda Hlasu. Po voľbách chce požiadať Právnickú fakultu Univerzity Komenského, aby povedala, či potrebujeme tieto inštitúcie.

Pellegrinimu sa nepáči ani to, že sudcovia Špecializovaného trestného súdu majú ochranku a „vysoké platy“ a sudcovia na odvolacom Najvyššom súde ochranku nemajú. „Potom aký má význam, že ich chránime ako oko v hlave?“ pýta sa Pellegrini. „Ja si myslím, že v tomto 5,5-miliónovom štáte stačí jedna organizácia. Mne sa zdá, že všetci elitní policajti len naháňajú opozíciu a potom nemá kto strážiť hranice,“ povedal ešte predseda Hlasu.

Jediný, kto je za zachovanie úradu je z trojice lídrov najsilnejších strán predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Ten by sa zasadil za to, aby Špeciálna prokuratúra, ako aj Špecializovaný trestný súd zostal zachovaný.


Zdroj: spravy.rtvs.sk / pravda.sk / plus7dni.pluska.sk / InfoVojna / YouTube

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d