Slovanské Noviny

6. decembra 2022

K porozumeniu Čelovekom

Na tradičných oslavách výročia Nežnej (česky Sametovej) revolúcie na Národnej ulici v Prahe sa vo štvrtok zúčastnilo podľa odhadov takmer 100.000 ľudí. Uviedli to organizátori programu „Korzo národní„, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Po dvoch rokoch pandémie sa pražská „revolučná“ ulica opäť zaplnila. Pre ľudí bolo pripravených 90 rôznych bodov programu – diskusie, koncerty, divadelné predstavenia či workshopy. Program začal dopoludnia takzvaným „sametovým brunchom„, ktorý návštevníci jedli za dlhým stolom umiestneným v strede ulice, kadiaľ bežne jazdia električky.

Nová scéna Národného divadla sa stala miestom debát o aktuálnom dianí vrátane vojnového konfliktu na Ukrajine. „Najviac ľudí tradične zamierilo k pietnemu miestu uprostred ulice, kde kládli sviece, vence a kvety,“ uviedli organizátori.

Ministerstvo vnútra pri príležitosti 17. novembra otvorilo pre ľudí budovu Archívu bezpečnostných zložiek, kde si mohli prezrieť originálne zväzky ŠtB.

Symbolicky o 17:11 hod. zaznela z balkóna Paláca Metro „hymna Nežnej revolúcie“ Modlitba pre Martu. Zaspievala ju Berenika Kohoutová, predstaviteľka Marty Kubišovej v muzikáli Marta, ktorý vznikol k jej 80. narodeninám.

Oslavy Sametovej revolúcie sa však neodohrávali len na Národnej ulici. Je preto pravdepodobné, že celkové číslo účastníkov osláv je vyššie.

Tradičný pietny akt a pochod sa uskutočnil na Albertove, kde pred 33 rokmi študenti podnietili revolučné dianie a následne pád komunistického režimu. Podvečer sa na Václavskom námestí začal Koncert pre budúcnosť, na ktorom vystúpia desiatky spevákov, ale aj verejných osobností. Sviatočný deň zakončí Koncert pre slobodu a demokraciu v Rudolfíne a odovzdávanie cien Pamäti národa v Národnom divadle.

Z dôvodu množstva podujatí, ale aj naplánovanej opravy dvoch liniek metra, bola doprava v hlavnom meste na viacerých miestach obmedzená. Polícia na sociálnej sieti Twitter uviedla, že vo štvrtok dozerala na priebeh 21 nahlásených podujatí. Bezpečnosť v uliciach kontrolovalo niekoľko stoviek policajtov a členov tzv. antikonfliktného tímu.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

%d blogerom sa páči toto: