Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

O negatívnom dopade na rast cien na Slovensku a našu ekonomiku zavedením eura a hrozbe, ktorú predstavuje zavedenie digitálneho eura.

Niekdajší predseda Matice slovenskej, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska poverený riadením NBS Ing. Marián Tkáč Ph.D. v debate Diskusia na palete priblížil ekonomickú realitu v súvislosti so zavedením slovenskej meny po rozdelení Československa, ale aj po jej nahradení eurom začiatkom milénia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Rozhovor venovaný 31. výročiu zavedenia národnej meny Slovenskej republiky – slovenskej koruny sa začína pripomenutím, že vzniku slovenského platidla predchádzala výzva 61 krokov k národnej identite, ktorá neskôr viedla k vyhláseniu zvrchovanosti SR a založeniu druhého samostatného štátu Slovákov. Jedným z iniciátorov spomenutej výzvy bol práve neskorší viceguvernér NBS. Tkáča volajú aj otcom slovenskej meny, keďže v roku 1993 ako prvý šéf slovenskej centrálnej banky priamo riadil vznik slovenskej meny a postupné emitovanie nových bankoviek a mincí. Spomenul, že na rokovaní v Trenčianskych Tepliciach s premiérom Vladimírom Mečiarom navrhoval nazvať novú menu slovenský dukát. Účastníci rokovania však napokon väčšinovo rozhodli, že ňou bude slovenská koruna.

Interview pokračuje spomienkami na tzv. kolkovanie bankoviek bývalej česko-slovenskej koruny, ktoré sa začalo po tom, ako na český popud predčasne skončila menová únia s ČR. Bankovky označené kolkami sa dostali do obehu 8. februára 1993, čo je oficiálny dátum vzniku slovenskej koruny. NBS medzitým horúčkovito pracovala na príprave emitácie prvých slovenských mincí a bankoviek. Prvou mincou bola desaťkorunáčka s vyobrazením kríža, ktorý archeológovia vykopali vo Veľkej Mači. Vyrazila ju – ako všetky ďalšie – kremnická mincovňa. Prvá bankovka uzrela svetlo sveta 15. augusta – bola to päťdesiatkorunáčka s podobizňami Cyrilom a Metodom. Zámerom bolo, aby bankovky odrážali našu zapísanú históriu a mince archelogickú, “vykopanú” históriu.

Na bankovkách sa postupne objavovali podobizne svätých i národných dejateľov: okrem spomenutých vierozvestov tvár madony z levočského oltára, kniežaťa Pribinu, Ľudovíta Štúra, Andreja Hlinku, Milana Rastislava Štefánika a Antona Bernoláka. Na minciach boli motívy zvonice zo Zemplína, Kriváňa, hradu Devín, sošky Panny Márie z Kremnice, Venuše z Nitrianskeho Hrádku i prvej mince razenej na území Slovenska – biateku. Keďže sme nemali vlastné tlačiarne peňazí, bankovky sa tlačili na Malte a v Kanade. Slovenské bankovky boli podľa Tkáča vďaka ochranným prvkom vysoko bezpečné proti falšovaniu, mali moderný dizajn a boli hodnotené ako jedny z najkrajších na svete, čo potvrdilo aj prvenstvo našej stokorunáčky na jednej z významných medzinárodných súťaží.

NBS sa snažila, aby sa vtedajší kurz slovenskej koruny neodchyľoval od kurzu českej koruny. V júli 1993 však napokon na nátlak Medzinárodného menového fondu slovenská centrálna banka devalvovala novú menu o 10 percent, pričom požiadavka MMF bola až 30 percent. Tento krok umožnil zvýšiť devízové rezervy nového štátu. Exšéf NBS konštatoval, že napriek tomu, že slovenská koruna bola stabilnou menou, platila iba krátkych 15 rokov a začiatkom roku 2009 bola nahradená eurom. Rozhodla o tom druhá Dzurindova vláda a tento krok uskutočnila prvá vláda Roberta Fica. Slováci tak prišli o možnosť rozhodovať o menovej politike, pričom sa potvrdili aj predpokladané negatívne dopady eura na rast cien a našu ekonomiku.

Pripomenul, že rozhodnutie o likvidácii vlastnej meny a prijatí euromeny prijala SR ako jediný štát zoskupenia V4. Vďaka tomu sú Poľsko, Maďarsko a Česko na tom nielen ekonomicky lepšie ako Slovensko, ale vyhnú sa aj prudkému nástupu digitálneho eura, ktorý zrejme Slovensko neminie. Vystríhal pred tým, že po jeho zavedení nebudeme môcť rozhodovať o tom, ako a na čo môžeme používať svoje peniaze, čím sa výrazne obmedzí naša osobná sloboda. Napriek nepriaznivým trendom Tkáč nestráca optimizmus, argumentujúc tým, že slovenský národ vo svojej histórii zažil mnohé nepriaznivé obdobia, no napokon vždy všetky prekonal a znovu sa vzchopil. Preto je presvedčený, že ak nastanú vhodné podmienky, euro dokážeme zmeniť späť na slovenskú korunu.

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d