Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pandémia zasiahla všetky odvetvia nášho života, no asi najvýraznejšie postihla oblasť gastronómie.

Kuchári, čašníci a majitelia reštaurácií majú toho dosť. Už o pár dní podajú trestné oznámenie na hlavného hygienika SR Jána Mikasa, neskôr aj žalobu na štát. Zatvorenie svojich prevádzok počas prvej vlny označili za protizákonné a požadujú náhradu ušlého zisku.

Pandémia zasiahla všetky odvetvia nášho života, no asi najvýraznejšie postihla oblasť gastronómie. Reštaurácie, bary aj kaviarne sú už opäť zatvorené, fungujú len cez výdajné okienka. Rovnako to bolo aj počas prvej vlny. Práve zatvorenie prevádzok na jar označili majitelia za protizákonné. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozhodli sa preto konať. „Koncom októbra podáme trestné oznámenie na Mikasa a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, čo sa prejavilo vo vydávaní nezákonných opatrení od marca 2020 až do dnešného dňa, na čo upozornila aj Generálna prokuratúra,“ povedal zakladateľ iniciatívy Bojujeme za naše gastro Miroslav Heredoš. 

Generálna prokuratúra (GP) už 29. septembra poslala hygienikom upozornenie, že porušili zákon. Po upozornení sa parlament rozhodol na mimoriadnej schôdzi právomoci ÚVZ rozšíriť. Problémom ale zostávajú ich sporné zákazy a nariadenia z posledných šiestich mesiacov, na čo upozornil aj opozičný Smer. ÚVZ má na vybavenie upozornenia 30 dní, potom bude GP zvažovať ďalšie kroky. 

Mnohé reštaurácie dostali počas prvej vlny pomoc od štátu, no podľa viacerých išlo len o almužnu. Najviac čerpali pomoc na zamestnancov, no i tak musela drvivá väčšina prepúšťať. „Dostala som pomoc na zamestnanca 215 € , ale musela som za neho odviesť odvody cca 500 – 550 €,“ povedala majiteľka podniku v Košiciach. Pomoc s nájmami bola pre väčšinu nečerpateľná, keďže pri nej bolo potrebné, aby prenajímateľ spolupracoval, a to sa v drvivej väčšine nedialo.  

Podaním trestného oznámenia na Mikasa to však neskončí. Iniciatíva plánuje podať aj hromadnú žalobu na štát za ušlý zisk prevádzok po celom Slovensku. Funguje zatiaľ na sociálnej sieti, kde sa postupne pridalo už viac ako 2 100 nahnevaných ľudí z gastrobiznisu. Cieľom je vyvolať celospoločenský záujem a ukázať, že ľudia môžu povstať a môžu sa domáhať svojich práv a odškodnenia od štátu. „Cieľ nie je robiť zle, ani sa biť na námestiach, cieľ je slušne, v rukavičkách podať trestné oznámenie na UVZ SR a neskôr, v prípade, že chybu a náhradu škody neuzná, podáme hromadnú žalobu na štát,“ vysvetlil šéf iniciatívy.

„Od marca sa prizerám, ako hlboko a hrozne upadlo podnikanie ľudí, aké ekonomické straty zaznamenali a ako sa ich tieto nezákonné opatrenia dotkli. To sú majitelia a nehovoriac o úpadku zamestnancov a prepúšťaní. Videl som na vlastné oči prevádzky s 25 zamestnancami, ktoré mali naraz cez leto 8 zamestnancov v dôsledku neprimeraných a nezákonných opatrení,“povedal Heredoš.     

„Teraz ako nikdy predtým je potrebné, aby sme sa spojili a držali spolu. Pripomenuli našim politikom, aby nezabudli, že to oni majú slúžiť nám, a ak kvôli potrebným opatreniam je nutné, aby reštaurácie zatvorili, tak nech prijmú riešenie na kompletnú náhradu škôd, ktoré tým vzniknú,“ uviedol podporovateľ iniciatívy a šéfkuchár Jaroslav Hladík. 

Podľa Heredoša bude tento krok impulz aj pre iné odvetvia –  kiná, divadlá či fitká, aby pracovali na svojich záujmoch. Toto trestné oznámenie teda možno nebude posledné. 

Vyjadrenie šéfa tímu právnikov žalujúcich ľudí

Vážení členovia skupiny, Vážení majitelia gastro prevádzok, Vážení zamestnanci. 

Dovoľujem si Vám dať na vedomie, že všetci dotknutí, fyzické osoby a právnické osoby majú nárok žalovať štát o náhradu škody v premlčacej dobe dva roky odo dňa kedy sa dozvedeli, že im vznikla škoda v súvislosti s vydávaním a vykonávaním Opatrení ÚVZ SR ohľadne Covid19.

ÚVZ vydával a vykonával Opatrenia nezákonne, čo konštatovala GPSR. Mám za to, že žalovať o náhradu škodu možné je. Nie je potrebné aby ústavný súd vyhlásil tieto právne akty za neplatné, nejde o zákony.

Prokuratúra má povinnosť kontrolovať zákonnosť – PRVÝ ODDIEL Základné ustanovenia o dozore prokurátora v oblasti verejnej správy, t.z. ak prokurátor skonštatuje nezákonnosť, nie je potrebné aby súd nezákonnosť konštatoval, nakoľko už o tom rozhodol príslušný orgán.

Štát prijal na základe upozornenia GP nový zákon, ktorým odstránil vytýkané vady, t.z. nič nebráni žalobe o náhrade škody, nezákonnosť je konštatovaná.

Zdroj: pluska.sk / InfoVojna

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.