Slovanské Noviny

29. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ruiny hradu Alamut, ktoré sa nachádzajú v provincii Qazvin v súčasnom Iráne, už dlho zaujímajú archeológov, ale ako informuje TehranTimes, nedávno tu iránski archeológovia objavili niečo ohromujúce – vodovodné potrubie staré najmenej desať storočí.

Horská pevnosť Alamut bola postavená v 9. storočí, v priebehu ďalších storočí bola útočiskom a spoľahlivou základňou pre raných Ismailitov – asasínov, ktorí boli známi ako nezmierliví nepriatelia križiakov. 

Odborníci na svoje prekvapenie našli v ruinách kedysi prekvitajúcej pevnosti asasínov zvyšky vodovodného systému, ktorý pozostával z priehrady a zložitého systému tunelov a žľabov, vďaka ktorým voda stúpala do výšky minimálne 200 metrov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Keďže sa pevnosť nachádza na vrchole hory, taká zložitá inžinierska stavba, ktorá obyvateľov Alamutu zásobovala vodou, jednoducho šokuje predstavivosť súčasného človeka, ktorý vo väčšine prípadov verí, že v stredoveku, dokonca aj v „civilizovanej“ Európe, nič také nebolo. Ukazuje sa, že vtedajší obyvatelia na území súčasného Iránu, vtedajšej provincie Veľkej Tartárie, boli oveľa rozvinutejšou civilizáciou ako stredoveká Európa. Nie je to však jediný dôkaz nepohodlnej historickej pravdy, ktorú súčasný západný svet nechce uznať a prijať. 

Mimochodom, v Iráne sa nachádzajú oveľa starodávnejšie vodovodné potrubia, napríklad v meste Gonabad je 3 000 rokov starý systém, ktorý stále funguje a dodáva čistú pitnú vodu 40 000 obyvateľom a je zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. 

Rekonštrukcia Hradu Alamut

V priebehu rokov bol hrad Alamut kúsok po kúsku zničený rôznymi dobyvateľmi vrátane Mongolov, ktorí zbúrali jeho rozsiahlu knižnicu. Do legendy sa zapísal v roku 1090, keď ho dobyl Hassan-i Sabbah, ktorý prevzal kontrolu nad neďalekou dedinou Qazvin. Keď obyvatelia Qazvinu obsadili hrad, dokázal vyhnať jeho vládcu bez toho, aby sa preliala krv.

Svoju moc upevnil tým, že svojim nasledovníkom nariadil zabíjať vodcov nepriateľských skupín. Títo nasledovníci sa hanlivo nazývali ‘Hashashin ’, z čoho vzniklo anglické slovo ‘assassin ’.

Vďaka spolupráci medzi Budget Direct a tímom majstrov, vedcov a architektov v oblasti digitálnych CGI sa podarilo obnoviť tento hrad a tým obnoviť jeho bývalú slávu. 

Takto vyzeral Hrad Alamut, postavený v roku 865
údolie Alamut, Irán


www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d