Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Občianske združenie Za demokraciu a právny štát informovalo verejnosť a médiá o ďalšom vývoji v prípade advokáta Martina Ribára. Ten strávil takmer 20 mesiacov vo väzbe, až nakoniec Ústavný súd nariadil jeho prepustenie

Martin Ribár

Protizákonná väzba advokáta

Ribár bol zadržaný v októbri 2019 v rámci akcie Apač, ktorá bola zameraná na zločineckú skupinu takáčovcov. Bol vtedy obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, z navádzania na krivú výpoveď a taktiež z obzvlášť závažného zločinu vydierania. Podľa polície mal pod hrozbou násilia prinútiť k zachovaniu mlčanlivosti voči ostatným členom takáčovcov svojho klienta Pavla Kmeťa.

Martin Ribár bol z väzby prepustený až 14. mája tohto roka na základe nálezu Ústavného súdu. Ten konštatoval zásadné nedostatky v predchádzajúcich rozhodnutiach súdov, ako aj to, že celá dovtedajšia väzba advokáta bola protizákonná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Aktuálne občianske združenie Za demokraciu a právny štát informovalo o ďalšom náleze Ústavného súdu zo dňa 30. septembra 2021, týkajúceho sa prípadu Martina Ribára. Ústavný súd tu opätovne skonštatoval porušenie základných práv advokáta Ribára, pretože ani Špecializovaný trestný súd a ani Najvyšší súd SR sa nezaoberali oprávnenými námietkami obhajcu pri rozhodovaní vo väzobnom konaní o väzbe Ribára, ktorý bol v tom čase už vyše roka v kolúznej a preventívnej väzbe. Podľa Ústavného súdu bolo porušené právo Ribára na osobnú slobodu a jeho právo na slobodu a bezpečnosť.

Ako uviedol advokát Matej Marhavý, jeden zo spoluzakladateľov Iniciatívy advokátov za právny štát, teda predchodcu združenia Za demokraciu a právny štát, sa tu Ústavný súd SR zaoberal „primárne posúdením otázky, či sa Najvyšší súd SR vysporiadal adekvátne a preskúmateľne s právne relevantnou argumentáciou sťažovateľa, či je teda odôvodnenie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR ústavnoprávne akceptovateľné, či bolo zachované právo účastníka konania na také náležité odôvodnenie rozhodnutia o jeho väzbe, ktoré preskúmateľným spôsobom jasne a zrozumiteľne dáva odpovede na všetky právne a skutkovo relevantné otázky súvisiace s predmetom súdnej ochrany.“

„Ústavný súd SR tak ako v predchádzajúcom Náleze z 13.5.2021 III. ÚS 33/2021 opätovne skonštatoval neprípustnosť zjavnej právnej „nadkvalifikácie“ skutkov a v súvislosti s názorom Najvyššieho súdu SR o tom, že vo vzťahu ku kvalifikácii skutku bude ťažisko dokazovania pred súdom konštatuje, že ide o názor z ústavnoprávneho hľadiska neakceptovateľný. Ústavný súd zdôrazňuje, že súd, ktorý o väzbe rozhoduje, je povinný skúmať právnu kvalifikáciu skutku ako jednu z tzv. materiálnych podmienok dôvodov väzby. Ak dokazovanie nepotvrdzuje, že sa stal skutok uvedený v uznesení o vznesení obvinenia, nie je naplnená väzobná podmienka. Takéto skúmanie je dôležité práve z dôvodov, aby sa zabránilo tzv. účelovému „nadkvalifikovaniu“ skutku zo strany polície, čo má za následok napríklad dlhšie trvanie väzby alebo prísnejšie podmienky pre prepustenie z väzby na slobodu, ako to mohlo byť aj vo veci sťažovateľa,“ konštatoval ďalej Marhavý.

Opakované porušenia základných práv Ribára

Marhavý tiež pripomenul, že v mediálnych vyjadreniach týkajúcich sa predchádzajúceho nálezu Ústavného súdu SR o Martinovi Ribárovi „opakovane zaznelo vyjadrenie, že prípad JUDr. Martina Ribára je „VÝNIMKOU“ – po tomto ďalšom opätovnom rozhodnutí Ústavného súdu v prospech JUDr. Martina Ribára o porušení jeho základných práv vo väzobnom konaní sa žiaľ ukazuje, že predchádzajúce pochybenia zo strany väzobných súdov a to tak Špecializovaného trestného súdu ako aj Najvyššieho súdu SR neboli „VÝNIMKOU“, a že došlo k opakovaným porušeniam základných práv JUDr. Martina Ribára a k jeho nezákonnému väzobnému stíhaniu .“

Marhavý napokon konštatuje, že je tu určitá nespokojnosť s nepriznaním finančného zadosťučinenia pre Martina Ribára zo strany Ústavného súdu SR v navrhovanej výške 10.000 eur, ktoré obhajoba vzhľadom na dĺžku trvania nezákonného väzobného stíhania pokladala za symbolické. „V tomto ohľade plánujeme vykonať v mene JUDr. Martina Ribára ďalšie právne kroky, keďže ide o skonštatovanie opakovaného a dlhotrvajúceho porušovania základných práv u JUDr. Martina Ribára“, dodáva Marhavý.

Ladislav Kováčik

hlavné správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d