Slovanské Noviny

29. novembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

V americkom štáte Colorado sa v pondelok začal súdny proces, ktorý by mohol viesť k vylúčeniu bývalého prezidenta Donalda Trumpa z kandidatúry v budúcoročných voľbách.

Súd sa zaoberá Trumpovou úlohou pri útoku davu na sídlo amerického Kongresu v januári 2021, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Podľa právnika Erica Olsona, zastupujúceho skupinu voličov z Colorada, Trump “zvolal a organizoval dav”, ktorý následne zaútočil na Kapitol. Žalobcovia sú presvedčení, že ústava v takomto prípade neumožňuje Trumpovi znova kandidovať.

Trumpov volebný tím označil žalobu v Colorade za pokus Demokratickej strany zabrániť exprezidentovi v návrate do Bieleho domu. Trump je favoritom Republikánskej strany na nomináciu do prezidentských volieb.

Okrem procesu na štátom súde v Colorade sa má vo štvrtok začať podobný proces aj v Minnesote. Očakáva sa, že prípad z jedného či druhého štátu nakoniec skončí na Najvyššom súde Spojených štátov. Ten dosiaľ nikdy nerozhodoval o žalobe proti prezidentovi na základe ústavného článku pochádzajúceho ešte z čias občianskej vojny. Podľa neho osoby, ktoré sa prísahou zaviazali brániť ústavu a následne sa “zúčastnili na vzbure”, nesmú zastávať vysoký úrad.

Trumpovi právnici tvrdia, že 6. januára 2021 sa vtedy dosluhujúci prezident nijakým spôsobom “nezúčastnil na vzbure” a pred útokom davu na Kapitol iba v rámci výkonu práva na slobodu prejavu varoval svojich priaznivcov, že po sfalšovaných voľbách sa chystá nelegitímne prevzatie moci zo strany demokratického kandidáta Joea Bidena.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: