Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Viac ako dve tretiny respondentov prieskumu v Česku na tému slobody prejavu uviedlo, že najväčším šíriteľom dezinformácií sú vládni politici

„Práve čelíme najväčšiemu ohrozeniu demokracie a našich slobôd od roku 1989. A rovnako, ako vždy, je to ospravedlňované dobrými úmyslami a kritickou situáciou,“ vyhlásil spoluzakladateľ Spoločnosti na obranu slobody prejavu Daniel Vávra. “Ministrovi Rakušanovi, ktorý, ako sa mi to javí, stojí na čele vládnych snáh o zavádzaní cenzúry a potieraní údajne spoločensky nebezpečných názorov, ide o zákaz slobodnej výmeny názorov,” pridal sa na seminári “Sloboda prejavu a po prejave” publicista Michal Semín, píšu ParlamentníListy.cz.

Spoluzakladateľ Spoločnosti pre obranu slobody prejavu (SOSP) Daniel Vávra začal svoje vystúpenie na seminári Sloboda prejavu a po prejave zamyslením nad dezinformáciami.

„Niekto napríklad môže tvrdiť, že Daniel Vávra založením Spoločnosti pre obranu slobody prejavu sleduje nejaké postranné nekalé úmysly, ktorými chce napomáhať Rusku, pretože miluje Vladimíra Putina a túži tu nastoliť jeho hrôzovládu. Pomerne dosť ľudí to tvrdí alebo naznačuje, ako napríklad tu pán šéfredaktor,“ odkázal videoherný dizajnér, scenárista, režisér, spoluzakladateľ a kreatívny riaditeľ Warhorse Studios na to, čo o SOSP šíri istý smutne preslávený novinár.

Tieto, skôr o spomínanom „novinárovi“ vypovedajúce výlevy, však Vávra berie s nadhľadom. „Je to úplne jasná dezinformácia, pretože žiadne takéto úmysly nemám. Avšak, pretože zatiaľ nemáme prístroj na čítanie myšlienok, nemôžem nijako nikomu nikdy dokázať, že to tak skutočne nie je. Rovnako ako nemôžem dokázať, že jeden z najväčších bojovníkov s dezinformáciami v tejto krajine nie je oportunistický podvodník a šarlatán, ktorý spolupracuje s tajnými službami. Názory na to, čo je kto zač, sú jednoducho názory a je na každom, aký obrázok si urobí sám,“ zdôraznil Daniel Vávra.

Vávra pripomenul, že Spoločnosť pre obranu slobody prejavu si nechala urobiť reprezentatívny prieskum na tému slobody slova.

„Od troch tisíc respondentov sme sa dozvedeli pomerne znepokojujúce informácie. 54,7 % sa niekedy bojí otvorene vyjadrovať svoje názory. 57 % si myslí, že sa do našich životov vracia cenzúra. 60 % sa stalo obeťou cenzúry alebo niekoho takého pozná. 70 % z nich uviedlo, že bolo cenzurované médium alebo profil, ktorý sledujú. 79 % si myslí, že štát nemá rozhodovať o tom, čo je dezinformácia. A 68 % si myslí, že najväčším šíriteľom dezinformácií sú vládni politici. Výsledky nášho prieskumu sú v mnohých otázkach podobné s rovnakými prieskumami napríklad v Nemecku,“ konštatuje videoherný dizajnér.

Avšak vykonať vyšetrovanie na tému slobody slova sa ukázalo ako veľmi zložité a plné problémov.

„Uskutočniť ten prieskum trvalo dva roky, pretože žiadna z agentúr zo Združenia SIMAR ho nechcela realizovať. A potom, čo sme využili služby agentúry mimo SIMAR, tak jediným mediálnym ohlasom bolo napádanie metodiky nášho prieskumu. Inými slovami: prieskum nešlo urobiť u renomovaných agentúr, ale výsledky sú nerelevantné, pretože nebol realizovaný u renomovaných agentúr. Pričom nám bolo niekoľkokrát úplne otvorene povedané, že je to príliš kontroverzná téma a že my sme kontroverzné organizácie,“ vysvetlil spoluzakladateľ SOSP, čo stálo za odmietaním zo strany agentúr.

Pavlov spolupracovník by len zakazoval, no má to háčik

Vzápätí sa však vrátil k téme dezinformácií. „Jeden z najbližších spolupracovníkov prezidenta Pavla František Vrabel nedávno vyhlásil, že najlepšie dezinformácie sú úplne pravdivé a že bude potrebné zakázať sociálnu sieť Telegram, umelú inteligenciu a ostatné stvorenia, pretože hrozí, že tu budeme mať 3 milióny umelých dezinformačných inteligencií. Jeho spoločnosť Semantic Visions pritom v čase covidu poskytovala v rámci boja proti dezinformáciám ministerstvu zdravotníctva preukázateľne nepravdivé informácie.

Vo vzťahu k názorom Františka Vrabela a mnohých ďalších ale nezostáva nič iné, len si položiť otázku, kto bude určovať, čo je pravda, na základe akého mandátu a kvalifikácie. A ako my, ktorí privilégium prístupu ku všetkým informáciám nebudeme mať, budeme môcť overiť, či nám privilegovaný neklame, keď nemáme prístup k tomu, o čom nám hovorí, že je to lož?“ zaujíma Daniela Vávru.

Čaputová, Pavel, foto: TASR | Na bezpečnostnej konferencii vystúpi aj Zuzana Čaputová

Tiež by rád vedel, ako si pán Vrabel z prezidentovho okolia a mnohí ďalší predstavujú ony zákazy.

„Má pán František pocit, že keď zakáže sieť Telegram, že jeho používatelia pokrčia ramenami, prestanú si posielať správy cez internet? Alebo že nejaký zlotřilý kapitalista nevytvorí inú aplikáciu s rovnakými funkciami a všetci prejdú k nej? Zakáže sa tak vytváranie aplikácií? Budú sa aplikácie schvaľovať pred nejakou komisiou? Ako plánuje pán František zakázať umelú inteligenciu, ktorú môže úplne decentralizovane prevádzkovať úplne ktokoľvek na akomkoľvek počítači? Ako pozná výtvor umelej inteligencie od toho ľudského, čo nejde?

A čo sa týka rozhodovania o tom, čo je, a nie je pravda. To ide dosť ťažko a má to háčik. Sme demokratický štát a demokracia je založená na rovnosti všetkých. Všetci majú rovnaké práva. Predseda vlády, úradník ministerstva vnútra, český elf, vysokoškolský profesor aj pani Vomáčková, čo posiela kamarátom reťazové e-maily,“ poznamenal zástupca SOSP.

Čiže nikto nemá žiadny špeciálny štatút ostatným cenzurovať informácie, pretože sú hlúpe.

„Nikde v žiadnom zákone sa nepíše, že múdrejší ľudia ako napríklad bojovník s dezinformáciami pán Kartous má iné lepšie práva ako pani Vomáčková. Na slobodnom rozhodovaní ľudí je demokracia založená. A preto, ak mám neúplné informácie, nemôžem sa rozhodovať správne pri voľbách, a to je samozrejme vždy primárny účel cenzúry – umlčať opozíciu a udržať sa pri moci.

Práve čelíme najväčšiemu ohrozeniu demokracie a našich slobôd od roku 1989. A rovnako ako vždy je to ospravedlňované dobrými úmyslami a kritickou situáciou. Vždy bude nejaká kritická situácia, ale umlčovanie znemožňuje zvážiť všetky možné riešenia. Jediný, komu pomáha, je vinník krízy. Ale stále platí to, čo stojí v našej Ústave, a síce, že cenzúra je neprípustná,“ uzavrel svoje vystúpenie Daniel Vávra.

Je cenzúra prejavom sily, alebo slabosti?

Téme s týmto názvom sa venoval spisovateľ a publicista Michal Semín.

„Mnohých prekvapím. Nie som stúpencom toho, že právo na slobodu prejavu, na slobodu slova je neobmedzené. Ako učiteľ by som názor – že Brusel je hlavné mesto Českej republiky, aj keď si to mnohí naši politici zrejme myslia –, nerešpektoval a šíriteľa tejto zjavnej dezinformácie by som trestal päťkou. Tlieskam maďarskej vláde za to, že nedovoľuje aktivistom z tých rôznych ziskoviek presviedčať školské deti o tom, že sa narodili do zlého tela, že by si preto mali zmeniť pohlavie.

Ja dokonca aj minulému režimu, proti ktorému som v druhej polovici 80. rokov aktívne vystupoval, bol som vyhodený zo školy, krátko väznený, dodnes nevyčítam, že zakázal verejný predaj pornografie. Aspoň nemuseli riešiť, akú daň na ňu uvaliť,“ rýpol Semín do Stanjurovej spackané úpravy sadzieb DPH.

Facebook / Eduard Heger – predseda vlády SR | Odvolaný slovenský premiér Heger a český premiér Fiala

Rakušanovi ide o zákaz slobodnej výmeny názorov

Rovnako tak Semín neháji názor, že je dovolené v nabitom kine vykríknuť zo srandy „horí!“ as pobavením sledovať, ako po sebe ľudia šliapu.

„Hovorí sa tomu šírenie poplašnej správy a je úplne v poriadku, že to nie je tolerované. Avšak ministrovi Rakúšanovi, ktorý, ako sa mi to javí, stojí na čele vládnych snáh o zavádzaní cenzúry a potieraní údajne spoločensky nebezpečných názorov, ide o niečo iné, ako je ochrana životov či obrana dôležitých právd. Ide mu o zákaz slobodnej výmeny názorov, na základe ktorých si pravdivé poznanie o svete okolo nás ešte len tvoríme. Ten liaty boj proti dezinformáciám či snahy zavádzať cenzúru sa v posledných rokoch, mesiacoch, sústredili na dva okruhy tém. Na všetko, čo súviselo s tým globálnym pandemickým cvičením, a na všetko, čo súvisí s inváziou ruských vojsk na Ukrajinu,“ podotkol Michal Semín.

Upozornil však, že ako v prípade covidu-19, konkrétne účinnosti karantén, rúšok a vakcinácie, tak v prípade interpretácie príčin a priebehu ruskej vojnovej operácie, si predsa môžeme opakovane potvrdiť pravdivosť dnes už zľudovelého príslovia, že „rozdiel medzi dezinformáciou a skutočnosťou sú asi tak dva mesiace“.

„Kde berú ministri a nimi splnomocnení úradníci či sudcovia presvedčení o svojich schopnostiach raz a navždy autoritatívne určiť, ktorý názor na danú vec je správny, a ktorý mylný? Odpoveď na otázku v mojom príspevku, či je cenzúra prejavom sily, alebo slabosti, teda znie takto: Cenzúrny apetít ľudí stojacich za vypínaním webov, za vnútrackým Kritom či za návrhom zákona proti dezinformáciám je síce výrazom sily, ale len tej hrubej, nie morálnej. V morálnej a argumentačnej rovine nie je prejavom sily, ale slabosti. Pokiaľ nie sú názory presvedčivé takpovediac vlastnou silou, žiadny štátny štempol na tom nič nezmení,“ uistil Michal Semín.

Absencia humoru je typickým rysom novodobých cenzorov

Senátorka Daniela Kovářová odporučila usporiadať diskusiu na tému, ako hovoriť a či sa obmedzovať vo svojom verejnom vyjadrovaní k ľuďom, ktorí sa cítia nejako dotknutí tým, o čom hovoríme.

Aby priblížila, čo má na mysli, citovala pár viet z komentára Miloša Čermáka : „Nepochybne je pravda, že západná civilizácia má v roku 2022 priestor takzvane prijateľných názorov oveľa užší ako povedzme pred päťdesiatimi, ale aj štyridsiatimi alebo tridsiatimi rokmi. Dnes oveľa viac a úzkostlivo dbáme na to, aby sme sa nedotkli citov iných ľudí. Najmä tých, ktorí v minulosti čelili neférovému zaobchádzaniu.“

Profesia advokátka si nedokáže predstaviť, že je možné také zákazy písať do zákona. „Myslím, že my, legislatívci a verejne činné osoby, musíme bojovať za slobodu slova – nie ju obmedzovať, že by sme hovorili: ‚Sem pridáme paragraf, ktorý zakáže hovoriť hrubým dievčatám, že sú hrubé, hovoriť debilom, že sú debili, hovoriť černochom, že sú černosi’,“ pripomenula Kovářová.

A pridala osobnú skúsenosť. „Pamätám si, ako ma v DVTV istá pani redaktorka tlačila k stene, keď sa ma pýtala: ‚A to, čo ste teraz povedali, by ste naozaj tvárou v tvár povedali žene znásilnenej alebo týranej?’ Čiže manipulácia, ktorá vás – ak nemáte veľký zadok pevne sediaci na kresle, ktorý ja mám – prinúti, aby ste cukli a povedali: ‚To by som vlastne nepovedala a ospravedlňujem sa komukoľvek, kto by sa tým mohol cítiť dotknutý.’

Taká spätná väzba už nie je politická korektnosť. Ale o. i. zabíja vtip, humor. Mimochodom, neprítomnosť vtipu a humoru je typickým rysom novodobých cenzorov. A zabíja akúkoľvek dobrú literatúru, pretože – aby si spisovatelia alebo aj novinári dávali pozor, koho sa, preboha, snáď dotknú svojou vetou – tak tá cesta vedie do pekiel,“ dodala senátorka Daniela Kovářová.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: