Slovanské Noviny

31. marca 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Úmrtia z kazetových bômb na Ukrajine sú najvyššie na svete

Ako zúri zástupná vojna na Ukrajine, ľudia sú zabíjaní a zranení kazetovými bombami vo väčšom počte ako kdekoľvek inde na svete vrátane Sýrie, uvádza Coalition Cluster Munition Coalition .

Koalícia – čo je sieť mimovládnych organizácií, ktoré podporujú zákaz kontroverzných zbraní – vydala výročnú správu, v ktorej uvádza, že rok 2022 bol celosvetovo najsmrteľnejším rokom v histórii zabíjania kazetových bômb.

Kazetové bomby sa otvárajú vo vzduchu a rozptýlia množstvo malých bômb a submunície cez veľké cieľové oblasti, ktoré často zabíjajú nebojujúcich civilistov celé desaťročia pred uzavretím konfliktov, kde sa používajú zbrane.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Viac ako 120 krajín podpísalo dohovor Organizácie Spojených národov zakazujúci muníciu, ktorá zabíja bez rozdielu. Washington, Kyjev a Moskva však nie sú signatármi.

Kyjev aj Moskva počas vojny strieľali zo zbraní. V júli Biely dom oznámil, že USA poskytnú ukrajinským silám kazetové bomby, aj keď už existovali dôkazy o tom, že Kyjev použil muníciu na zabíjanie civilistov pred a po spustení invázie Kremľa.

Alex Hiniker, nezávislý expert z Fóra pre obchod so zbraňami, sa sťažoval, že on a ďalší výskumníci sú „zmätení skutočnosťou, že [Washington] posiela úplne zastarané zbrane, ktoré väčšina sveta zakázala, pretože neúmerne zabíjajú civilistov.

Podľa správy koalície minulý rok pri týchto bombách na Ukrajine zahynulo viac ako 300 ľudí a viac ako 600 bolo zranených.

V Sýrii, ktorá bola donedávna miestom najviac ročných obetí kazetových bômb, bolo zabitých 15 ľudí a 75 zranených. V Iraku, kde americká armáda použila kazetové bomby počas vojny v Perzskom zálive a invázie v roku 2003 , bolo zabitých 15 ľudí a 25 bolo zranených.

V Jemene, kde Rijád použil kazetové bomby poskytnuté USA na zabíjanie civilistov počas svojej genocídnej vojny proti húsíom v severnom Jemene, minulý rok bombové útoky zabili päť a 90 ľudí zranili. V roku 2022 neboli hlásené žiadne útoky kazetovými bombami ani v Iraku, ani v Jemene.

Primárnymi obeťami nevybuchnutých, takzvaných duds – bômb, ktoré vyzerajú ako kovové gule – sú deti, ktoré ich zdvihnú, aby sa s nimi hrali, nevediac, čo vlastne sú.

Submunícia je tiež často pastiermi a zberačmi kovového šrotu – nie nezvyčajným povojnovým zdrojom príjmov – vysvetľuje Laura Persi, redaktorka výročnej správy koalície.

Počas vojny vo Vietname americké sily zhodili stovky miliónov kazetových bômb na Vietnam, Kambodžu a Laos . Ľudia stále zomierajú v Laose každý rok v dôsledku desiatok miliónov nevybuchnutých munícií, ktoré tu zostali po amerických bombardovacích kampaniach.

skspravy