Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Slovensko nesúhlasí so schválením tzv. migračného paktu EÚ, pretože ani jedna z navrhovaných možností nie je prijateľná, oznámil minister vnútra Šutaj Eštok

Členské štáty Európskej únie vo štvrtok 8. februára v Bruseli hlasovali o takzvanom „pakte migračnej solidarity“, pričom Slovensko, Maďarsko a Poľsko hlasovali proti.

Slovensko nesúhlasí so schválením tzv. migračného paktu Európskej únie (EÚ), pretože ani jedna z navrhovaných možností nie je prijateľná. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) to uviedol v reakcii na štvrtkovú podporu dohody na sprísnenie azylových a migračných pravidiel v Bruseli.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Očakáva schválenie reformy aj v ďalších orgánoch Európskej únie. Treba sa podľa neho pripraviť na následky, ktoré to bude mať pre Slovensko.

„My, Maďari a Poliaci sme hlasovali proti legislatívnym aktom, ktoré hovoria o tzv. solidarite. Žiaľ, boli sme prehlasovaní viacerými členskými štátmi. Schválili sa tri varianty a Slovensko ani s jedným z nich nesúhlasí,“ vyhlásil minister.

Šéf rezortu odmieta návrh na povinné prijatie 285 migrantov ročne, prípadne finančnú náhradu vo výške 5,7 milióna eur. Nesplnenie má byť sankcionované alebo inak kompenzované. Kritizuje úzky výber možností kompenzácie, uvítal by napríklad formu humanitárnej pomoci či pomoci na mieste vzniku migrácie.

Nesúhlasí ani s alternatívou pomoci iným členským štátom, ktoré nestíhajú vybavovať azylové procesy. „Azylové konania sa presunú na pôdu Slovenska, čo de facto bude znamenať, že takýto migrant už nikdy zo Slovenska neodíde,“ skonštatoval.

Pakt bol podľa neho odhlasovaný veľvyslancami členských štátov pri EÚ kvalifikovanou väčšinou, pričom nebolo možné využiť právo veta. Následne o ňom bude hlasovať Európsky parlament a potom premiéri členských štátov na samite. Tam podľa ministra rovnako neplatí právo veta.

„Ak sa politická situácia nezmení, tak tento pakt o takzvanej migračnej solidarite bude schválený a bude to pre Slovensko mať následky, na ktoré sa budeme musieť pripraviť,“ dodal Šutaj Eštok.

V súvislosti s nelegálnou migráciou minister vyzdvihol účinnosť prijatých opatrení. K piatku je podľa neho zaistených 66 nelegálnych migrantov. Aktuálnu situáciu hodnotí ako pokojnú. Deklaroval, že v prípade potreby je možné promptne nasadiť bezpečnostné zložky.

K posilneniu spôsobilostí Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru má prispieť aj 25 nových crossoverov, ktoré v piatok šéf rezortu odovzdal. Služobné vozidlá v hodnote takmer 700.000 eur boli zakúpené v rámci rámcovej partnerskej dohody s agentúrou Frontex.

Viac vo videu:

Stáli predstavitelia členských štátov Európskej únie vo štvrtok podporili dohodu na sprísnenie azylových a migračných pravidiel, ku ktorej vlani dospeli vyjednávači inštitúcií EÚ.

Dohodu, ktorá zahŕňa komplexný súbor návrhov právnych reforiem s cieľom znížiť nelegálnu migráciu do EÚ, musia ešte formálne schváliť ministri členských krajín EÚ a europoslanci. Európsky parlament by ju mal prerokovať do konca apríla.


Zdroj: hnonline.sk / veci-verejne.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d