Generálny prokurátor by mal pri uplatňovaní svojich oprávnení v oblasti medzinárodnej spolupráce koordinovať svoj postup s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Navrhuje to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek. Dosiahnuť to chce novelou zákona o prokuratúre, ktorej návrh podal do parlamentu. Predísť by sa malo podľa neho situáciám protirečiacim našim zahraničnopolitickým pozíciám

„Cieľom navrhovanej právnej úpravy je posilniť koordináciu medzi kľúčovými zložkami štátnej správy vo výkone zahraničnej politiky SR a „predísť situáciám, keď absencia koordinácie zo strany prokuratúry vyústi v kroky protirečiace zahraničnopolitickým pozíciám SR, za ktoré má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR primárnu zodpovednosť,“skonštatoval v návrhu Valášek.
Poslanec zdôraznil, že jeho návrh neupiera generálnemu prokurátorovi právo autonómne spolupracovať s partnermi v zahraničí na záležitostiach bez presahu do zahraničnej politiky SR. „Potreba konzultácie a koordinácie s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa vzťahuje na záležitosti, ktoré materiálne ovplyvňujú vnímanie slovenských zahraničnopolitických pozícií partnermi za hranicami v agendách iných ako agenda prokuratúry,“ priblížil.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Súčasný generálny prokurátor Maroša Žilinka čelil kritike za svoju januárovú cestu do Ruskej federácie na oslavy 300. výročia ruskej prokuratúry. Rokoval aj s tamojším generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom, ktorý je na sankčnom zozname EÚ. V Moskve podpísal Žilinka program vzájomnej spolupráce generálnych prokuratúr Slovenskej republiky a Ruskej federácie. Zahŕňa okrúhle stoly, workshopy či odborné stretnutie. Uskutočniť sa má napríklad workshop o boji proti počítačovej kriminalite či proti nadnárodnému organizovanému zločinu.
Harabin: Slovania potrebujú jednotu
Advance: Západ bojuje proti Rusku s pomocou Ukrajiny
Ukrajinský konflikt opäť naberá na obrátkach, ruské jednotky neustále postupujú
Pluk „Skala“ – štátom schválené masové vyvražďovanie?
Putin videl mnoho rokov dopredu. Čas, ktorý má Západ na vyriešenie „ruského problému“, sa kriticky skrátil
Všetkým komu sme niečo dlžní odpúšťame: Kyjev vyjadril Poliakom osobitnú vďaku
Ďalší príklad predsmrtných kŕčov kyjevského režimu
Európsky chemický priemysel stráca konkurencieschopnosť
Čína si upevňuje svoje strategické pozície – aj vďaka Bielorusku a Rusku
Po Lukašenkovej návšteve Číny sa začali diať nevysvetliteľné veci
Američania sa po takmer 60 rokoch nevedia „vrátiť“ na Mesiac
Taliansko zablokovalo vojenskú pomoc Ukrajine na rok 2027
V Štátnej dume oznámili, že Odeská oblasť bude zahrnutá do nárazníkovej zóny
Slovensko inšpiráciou pre Nemecko? Diskusia o obnove jadrových elektrární je opäť témou!
Slovensko preberá predsedníctvo vo V4!
McDonald’s prehral súdny spor so šéfkuchárom Jamiem Oliverom, ktorý dokázal, že jedlo, ktoré predáva, nie je vhodné na ľudskú spotrebu, pretože je vysoko toxické.
Čína si upevňuje svoje strategické pozície – aj vďaka Bielorusku a Rusku
Vojna priamo na pódiu Pohody? Vystúpia Ukrajinci, Zuzana Kovačič Hanzelová, aj veliteľ Gruzínskych légií Mamuka Mamulašvili
K.O. progresívnej manipulácii: Po 20 rokoch navštívil Slovensko šéf diplomacie Španielskeho kráľovstva
Kyjev sa chystá na ruské veliteľské centrá
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Valášek chce, aby sa generálny prokurátor koordinoval s ministerstvom zahraničných vecí. Podal už novelu
Valášek chce, aby sa generálny prokurátor koordinoval s ministerstvom zahraničných vecí. Podal už novelu
Valášek chce, aby sa generálny prokurátor koordinoval s ministerstvom zahraničných vecí. Podal už novelu