Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Súčasťou volebného programu je dôraz na neutrálnu zahraničnú politiku. Severoatlantickú alianciu vníma Uhrík ako prežitok studenej vojny, vystúpenie Slovenska z NATO však nepovažuje za reálne.

Líder a europoslanec Milan Uhrík predstavil hlavné priority volebného programu hnutia Republika.

Obhajoba národných záujmov Slovenska, zabezpečenie tzv. európskych platov a európskych dôchodkov, ako aj obnova zdravotníctva a poľnohospodárstva. To sú hlavné priority volebného programu hnutia Republika, ktorý predstavil jej líder a europoslanec Milan Uhrík. Hnutie chce robiť neutrálnu zahraničnú politiku, no vystúpenie SR z NATO nevidí reálne. Referendum o vystúpení z NATO bude iniciovať, pokiaľ do NATO vstúpi Ukrajina alebo pokiaľ by sa rozšíril konflikt na Ukrajine.

Hnutie žiada zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), vníma ho ako nástroj politického boja. Chce tiež preveriť fungovanie Špecializovaného trestného súdu a prípadné prepojenie sudcov a novinárov. Odpolitizovať chce voľbu policajného prezidenta či zrušiť prijímanie 18-ročných ľudí do Policajného zboru.

Republika chce zastaviť rušenie nemocníc a pohotovostí a presadiť dostupnosť slovenských potravín. Presadzovať chce tradičné rodinné hodnoty a ochrániť mládež pred „LGBTI agendou“ na školách či v kultúre.

Chceli by tiež zmodernizovať štátnu správu na úroveň 21. storočia, no odmietajú elektronizáciu volieb i referend vzhľadom na riziko falšovania výsledkov.

V oblasti zahraničnej politiky uznáva Republika výhody členstva v EÚ, no odmieta „nezmyselnú bruselskú politiku“. Slovensko vníma ako most medzi východom a západom, podľa Republiky patrí krajina do stredu. NATO vníma ako prežitok studenej vojny, vystúpenie SR z NATO však nevidí reálne.

„Ozbrojené sily SR v súčasnosti nie sú v stave na to, aby garantovali územnú celistvosť SR,“vysvetlil Uhrík. Referendum o vystúpení z NATO bude Republika iniciovať okamžite v prípade, ak by prišlo k rozšíreniu konfliktu na Ukrajine, alebo ak do Aliancie vstúpi Ukrajina.

Zákonné zdravotné odvody by mala podľa hnutia spravovať jedna štátna zdravotná poisťovňa, pričom súkromné poisťovne by slúžili len na nadštandardné pripoistenie. Republika sľubuje podporu pracujúcich rodín s deťmi cez zvýšenie daňového bonusu. Chcú tiež sprísniť vyplácanie dávok v hmotnej núdzi cez povinné rekvalifikácie.

Hnutie chce začať s konsolidáciou verejných financií na úrovni 0,5 percenta HDP. Šetriť chce cez zoštíhlenie štátnej správy, ale nie hromadným prepúšťaním. Šetriť chcú aj na výdavkoch na zbrojenie a zahraničnú pomoc. „Nebudeme pokračovať vo finančnej aj vojenskej podpore pre Ukrajinu, lebo SR si to nemôže už ďalej dovoliť,“ povedal.

Republika sľubuje zníženie počtu vyšších územných celkov na model 3+1, teda východoslovenský, stredoslovenský a západoslovenský kraj plus Bratislavský kraj. Zastaviť chcú zonáciu národných parkov či zaviesť zníženú DPH na širší sortiment potravín.

Na stredných školách žiada Republika podporiť odborné vzdelávanie, zriadiť viac technických škôl, pričom gymnáziá by mali byť len výberové školy. Ukotviť chcú akademickú samosprávu a slobodu do Ústavy SR. Presadzuje aj vyššiu podporu pre Maticu slovenskú a rozdelenie RTVS na Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.

Viac vo videu:

Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra. Kandiduje v nich 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia.


Zdroj: info.sk / YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: