Slovanské Noviny

4. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Hanba slovenského národa špinila v europarlamente na vlastný štát a bránila organizovanú skupinu okolo Lipšica & spol. Progresívno-liberálna spodina žiada od EÚ uplatniť voči Slovensku tie najtvrdšie sankcie.

Vlastizradcov ostro konfrontovali a nič im nedarovali europoslanci Roth Neveďalová, Radačovský, Uhrík, Beňová a Hajšel. Brutálnu kritiku schytal aj eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Plánované zrušenie kľúčových protikorupčných štruktúr na Slovensku a jeho dôsledky pre právny štát boli v stredu podvečer predmetom rozpravy poslancov Európskeho parlamentu (EP) s európskym komisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom. Vystúpili všetci europoslanci zo Slovenskej republiky okrem jedného. Tu sú tí, ktorí sa na otázku o porušovaní právneho štátu stavajú tak, ako hovoria aj fakty. Mŕtvi vo väzbe nie sú dôkazom dodržiavania ľudských práv na Slovensku a ak to váženej Komisii nevadilo počas hrôzovlády panoptika, tak dnes nech nemá názor …

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sorosova opozičná partička združená okolo Šimečku, Sulíka a Majerského po odhodlaní Ficovej vlády zrušiť Lipšicovu prokuratúru, ktorá bezprecedentným totalitným spôsobom prenasledovala politických oponentov cez trestné právo, chodí teraz vyplakávať do Bruselu a navrhuje pozastaviť finančné príspevky pre náš štát z rozpočtu EÚ.

„V Európskom parlamente sa dnes na podnet našich neúspešných opozičných politikov debatovalo o porušovaní právneho štátu na Slovensku o aktivácii čl. 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý sa považuje za najtvrdšiu sankciu akú možno uplatniť voči členskému štátu. Mohlo by to mať za následok pozastavenie našich hlasovacích práv v Rade EÚ, ako aj stopnutie európskych peňazí určených pre samosprávu, ochranu životného prostredia, zdravotníctvo, školstvo či poľnohospodárov.

Znamenalo by to, že poškodení budú iba slovenskí občania. Všetko kvôli návrhu na zrušenie špeciálnej prokuratúry, ktorá sa pod Lipšicovým vedením zmenila na jeden z hlavných nástrojov politického boja proti oponentom bývalej vlády a neštíti sa ani porušovania základných ľudských práv. Európske inštitúcie nemajú vôbec žiadne kompetencie z pohľadu rušenia špeciálnej prokuratúry. Naši opoziční politici sa však neštítia využiť každú príležitosť na to, aby sa zbabelo pomstili ľuďom na Slovensku za to, že prehrali v parlamentných voľbách,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SSD) vo svojom statuse.

Rozprava sa zamerala na návrhy zmien v trestnom zákone, ktoré nedávno predložila vláda SR. Poslanci diskutovali s komisárom o navrhovanom zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj o možnom zmiernení sankcií za korupčné a iné trestné činy na Slovensku. Do rozpravy sa prihlásilo 33 rečníkov, vrátane 12 zo 14 slovenských europoslancov.

Vystúpili všetci europoslanci zo Slovenskej republiky okrem jedného. Tu sú tí, ktorí sa na otázku o porušovaní právneho štátu stavajú tak, ako hovoria aj fakty. Mŕtvi vo väzbe nie sú dôkazom dodržiavania ľudských práv na Slovensku a ak to váženej Komisii nevadilo počas hrôzovlády panoptika, tak dnes nech nemá názor …

Európska komisia (EK) nezaváha zasiahnuť proti Slovenskej republike akýmkoľvek spôsobom vrátane obmedzenia eurofondov, ak by kroky vlády vedenej premiérom Robertom Ficom v oblasti právneho štátu porušovali pravidlá EÚ, uviedol v rámci rozpravy Reynders.

Podľa europoslankyne Moniky Beňovej (Nezaradení poslanci) navrhované zmeny nemôžu byť pre nikoho prekvapením, nakoľko boli otvorene komunikované už pred parlamentnými voľbami.

„Európske inštitúcie, vrátane Komisie a Európskeho parlamentu, zároveň nemajú žiadne kompetencie z pohľadu rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. V Bulharsku bol v minulom roku zrušený špecializovaný trestný súd a špecializovaná prokuratúra s konštatovaním, že vážnym spôsobom podkopali fungovanie právneho štátu v tejto krajine,“ uviedla Beňová v reakcii, ktorú sprostredkoval EP.

Europoslankyňa Beňová ostro konfrontovala eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa:

„Nebudeme ticho. Nesmieme dovoliť, aby Robert Fico rozložil slovenský právny štát iba preto, aby sa pomstil a zabezpečil beztrestnosť pre jeho kumpánov. Predseda vlády síce voľby vyhral, ale je slabší ako kedykoľvek predtým a najmä, stal sa premiérom inej krajiny,“ uviedol europoslanec Vladimír Bilčík (Demokrati) z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany. Slovensko označil za „sebavedomé“ rovnako ako jeho „občanov, ktorí prichádzajú na námestia, aby vláde odkázali, že časy sa zmenili a my budeme brániť naše demokratické inštitúcie a pokračovať v boji za spravodlivosť“.

Podľa Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko) z frakcie Obnovme Európu je rozhodnutie politicky zasiahnuť do fungovania právneho štátu na Slovensku v zrýchlenom konaní príkladom hlbokej ľahostajnosti k spravodlivosti, pričom poukázal na to, že „každému takémuto vážnemu zásahu by mala predchádzať široká diskusia“.

Europoslanec Eugen Jurzyca (SaS) z frakcie Európski konzervatívci a reformisti vidí v zrušení Úradu Špeciálnej prokuratúry dva základné problémy – fakt, že to vláda chce urobiť v skrátenom legislatívnom konaní, a skutočnosť, že vláda navrhuje zrušiť dôležitý úrad so zdôvodnením, že urobil chyby.

Europoslanec Jozef Mihál (Demokrati) z frakcie Obnovme Európu pripomenul, že europarlament na decembrovom plenárnom zasadaní diskutoval o politickej situácii na Slovensku a špecificky o snahách premiéra Roberta Fica a jeho vládnej koalície zrušiť kľúčové protikorupčné štruktúry, a tak zastaviť konania v prípadoch korupcie a zamiesť tieto kauzy „pod koberec“.

„Týmto spôsobom Robert Fico rúca právny štát na Slovensku. Európsky parlament, obávajúci sa, že Slovensko pôjde cestou Viktora Orbána, preto odsudzuje toto konanie a urgentne vyzýva Fica, aby svoje zámery prehodnotil,“ dodal Mihál.

„Európsky parlament nemá na to žiadne kompetencie zasahovať do legislatívnej činnosti SR. Pokiaľ niekto nie je spokojný s rozviazaním pracovného pomeru má právo žalobou na slovenskom súde domáhať sa nápravy, teda nikto iný len slovenské súdy môžu rozhodnúť, či bol niekto nezákonne odvolaný z pracovného alebo služobného pomeru,“ reagoval ďalej europoslanec Miroslav Radačovský (Nezaradení poslanci), podľa ktorého nejde o jeho politické, ale o právne vyjadrenie.

Za „vážnu“ označil situáciu na Slovensku europoslanec Michal Wiezik (Progresívne SLovensko) z frakcie Obnovme Európu. „Zásadné zmeny, ktoré chystá vláda, sú šité na mieru vybraným osobám. Jeden aspekt, ktorý by nemal zaniknúť, sa týka novely trestných kódexov a jej dopadu na ochranu prírody. Tá je súčasťou právneho štátu. A táto vláda na ňu tvrdo a absurdne útočí,“ upozornil.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany uviedol, že „uponáhľaná snaha novej vlády Roberta Fica zrušiť špeciálnu prokuratúru zaoberajúcu sa korupciou a najzávažnejšími trestnými činmi, je pre vyspelý demokratický svet nepochopiteľná“„Zmierňovanie sankcií za korupčné trestné činy je priam výsmech do očí slušným občanom Slovenska. O Slovensko budeme bojovať,“ uzavrel.

„Nemám rád tieto bruselské žalobaby, ktoré dokážu kydať na Slovensko vždy, keď niečo nie je podľa ich predstáv. Ide im len o seba. Ja som na Slovensko nikdy v zahraničí nekydal, nech bolo čo bolo. Nikdy nebudeme ako oni!,“ uviedol v komentári k svojmu vystúpeniu europoslanec Milan Uhrík.

„Snaha opozície na Slovensku vyviezť do zahraničia kontroverziu ohľadom zámeru slovenskej vládnej koalície zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry a urobiť niektoré zmeny v Trestnom zákone prerástla dnes do debaty v europarlamente. Je smutné, že k tomu došlo, aj keď pri väčšej snahe by to mohlo pomôcť objasniť niektoré veci a Slovensku pomôcť. Vystúpenia opozičných poslancov sa ale jednoznačne niesli v znamení obvinení vlády Roberta Fica z deštrukcie právneho štátu a demokracie a väčšinou boli plné emócií a rôznych strašení.

Preto som, bohužiaľ, aj pri pozornom počúvaní všetkých opozičných poslancov nenadobudol dojem, že by ich skutočnou snahou bolo práve bránenie právneho štátu, ale že im ide skôr o zápas o moc v štáte a že sa nedokážu zmieriť s tým, že sa im nepodarilo zostaviť vládu a že strany volebnej koalície si iba plnia svoje predvolebné sľuby. Spomenul som to aj v mojom vystúpení, kde na rozdiel od iných kolegov, som sa vyhol zbytočným a nič neriešiacim emóciám, obvineniam a strašeniam.

Naopak, apeloval som na komisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa, aby pokračoval v konzultáciách iniciovaných slovenskou vládou, či už na politickej, alebo na technickej úrovni a mohlo sa tak dospieť k uspokojivému riešeniu. Aj keď nejde o substantívnu informáciu, ale iba ilustratívnu, v rokovacej sále okrem slovenských poslancov bolo veľmi málo kolegov z iných štátov, určite by som ich spočítal na prstoch dvoch rúk,“ napísal k svojmu vystúpeniu europoslanec Robert Hajšel.

„Slovensku hrozí zmrazenie eurofondov, kričí opozícia na Slovensku a burcuje ľudí do ulíc. V tomto prípade to ale skôr pripomína mocenský zápas v štáte ako reálnu snahu brániť právny štát. Akoby niektoré strany nedokázali rešpektovať, ak si vládne subjekty plnia svoj vlastný volebný program.

Zámer novelizovať trestný zákon a rušiť špeciálnu prokuratúru z vlastnej iniciatívy konzultuje slovenská vláda s komisárom Didierom Reyndersom, s ktorým sa osobne stretol premiér Fico.

Áno, všetky prípady korupcie na vysokých miestach musia byť dôsledne vyšetrené. Aj keď Európska komisia vyjadrila k zámerom slovenskej vlády isté pripomienky, doteraz nedeklarovala, že by zamýšľané zmeny priamo ohrozovali právny štát.

Je jasné, že Komisii záleží na tom, aby akékoľvek zmeny nepoškodili záväzok Slovenska naďalej bojovať s korupciou a účinne chrániť finančné záujmy Únie. Je to predsa jej úlohou.

Pán komisár, obraciam sa na Vás s veľkou prosbou, aby konzultácie iniciovaní slovenskou vládou pokračovali bez emócií a viedli k zdarnému výsledku,“ uviedol Hajšel vo svojom príspevku v pléne Európskeho parlamentu.

Viac vo videu:

Najzaujímavejšie vystúpenia slovenských europoslancov vo videu:

Európsky parlament by mal v nadväznosti na stredajšiu rozpravu prijať aj nelegislatívne uznesenie. O jeho znení budú poslanci hlasovať pravdepodobne počas nasledujúceho plenárneho zasadnutia, ktoré sa uskutoční v dňoch 15. až 18. januára 2024 v Štrasburgu.

Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová (Smer-SSD) na sociálnej sieti dňa 7. decembra 2023 informovala o návrhu, ktorý bol predložený na tohtotýžňové rokovanie europarlamentu. Poukázala na to, ako Šimečkovi progresívci po volebnej porážke spoločne s Majerského KDH, Sulíkovou SaS a klonmi okolo pacienta z Trnavy, začali s totálnou deštrukciou záujmov Slovenska.

Zdroj: cas.sk / YouTube Judita Laššáková / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d