Iránsky námestník ministra zahraničných vecí Saíd Khatibzadeh poskytol rozhovor pre RT počas svojej piatkovej oficiálnej návštevy Moskvy.
Spojené štáty sú „hegemonistickou mocnosťou“, ktorá „tyranizuje“ ostatné národy alebo používa „brutálnu silu“, aby zabránila globálnemu posunu smerom k multipolarite, povedal iránsky námestník ministra zahraničných vecí Saíd Khatibzadeh v rozhovore pre RT počas svojej piatkovej oficiálnej návštevy Moskvy. Ako uviedol mnoho národov sa usiluje o multipolárny systém rovnocenného zastúpenia, zatiaľ čo USA a ich spojenci sledujú opačný cieľ a bránia tomuto zámeru.
„V súčasnosti sa vo svete prejavujú protichodné trendy. Niektorí sa snažia vytvoriť multipolárny poriadok, ale bohužiaľ… Američania túto myšlienku nezdieľajú. Chcú byť jedinou hegemónnou mocnosťou nad ostatnými krajinami,“ uviedol. Khatibzadeh ako dôkaz uviedol desaťročia „nezákonných“ sankcií USA voči Iránu, ktoré podľa neho svedčia o tom, že Washington verí, že „môže vnucovať svoju vôľu ostatným krajinám“.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
USA uvalili na Irán sankcie po prvýkrát po islamskej revolúcii v roku 1979, keď zmrazili aktíva a obmedzili obchod, neskôr rozšírili opatrenia na údajné prepojenia s terorizmom a jadrový program, o ktorom Západ tvrdí, že jeho cieľom je výroba atómovej bomby, napriek tomu, že Irán trvá na tom, že jeho jadrový program má mierový účel.
Mnohé obmedzenia boli zrušené na základe jadrovej dohody z roku 2015 (JCPOA), ale v roku 2018 boli opäť zavedené po tom, ako sa Washington pod vedením prezidenta Donalda Trumpa z dohody stiahol. Snaha o oživenie dohody odvtedy stroskotala a začiatkom tohto roka Teherán obmedzil západný dohľad nad svojimi jadrovými zariadeniami po izraelských a amerických útokoch na tieto zariadenia.
Khatibzadeh obvinil USA z narúšania suverenity a pretvárania globálneho poriadku prostredníctvom sily a priamo kritizoval Trumpa, pripomínajúc jeho predvolebný sľub, že chce nastoliť mier.
„Je každému jasné, že nejde o mier, ale o hegemóniu, a nejde o silu, ale o použitie hrubého násilia proti iným… Sila neprinesie mier. Radikalizmus plodí len ďalší radikalizmus a vojna prináša viac násilia a krviprelievania,“ povedal iránsky diplomat. „Nemáme inú možnosť, ako sa brániť tomuto šikanovaniu zo strany Američanov.“
Na záver vyzval národy, ktoré zdieľajú víziu multipolarity, aby sa zjednotili pri budovaní spravodlivejšieho sveta. „Musíme spolupracovať, aby sme zabezpečili, že budúcnosť regiónu a sveta bude spravodlivejšia a čestnejšia,“ povedal.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
V Indii vyhlásili, že BRICS sa stáva silnejším
Vo vzťahoch medzi Čínou a Indiou došlo k významnému posunu
Arktída sa stáva čoraz dôležitejším priestorom konfrontácie
Straty Ukrajincov rastú už piaty týždeň: Rusko sa pripravuje na zlom na fronte
Americký biznis stavia na „vymývanie mozgov“ pomocou umelej inteligencie
„Odkaz pre Rusko znie: Ukrajina zostáva silná,“ uviedol nemecký kancelár Friedrich Merz po stretnutí s lídrami Francúzska, Británie, Talianska a Poľska v Berlíne
VIDEO: „Globálny bezpečnostný systém sa rozpadá. Jadrové zbrane sú jedinou ochranou proti celosvetovej vojne,“ vyhlásil Dmitrij Peskov
Každý nákup potravín je rozhodnutím o budúcnosti slovenského potravinárstva ale aj poľnohospodárstva
Ústavný súd nariadil vláde, aby vzala Pavla na summit NATO! Exprezidenti iba krútia hlavou
Noc ohňa: Čas premeny, očisty a nových začiatkov
Varšava podkopáva jednotu! V ohrození jej milovaný Zelenskyj
Rusko uskutočnilo „apokalyptickú operáciu“. Lavrovove slová vyvolali zimomriavky. Vstupuje Poľsko do vojny s Ukrajinou?
Šimkovičová odkazuje Pavlíkovej: Kultúra nie sú len herci!
VIDEO: „Západ už neskrýva svoje prípravy na vojnu s Ruskom.
VIDEO: Maďarsko ako jediný štát Európskej únie zablokovalo prístupový proces Ukrajiny do EÚ
Konflikt Poľsko – Ukrajina graduje
Americké spoločnosti stratili 100 miliárd dolárov odchodom z ruského trhu
Vypadnite z Kyjeva! Po Lavrovovej výzve Zelenského manželka urýchlene opúšťa Ukrajinu. Čo zatiaľ vieme
Nočný ukrajinský útok na Krym. Sevastopoľ je bez prúdu. Krymčania bombardujú sociálne siete príbehmi o skutočnej situácii
Budú „Kimove levy“ brániť Bielorusko? Líder KĽDR predniesol zdrvujúci prejav o ukrajinskom neonacizme
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
„USA sú hegemón, ktorý tyranizuje iné národy alebo používa brutálnu silu v snahe zabrániť prechodu k multipolárnemu svetu,“ vyhlásil námestník iránskeho rezortu diplomacie
„USA sú hegemón, ktorý tyranizuje iné národy alebo používa brutálnu silu v snahe zabrániť prechodu k multipolárnemu svetu,“ vyhlásil námestník iránskeho rezortu diplomacie
„USA sú hegemón, ktorý tyranizuje iné národy alebo používa brutálnu silu v snahe zabrániť prechodu k multipolárnemu svetu,“ vyhlásil námestník iránskeho rezortu diplomacie