Slovanské Noviny

29. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Ak si premiér myslí, že je odborník na pandémiu, máme všetci problém, kritizoval Matovičov arogantný spôsob komunikácie šéf Slovenskej lekárskej komory

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár komentoval v rozhovore pre Pravdu svoje rozhodnutie nezúčastňovať sa rokovaní ústredného krízového štábu.

Slovenskí lekári vyzývajú vládu, aby ešte zvážila celoplošné testovanie. Upozorňujú na vážnu situáciu v zdravotníctve, kde chýbajú lekári a nemocnice napĺňajú svoje kapacity. „Pre politikov nie sú lekári partnermi, sme len štafáž,“ povedal v relácií Ide o pravdu prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár na margo svojho odchodu z ústredného krízového štábu.

Pozrite si debatu Márie Hlucháňovej s prezidentom Slovenskej lekárskej komory Marianom Kollárom v relácii Ide o pravdu:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

video:

https://tv.pravda.sk//embed/b9b7759f-8243-4628-818a-3c927b1de2e5

Marian Kollár odchádza z ústredného krízového štábu. Pripomína, že tam nezastupoval seba, ale Slovenskú lekársku komoru. Zdalo sa mu, že tam bol ako štafáž pre politikov.

“Ja si pána premiéra veľmi vážim, ale v mojich očiach, on nie je odborník. On nie je odborník na pandémiu. A toto je možno aj jeho problém, aj problém tejto spoločnosti. Možno je odborník na iné veci. V tomto sa nemôžeme tváriť, že vyhral som voľby – a môžem všetko. Toto by bolo nešťastím tohto národa. My musíme počúvať hlas odborníkov. Ja sa nepasujem do pozície virológa, ani epidemiológa, ani hlavného hygienika, ani nikoho, ktorého špecializáciu neovládam, ale my zbierame, máme v komore všetkých týchto ľudí. Počúvame, zbierame názory, vyhodnocujeme ich, veľmi dobre čítame situáciu a na základe toho sa snažíme ponúkať riešenia a zaujímať postoje. A to je si myslím najdôležitejšie. Lebo hovoriť o nepovinnom testovaní, ale ak to testovanie nebudete mať, budete zavretí, ale ani to nebudete, len vám nikto nedá ani korunu, nebudete môcť chodiť do práce, napriek tomu, že ste negatívny, to nie je nič iné, než vydieranie občanov,“ hovorí Kollár.

My sme stále upozorňovali, ak chceme testovať, spravme to nepovinné, dodal. Napriek vážnej situácii Kollár verí, že zdravotníci na Slovensku situáciu s pandémiou zvládnu, nech to bude akokoľvek ťažké.

V pondelok ste boli na Ústrednom krízovom štábe a oznámili ste, že odchádzate. Prečo?

Rozhodol som sa tak preto, lebo priebeh rokovania na poslednom Ústrednom krízovom štábe nebol taký, ako som očakával. Presvedčilo ma to, že to nie je odborný orgán, ktorý by mala zastupovať Slovenská lekárska komora. Podmienky, čo dávame, sú politikmi zmetené zo stola. Bol som presvedčený, že po pilotnom testovaní na Orave bude dostatočná vôľa na to, aby sme prehodnotili ďalší postup pri celoštátnom testovaní. Bohužiaľ, diskusia na Ústrednom krízovom štábe nebola o takýchto odborných názoroch

O čom teda bola diskusia na krízovom štábe?

O tom, že je rozhodnuté, a ostáva už len nájsť dôvody, ako to bude medializované verejnosti.

Boli ste z toho zarazený?

Skôr som bol smutný a dosť to so mnou zatriaslo. Celoštátne testovanie nie je vychádzka do parku, ale náročná logistická operácia z hľadiska psychického aj fyzického. Treba zvážiť hlavne to, aký benefit z takéhoto testovania očakávame. Tomu som na Ústrednom krízovom štábe vôbec neporozumel. Sám som sa zúčastnil pilotného testovania so všetkou odbornosťou a trpezlivosťou a môžem povedať, že to bolo veľmi náročné.

Slovenská lekárska komora v stredu vyzvala vládu, aby ešte zvážila celonárodné testovanie. Argumentuje možnými problémami s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ale aj rizikom nákazy a nedostatkom personálu. Koľko reálne chýba zdravotníkov pre testovanie?

Slovenská lekárska komora túto akciu neorganizuje, preto nemáme informáciu, koľko dobrovoľníkov z radov lekárov sa nahlásilo. Je nám jasné, že na takúto akciu bude potrebných aspoň 20-tisíc zdravotníkov.

Ak by sa aj našli, budú potom zásadne chýbať v nemocniciach?

Môžu chýbať v budúcnosti. Nemôžeme si dovoliť minúť všetku energiu týchto ľudí v najbližších dňoch, keď ich budeme veľmi potrebovať aj neskôr. My všetci sme veľmi vyčerpaní, a to najťažšie stojí pred nami. Treba šetriť sily a sústrediť sa na to, čo je najdôležitejšie. Je nám jasné, že ak prijmeme akýkoľvek lockdown, nemocnice to zrazu nevyprázdni. Krivka pôjde hore ešte nejakú dobu, a práve preto musíme byť pri pacientoch, ktorých počet sa bude v nemocniciach zvyšovať. Nemôžeme si teraz dovoliť hazardovať so zdravím tých najdôležitejších.

Takže neodporúčate plošné testovanie antigénovými testami?

Samozrejme. Jasne sme sa vyjadrili, že antigénové testy nikto neodporúča na plošné testovanie. Mali význam v najzasiahnu­tejších regiónoch, kde je vysoká premorenosť. Taká informácia má relevanciu, vieme také dáta využiť. Nechceme len búrať, máme aj riešenia. Slovenská lekárska komora minimálne desať rokov dáva návrhy, ako zlepšiť slovenské zdravotníctvo. Je to veľmi komplexná otázka. Ideálne by bolo zavrieť celú krajinu na mesiac a zavrieť hranice, ale toto nie je možné. Vždy musíme dávať do súladu aj ekonomiku či psychiku jednotlivcov. Na diskusiu však musíte mať partnera, ktorý vás počúva.

Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d